bugün

Ekşi sözlükte uludağ sözlük yazısı geçmesi. *
m2 ye düşen ibne sayısındandır.
Anket formatında yazılan fakat tanımlama yapılan başlık türlerindendir.
(bkz: göt)

denedim yüzde yüz çalışıyor. evet.
ekşi ve itü gibi türkiye'nin en iyi iki sözlüğünün ardından gelmeleri adının bu iki sözlükten sonra anılmasıdır. *
En eski iki sözlükten biri olmasındandır.
yazarlarından, okurlarından, havasından suyundandır efendim.
rahat olması, kasmaması.
görsel işte böyle sebeplerdir. dördüncü nesil yazarın açtığı başlıklar böyle olursa bu sözlükte dokuzuncu nesiller ne yapmasın di mi ama?

(bkz: imam osurursa cemaat sıçar)
bazı kişilerin öyle sanmasından dolayı. uludağ popülerse bende ali sami alkışım. yok öyle bir popülerlik.
Her tür canlı organizmaya hitap etmesi.
yazar alımının sürekli olmasıdır. ekşi de alsa, bu başlıklar orada da açılır. ha, yazarlar silinir mi bilmem.
bence bir daha bu kelimeyi öğrenmeyi gerektirir.
(bkz: popüler)
günceldir aşağılama olsa da diğer sözlüklerden daha edepliyizdir. birbirimizi sayar sever kollarız anadın mı.
benim olmamdan dolayıdır.

(#16011260)

ben varsam, popüler olmak kaçınılmazdır.
eşki sözlüğün tüm sözlükler içinde bu denli popüler olmasına ilk olarak verilebilecek cevap "sözlük formatını ilk eşki'nin çıkardığıdır" evet bu doğru, eşki bunu yaparken ilk önceleri çok sağlam adımlarla ilerledi, eşki sözlüğün "marka" olmasının diğer bir nedeni uzun süre yazar alımını kapatarak sözlüğün içindeki formata uygun olmayan yazarların temizlenmesiydi, dışa kapatırken (yeni üyeliğe) dışarıdan sözlüğe, sözlük formatına zarar verecek yeni kişileri bir süre uzak tutuyordu, bu uzak tutuş insanlar tarafından (erişilemez, kaliteli) yargısını beraberinde getirdi. insanlar yazar olmak istiyorlardı ama olamıyorlardı, uyelikler uzun süre kapalı kalırdı, bu kaliteyi artırdı.

içerde yazar olarak kalabilmek için ise, yazarların, kalitelerini korumaları gerekiyordu, bunu koruyacak olan bizzat yazarlar ve moderasyondu. bunu çok iyi uzun süre başardılar, taki eşki sözlük tarzı sözlükler ortaya çıkana kadar. eşki'ye üye olamayan bir çok yeni yazar adayı tercihlerini yeni açılan itu ve uludag gibi sözlüklerden yana kullanmaya başladı. bu esnada eşki bir çok defa yazar alımını durdurdu. kısa süreli alımlar yaptı, heyecanı artırmak için zaman ve tarihler dillerde dolaşıyordu. işte bu aranan "kaliteydi" insanlar bunu arıyorlardı, herkesin uye olamayacağı bir yerde yazar olabilmek çok çekici.

bunu eşki uzun süre kullandı, bu bayrağı uludag aldı, kaliteli enrtyler giren yazarlar çıktı ortaya, veya eşki den kovulan sıkılan yazarlar, diğer sözlüklerin açılmasıyla ekşi'nin de üyelik açmasına neden olan ortam eşki'den uludag'a geçişleri hızlandırdı. üye kaybederim, popüler olamam yanılgısına düştü eşki, üyelikleri açması en büyük hatasıydı, şu an eşki'yi diğer sözlüklerden ayıran tek özellik "ilk açılan sözlük" olmasından başka bir artısı yok, oysa en büyük artısını yani kaliteyi elinden kaçırdı.
uludağ şu an ergen serzenişlerin hakim olduğu, içeriği sığ bilgiler içeren, mobilden popüler kültüre hitap eden, inci sözlük'ün altyapısı tarzı bir grafik izleyen enrty ve başlıklarla süslü, bu zihniyette olan yazarlara ödün veren bir ortam haline geldi.

elindeki kaliteli yazarları ve enrtyleri kaybediyor. bu görüntüye bakan insanların içlerinden yazacak bir şey gelmiyor. inci sözlüğün altyapısı dedik, inci zihniyeti ile uludag sözlük düşüncesinin asla aynı olmadığı kanaatindeyim beni bu sözlük'te yazar olarak durmamı sağlayan yegane düşünce bende bu dur, aksi halde gider inci de yazarım, irin yuvasında. oysa burada hala çiçek açabilecek bir toprak var, inci gibi mayası bozuk değil. ama bu algı yerini giderek incileşen uludag portresine çevirdi. bu resim görmek istediğimiz bir resim değil.