bugün

üstüne bi şey al, üşürsün.
Senin bir kız kardeşin yok, olsa idi ona yapılmasını istemediğin hiçbir davranışı başkalarının kızına yapma..

Belki sana diyemiyorum anne, ama ben bu öğütünü tuttum.. Hatta yeri geldi başımı öne eğecek kadar şerefli oldum..
Bu kadar cabuk sinirlenme oglum, kendine yaparsin hep.
Kimseye acıma, acınacak hale gelirsin.

Mantığını hiç anlamadım açıkçası ama yine de istemsiz bir şekilde insanlara acımaktan, üzülmekten kaçınırım.
"Kin tutma! Kin tutmak, nefret etmek sadece sana zarar verir " ,
"Erken kalk , günü yaşa. Akşam ezanına doğru uyuma tehlikeli. "
"Yemek yiyip duşa girme , uyuma. Bekle 1 saat en azından. "
" kocan küfür ederse de sen ona uyma. Küfürle cevap verme."
"Yemekleri az az yap , çöpe dökme."
" evini özellikle de tuvaletini ve buzdolabını temiz tut mikrop kaparsınız. "
" fazla deterjan vs. kullanma , eldivensiz temizlik yapma"

Yazmakla bitmez.
(bkz: annem annem canım annem)
"ayağına taş değmesin"
hatirlayamadigim öğütlerdir. unutulmuşlar galiba.
" Sokma akıl on adım gider kızım. Birine zorla bir şeyi yaptıramazsın. içinden gelecek."
tabağında ki yemeği elinden geldiği müddetçe yarım bırakmamaya çalış sünnettir. her zaman temiz ol, güzel kok ki eşin olacak kadın seni daha çok sevsin. bir de meşhur hem öğüt hem de sitemleri vardır. üstün ince, bir şey al üstüne, bak hasta olursan hiçte bakmam yat öyle. böyle deyip de en çok size bakanın anne olması, onların ne kadar kutsal olduklarını kanıtlar nitelikte bence.
- bak şimdi başka bi şehre gidiyorsun, yaşın henüz çok küçük, sen biraz salaksın da, herkese inanırsın. sakın kızım sakın kimsenin elinden bişey yiyip içme, allah korusun içinde kokorin, erorin vardır."

kokorin ve erorin ne lan anne.
bi amerikalı kız bul da amerikaya gidelim.

sanki sipariş üzerine çalışıyoruz. tey tey.
"birisi sana karşı bir hata yapıyorsa bu hatada seninde payın vardır ama ikinci kez aynı hatayı yapıyorsa suçlu odur" ve "biri seni üzüyorsa bil ki mutlu ettiği başka birileri vardır" demişti.
- eve kız atmaaa !!
+ söz veremem ekiekieki
(bkz: gezer)

olay terlik olunca. izi kalıyor.

ayrıca dikkatli (bkz: güdümlü anne terliği)
(bkz: akşam eve geç gelme)
sırtına hırka al.
annelerin önceden söylediği ancak aradan zaman geçtikten sonra aklımıza gelen öğütlerdir.yani bilinçaltımıza yerleşmiştir bu öğütler.

-çıplak ayak yere basma
--gidince beni ara... gibisinden.