bugün

bir tarihi gerçek olarak çin'in uygur bölgesinde yaşayan ve kendilerine uygur diyen insanların türk olmaması gerçeğidir.
Bu bir Uygur:
görsel
Bu da bir uygur.
görsel
Bunlar uygurların dedeleri. iyi bakın ki kafanızda soru işareti kalmasın.
görsel
Şimdi kıyaslayalım. Bu bir Çin'li, Bruce Lee.
görsel
Bu bir Avşar Türk'ü Hülya Avşar.
görsel
Bu Oğuz boylarından karaevli boyundan bir Türk kızı. Başak karaevli.
görsel
Bu kardeşimiz de yine Oğuzların bayat soyundan melis bayatlı.
görsel
Bu dünyalar güzeli kardeşimiz de oğuzların çepni boyundan manken esin çepni.
görsel
Şimdi şu yukarıdaki verilere bakılırsa çok rahatlıkla görülür ki uygurlar türklerle değil, çinlilerle akrabadır. ya da biz bunların hepsinden beriyiz arkadaşlar. gerçekçi olun, kendinize gelin.
(bkz: Kafan güzelmiş kardeş)

(bkz: güle güle kullan)
uygurlar, yaklaşık olarak 1100 senedir (yazıyla bin yüz sene) çin'e bağlı olarak yaşamaktadır. uygurların çin'e bağlı yaşadığı bu 1100 sene içerisinde anadolu'da türkler tarafından anadolu selçukluları, beylikler, osmanlı devleti ve sonrasında imparatorluğu ve en son türkiye cumhuriyeti kurulmuş, uygurlar bu süreçlerin hepisinde birden çin'e bağlı, çin'in hakimiyetinde yaşamayı sürdürmüştür.

bu esnada anadolu'da korkunç savaşlar olmuş, türkler haçlı saldırıları, moğol istilası, iran ve ruslarla savaşlar ve en son da batı ülkeleriyle sürekli savaşmıştır.

uygurlar bu 1100 sene çin'in egemenliği altında yaşadıkları süre zarfında, "şu anadoludaki türklere bir yardım eli atalım", veyahut, "burada çinin gölgesinde yaşayacağımıza gidip de şu türklerle beraber bağımsız yaşayalım" dememişler, daracık çinli kızlarla günlerini gün etmeyi sürdürmüşlerdir. tabirimi eleştirmeyin, doğrusu bu.

şimdi, osmanlı'nın sınırlarının en büyük olduğu zamanları düşünün. ortadoğu'nun tamamı, kırım bölgesine kadar rusya, avrupa'nın yarıya yakını, kuzey afrika'ya kadar direkt sınırlar. ayrıca donanma vasıtasıyla endonezya'ya ulaşan bir geniş coğrafya. bunu düşünün. o dönemde hala bir rusya var, çin var. şimdi o dönemde uygurlar dese ki, "ne lan bu zibidi çinlilerin altında yaşayacağız, gidelim osmanlı'ya, dünyanın süper gücü ırkdaşlarımız bize sahip çıksın" dememiştir.

mesela bu osmanlı rus savaşları. tamı tamına 250 yıl sürmüştür. denk ve büyük güçlerin savaşları olduğu için net bir kazananı olmamıştır. mesela en basitinden bu savaşlar sürerken uygurlar bu durumu fırsat bilip, çin tarafından doğru rusya'ya doğru bir cephe açsalardı, belki tarih değişecek ve bugün rusya'nın yerinde türkiye cumhuriyeti olacaktı. örnek olarak verdim. tabi tarih böyle olmadı. osmanlı, yani türkler, 250 yıl boyunca ruslarla savaşırkene bizim uygurlar gene çinli cevizleri kırmanın derdindeydi.

sonra dünya savaşı oldu, anadolu istila edildi filan. zaten güçlüyken osmanlı'ya yardım etmeyen uygurların, bu zor dönemde de yardım etmelerini beklemek sanırım gülünç olacaktır. şimdi orta asya'daki bir çok türk devletinin de hiç birisinin anadolu'da verilen savaşa ne bir dahli, ne de bir umursaması olmuştur. şeyimden aşağı kasımpaşa edasıyla seyretmişlerdir.

