1. ?.
    korkmak, kaçınmak, endişe etmek, paniklemek.
    2 ... asiti kaçmış kola
  2. 1.
    - bir kızın kendisinden hoşlanıldığını anladığı anda yüzünde beliren kadınsı gülüşten ki masumiyet mertebesince bu sırıtış da olabiliyor, işte ondan ürküyorum.

- bir kadının, otobüste sıra beklerken sırasına razı olmayıp öndeki centilmenlerden ve biz punk ahalisinden, kılığına kıyafetine ve dahi yaşına, makyajına hürmeten ayrıcalık beklemesinden, hatta ona sıradan bir insan muamelesi yapan bize karşı aldığı tavırdan ürküyorum.

- kadının çekici, erkeğin iktidar olmak için göze alabileceklerinden korkuyorum.

- prestupleniye-i nakazaniye okurken, "iktidar ancak eğilip onu yerden alma cesaretini gösterenlere verilir." cümlesine hayran oluşum aforizmaseverliğimi göstermiyor da birgün bu sözü kanıksamayı, yani ondan bir daha bu kadar etkilenememekten ürküyorum.

-birilerinin yarına dair çok ama çok umut beslemesinden, maddi hayaller kurup onların gerçekleşmesi için kum saatine bakmalarından değil de kendimin buna şahit olmasından korkuyorum.

-kalabalığa karışmaktan, televizyon sesiyle uyumaya çalışmaktan, radyo reklamlarına sabretmekten, internetten kitap almayı alışkanlık haline getirmekten, walkman'imin bir daha çalışmamasından, eski kasetlerimin bozulmasından, tvden alışveriş yapmaktan, açgözlü olmaktan, ibret alamamaktan, ibret alıp da hava atmaktan korkuyorum.

- korkunun ecele faydası olmadığı için ecel'le aramız yok. yani sınırsızız. kendisi çamaşırlarını benim balkonuma asabiliyor. gerçi deterjan markalarımız ve yumuşatıcı zevklerimiz uymuyor ama aynı şarkıya eşlik edebiliyor oluşumuz ve aynı filmi seyredip hiç birşey söylemeden öylece çay içer misin diye sormamız bizi yakın kılıyor.

- korkunun ecele faydası olmadığı için ben sadece ürkmekle vakit harcıyorum.
    2 ... oyuncakdunya