1. 1.
  evrensel temel gelir anlamındaki ingilizce cümle.

  herhangi bir ülkenin tüm vatandaşlarına, hiç bir karşilik beklemeden, temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kadar parayı vermesidir özetle.

  gelecekte otomasyonun yaratacağı işsizler ordusu sebebiyle uygulanmaya koyulması düşünülüyor. hatta brezilya ve alaskanın bazı bölgelerinde deneysel çalışmalar yapılıyor.

  aslında bu 21. yy da ortaya atılmadı. 1970 lerde kanadanın bir bölgesinde denendi. 8-9 yıl kadar bu maaş verildi. ve sonra veriler üzerine çalışmalar yapıldı. sonuçları ise şaşırtıcı. temel gelirin verildiği bölgedeki yaşam kalitesi artmış görünüyordu.

  tabii karşı çıkanlar da var.bu gelirin bireylerin çalışma istediği kaçıracağını ve insanları tembelliğe iteceğini söylüyor. gerçekten de kanadada yapılan çalışmada, çalışan erkek nüfusun çalışma saatlerinde %1 azalma olduğu görülmüş.

  kısaca yeni bir kavram değil. otomasyonun daha da yaygınlaşması sebebiyle fazla gündeme geliyor. ben biraz da panik yapıldığını düşünüyorum. aynı "işsizler ordusu" goygoyu 20. yy da da çokça yapıldı ve abartıldığı kadar etkili olmadı. yeni iş kolları açıldı vs.
  1 ... hubel