ama, ne zaman ki abd bunları kışkırtıp, "hadi uygur, aslan uygur, sen bağımsız olursun, hak ettin bunu" demişler ve bazı uygurlar da buna inanıp ışid gibi örgütlere katılmıştır, çin de bunların kafasını ezmeye başlamıştır. ondan sonra "yandım anam, yetiş ya erdoğan, yetiş ya tayyip" edasıyla türkiye'ye yaltaklanmaya başlamışlardır.

yemezler haydi başka kapıya. ayrıca son uygur devletini yıkan gene bir türk devleti olan kırgızlardır. üzerinde düşünün neden acaba diye. unutmayın türk, bir ırk değildir. töreye göre davranan kişidir. bu yüzden bana göre uygur, türk değildir. 1100 yıl önce türklüğünü yitirmişlerdir.
Nedir peki gah get lan buradan...
wikipedia türk diyorsa türktür, tamam.
Çinli beyanı. O yüzden mi göz açtırmıyorlar sincan bölgesinde uygurlu kardeşlerimize ?
hepsini biliyorum yavrucum. yerleşik hayatla neyin kast edildiğini kendinin bilmediğin belli. türkler avcılık ve hayvancılıkla göçebe olarak yaşarken çin şehirlerine yerleşen uygurlar da çinli gibi yaşamıştır doğal olarak. ha onlar da diğer türk boyları gibi, atalarımızın izinde seferlere çıksalardı, başımızın üstlerinde yerleri vardı. ama sıcacık çinli kızın yanındaki döşek tatlıydı dimi. o zaman çinli bizi kesiyor demeyeceksin. türkler barbarken uygar gibi uyguruz diyorsa, efendi efendi oturacaksın çininde. orası efendi mekanıdır. savaş istiyorsan buraya geleceksin, gelecektin.

şunu artık aklınızdan çıkarın. "türkler gelip sizi çinlilerden kurtarmayacak". öyle bir hayal aleminde yaşamayın. siz türkleri kimden kurtardınız ki türkler bunu yapacak. yerleşik hayattaydınız da bize vergi mi verdiniz. yok, çine vergi verdiniz. hadi şimdi kime tabiyseniz onun yanında uslu uslu oturun.
adamların ticaretle uğraştığını ve savaşmadıklarını biliyorum elbet. 840'dan sonra 910'da da küçük bir devletleri oldu, sonra yıkıldı. mesele o değil. madem ticarete girdin, tabi savaşlarla ilgilenmezsin. ama öteki adam anadolu'da ölmüş ölmüş dirilmiş, hep savaş hep savaş. tamam uygurlar savaşçı halk değildi ama ben ölürken sen benim yardımıma gelmiyorsa, sen ölürken beni ne yüzle çağırıyorsun. ben bunu diyorum. geri kalan türkler de ticarete girip rahat yaşamasını bilmiyor muydu. öyle rahat yaşamanın bedeli, savaşçı bir halkın altında yaşamaktır. o zaman uslu duracaksın.
o zaman türk birliği yoktu, uygurlar osmanlıya veya türklere katılmadılar veya yardım etmediler. peki şimdi birlik varmı da uygurlar yardım istiyor? ha tamam bana yardım lazım olunca birlik yok, sana yardım lazım olursa "ya biz kardeşiz, gelsenize".

o kafadan ben de istiyorum.
türkmenler kardeşimiz. yardım edilmiyorsa siyasi iradenin hatasıdır. son yüzyıla kadar osmanlı egemenliğinde yaşayan, vergi veren ve savaşan türkmenlere yardım etmek ahlaken görevimizdir. ancak uygurlara karşı böyle bir sorumluluğumuz yoktur. 1100 sene çine vergi veren adam benden yardım istiyor, assiktir deyip arkamı döner giderim.
az bir kesim dışında uygurlar evet pek yardım istemiyorlar. çünkü tarihi biliyorlar. böyle bir hakları olmadığını biliyorlar. bizde bu işe kafa yoranlar genelde türk birliği olsun filan diye uğraşanlar. ama bunun mantıklı bir gerekçesi olması lazım. yakındaki türklere olabilir, yakın zamanda birlik olmuşuzdur, belki akrabalık vardır filan. bunlar artık türklükten çıkmış. kültürel olarak 1100 senedir çinli gibi yaşıyorlar. ayrıca da çinli kızlarla takılıp iyice çekik gözlü olmuşlar. bunların bir tek ismi işte biraz bizden. bence buna değmez, kafa yormasına ve hatta birbirimizi yormaya bile değmez. bu işten bir şey çıkmaz. burada her ne kadar yoğun eksi almışsam da dışarıda uygurlar hakkında genel kanaat böyle. 100 kişiden 99'unun umurunda değildir. ben sadece açık yazdım ki boşa uğraşmasın kimse. en güzeli çinle barışık yaşamaları. aslında uygurların kışkırtılması bir abd projesi, ben bu yüzden karşıyım. her yerde, her zaman abd karşıtıyız hamdolsun. *
Uygurlar daha doğrusu modern uygurlar çağatayca 'nin uygurca kolunu konuşurlar yani türk boyudurlar

