1. 1.
  ortalama alti uyunulan bir gun sonrasi oyle ya da boyle tamamlanmasi gereken saat.
  uyku kardesim ve elini...
  2 ... asselisaya
 2. 2.
  ödenmezse gün içinde yüzde elli enerji kapasitesi ile iinsana hayatı zehir eden borç..
  ... draco von hagen
 3. 3.
  hafta içi hergün üstüne ekleyip pazar günü ödediğim borçtur. baykuş mu diyeyim yarasa mı diyeyim birşey ısırmış bizi bizde genetik.
  ... kutlukkaan
 4. 4.
  yapılan çalışmalara göre tamamlamanın mümkün olmadığı ve zararları tespit edilmiş borç.
  uyku borcu normalden az uyunan bir günün ardından bu azlığı telafi etmek için uyunulan fazladan süredir ve çok nadir insan bunu telafi edebilmektedir.

  bir grup insan 6 gün 4 saat uyudu ve sonra 6 gün 12 saat uyudu. buna göre alınan verilere bakıldığı zaman uyku borcunun bünyede olumsuz etkileri gözlendi, karbonhidrat bünyesine ve iç salgıya zararlı olduğu saptandı ve yaşlanma belirtilerine uygun etkiler gösterdi, bu yüzden yaşlanmaya bağlı kronik bozuklukların şiddetini artırabileceği görüldü.

  the lancet

  ayrıca çalışmalar uyku borcunun daha önce sanılandan daha az geri döndürülebilir olduğunu ve beyinde kalıcı hasarlara neden olabileceğini gösterdi. pensilvanya üniversitesinde farelerde yapılan deneye göre uykusuz geçen uzun periyotlar bozulmuş nörolojik hücre fonksiyonlarına ve beyin hücresi ölümlerine sebep oldu. bu çalışma, yetersiz uykunun beyne geri döndürülemez zararını göstermesi açısından bir ilk.

  kısa zamanlı uyku kaybı beyinden koruyucu bir tepki gördü. uyku kaybına uğrayan farelerin beyinleri, hücreleri zarardan korumaya yardımcı olan proteinleri salgılamayı artırdı. aynı zamanda antioksidan salgısını da artırdı, bu da strese ve hücre hasarına karşı koruma sağlar.

  uzun periyotlarda ise beyin bu koruyucu cevapları üretme yetisini kaybetti. bir vardiya çalışanının bir kaç günlük uyku düzenini ve uzun süreli uykusuzluğu temsil eden uyku örneğinden sonra beyin nöronlarında koruyucu protein seviyelerinin azaldığı gözlendi.

  uzun ve tekrar eden uyku kayıplarının bu şartları altında, faredeki beyin hücreleri ölmeye başladı. araştırmacılar bir kaç gün vardiya çalışanının uyku düzenini tekrar eden farelerin beyinlerinde lc bölgesindeki hücrelerin yüzde 25'inin öldüğünü saptadı.

  farelerde gözlemlenen bu durumların insanlarda da olabileceğini henüz bilemiyoruz. araştırmacılar için bir sonraki adım bu araştırmayı daha ileri götürerek insanlarda da kalıcı hasar oluşturup oluşturmadığını tespit etmek. fakat bu sonuçlar sıkıntı verici ve kronik uyku kaybının sürekli ve olumsuz sonuçları olmadan telafi edilebilir olduğu fikrine karşı güçlü bir uyarı niteliğinde.

  diğer araştırmacılar kalitesiz ve yetersiz uykunun olumsuz etkileri hakkında şu sonuçlara ulaştılar

  isveçli bilimadamları uzun bir uykusuz geceden sonra beyin hücrelerindeki kan konsantrasyonunun yüzde 20 arttığını gözlediler, bu da sinirsel hasar belirtisi.

  kalitesiz uykunun beyin dokusu yoğunluğunu azalttığı ve beyin dokusunun geniş alanlarında, ön lob dahil bozulma yarattığı tespit edildi. araştırmacılar bu bulguların beyin sağlığını etkileyen diğer risklerden bağımsız olduklarını açıkladı.

  bu araştırmalar aklı başa getiren haberler veriyor.

  http://www.psychologytoda...probably-go-bed-right-now
  ... anambunelan