Eski uygurlar sibirya türkçesinin bir kolu olan eski uygurca konuşurlar ve yine türktürler

Başlığı açanın belirttiği kaynak için

(bkz: göt)
Türk değillerse niye Türkçe konuşuyorlar. Uygurlara Türk değil diyen yavşaklarla moğollara Türk diyen yavşakları kaynar kazana atmalı. Ha karşında pkklı bir ermeni var ha böyle Türklüğe su katmaya çalışan orospu çocukları var. Bu dünyadan temizlenmesi gereken pislikten ibaretler.
Bu hesabı sadece bu yorumları yazmak için açılmıştır.
Başlığı açan ve Uygurlar hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadan yazı yazmak ve hiç gitmediği topraklar hakkında atıp tutmak, cahillikten başka bir şey değildir.
Kendimi Kazakistanda büyümüş orta asyada ticaret yapmış biriyim. Orta Asyadaki tüm Türklerin geleneklerine ve genel tarih bilgilerini öğrenmiş ve en çok milliyetçi Kırgız ve Kazak Türklerinden tarih bilgileri edindim, şimdi size çok kışa şekilde Uygurları anlatacağım. Yazacaklarım bütün Türkler tarafından bilinen(biz Türkiye Türkleri hariç) ve kabul edilen, hatta biz Türkiye Türkleri hakkında da soyumuzun nerden geldiğine de yazacağım.

Tarihleri buraya baştan aşağı yazacak değilim çok kısa anlatacağım. Şimdi başlık açan o insan artığı demiş ki, Uygurlar Türk değildir, Uygurlar ve Kazaklar "Kök Türk Devleti, Karahğan devleti, asiya Hun devleti, Uygur devleti"(devlet isimleri böyle yazılır kardeşim) kurmuş bir millettir ve namı en eskiye dayanan Türklerdendir, hatta onların bir sözü vardır, "Uygurdur milletim, Türktür namım" diye. Uygurlar Türk tarihinin ilk yerleşim, ilk tarım, ilk ipek yolu ticareti yapmış insanlardır. Uygurlar M. Ö de yaşamış bir Türk topluluğudur ve en eski Türklerdendir, Kök Türk devleti biz Türkiye Türklerin değildir, aksine Uygur, Kazak ve Kırgız Türklerin devletidir Mete Han da onların Hanı'dır, biz onların soyundan gelen insanlarız.
"Gök Türk, karahan, asya hun, uygur devleti" bu devletler uygurlar tarafından diğer kazak ve kırgızlarla guç birliği ile kurulmuş devlettir, Uygurlar 1949 yılına kadar bağımsız olan bir doğu Türkistan devletidir, Çinlilere en son da 1949 yılında tamamen yenildiler, yenilme sebebi de Rusyanın hunharca Çinlilere silah yardım etmesi, ve Uygurların artık savaşacak Cepheleri kalmaması, hatta nede savaşacak erkekleri ve erkek çocukları kalmıştır, en sonunda da yenildiler, bugün ki Çin baskı altındaki Doğu Türkistan, Uygurların nüfusu çok azdır, 10-15 milyon civarındadır, ama D. Türkistandaki Çinlilerin nüfusu Uygurların 2 katına kadardır. Çinliler ve Türklerin yaşadığı o topraklarda toplam nüfusu Türkiye nüfusu kadar olabilir ama tam açıklamıyorlar. Çinlilerin orada daha çok nüfus sahibi olmaların sebebi de, Çin hükümeti, iç asya çinlileri trenle hunharca doğu türkistana gönderiyorlar hatta her ay düzenli bir şekilde.

Gelelim Türkiye Türklerine; Çinlilerin sürekli bizim eski Türk devletleri yıkması sonucu Türk topluluktan 10%-15% civarındaki eski Türkler bugün ki Türkiye topraklarına doğru hareket eder yeni bir devlet kurmak için, ama sadece 15% civarındaki Türklerdir bunlar, orta asyadaki Türklerden de şöyle bir şey duydum, "bir avuç Türk, devlet kurar" diye, işte o devlet kuran Türkler o 15% civarındaki Türklerdir.
Türkiye Türklerin soyları hiç bir zaman ama hiç bir zaman Oğuzların yani Kök Türk devletten gelmemektedir, sırf onlar moğollara benziyor diye onları Çinli, Japon muamelesi yapmak geri zekalılıktır. Asıl Oğuzlar, Kazaklardır, Kırgızlardır ve Uygurlardır, Oğuzlar(Mete Han soyu) onların soyudur bizi alakadar etmez. Şimdi gelelim Türkiye Türkleri nerden geldi ? O 15% civarındaki Eski Türkler nasıl oldu da devlet kurdu ve şu an milyon nüfusa sahip oldu diye sorarsan, eski Türkler bu topraklara(Türkiye'ye) gelmeden, burarda " Rumlar, Yunanlar, Bulgarlar, Kürtler, Ermeniler, Makedonyalılar" yaşıyordu. Türkler orta asyadan yol boyunca zaten çok az sayıda kadınlarla yola çıktılar ve bu uzun yollarda kadınlar ya kaçırıldı, öldürüldü yada daha güçlü olan iran askerleriyle çocuk yapıp ortadan kayboldular, ve Türk erkekleri anadoluya geldikten sonra, soylarını devam ettirmek için mecburen " Rum, Yunan, Bulgar, Kürt, Ermeni, Makedonyalılarla" birleştiler. işte Türkiye Türkleri de budur anladın mi ? Bir bok değiliz aslında, gittik saçma sapan milletlerle çiftleşti atamız ve damarımızda akan o kan artık Türk kanı değil.
sarışın, mavi gözlü Türk mü var eskiden ? Ötüken olan o kutsal topraklarda Sarışın mavi gözlü Türkü kim görmüş ? Oğuzlar zaten "Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan Dîvânü Lugati't-Türk" kitabında ilk defa ortaya çıktı, bu Kaşgarlı Mahmutta Doğu Türkistanda doğmuş biri, önemli eserleri vardır ama hepsi Çinliler tarafından yakıldı yok edildi.
Hatta şöyle bir söylentiler de var Kazaklarda, " Kimse Oğuzların soyundan değildir, çünkü onlar sadece sayılı asker Hanlarıdır, kimse onların soyundan da gelmedi" diyorlar. Ama gel gör ki Türkiyedeki cahiller oturmuş evinde hiç bir orta asya ülkelerine gitmemiş, kafasına göre yazılar yazıyor. Mete Han boyları her ne kadar kalabalık olsalarda Çinliler tarafından öldürüldü ve yenilgiye uğradılar, o yüzden Türkiye Türkleri Oğuzların boyundan değil de, rum ve kürt boyundan desek daha doğru olur.

Şimdi sen, ırkı Kürt olan Hülya Avşarı ve onun bununla çiftleşmiş soyu nerden gelmiş belli olmayan sarışın kızlara Türk mü diyorsun ?

Türk kızı kara göz, kara kaş, kara saçlıdır. Hatta Uygurların Türküleri de vardır bununla ilgili ama onlar bu tür Türkü şarkılarına "Mukam" derler, dinlemiştim ve şoyle geçiyordu, "Nerde kaldi o eski Türk kizi, kara kaş, kara göz, kara saçlı asi kız, Ayşe boldi emdi Fahişe" !!!!

Uygurlar hakkında yapılan zulüm haberleri için " Turkistan press . com"

Not: Türk bir ailedir, Türk bir namdır, bizim namımız Türk'tür, soyumuz Ötükenden.
isterse aborjin olsunlar çin zulmü altında oldukları bir gerçek.