bugün

insanı sinirlendiren yanlışlardır. bir olur iki olur. insan da öğrenmeli, öğrenmek istemeli. hep eşek kalmamalı.
Bak kamerayı eline aldın, deklanşöre bastın...
sen az önce ne yaptın? Fotoğraf çektin!
Kalem ve kağıdın hazır, çizdin ve çizdin...
Ne yapmış oldun? Resim çizdin amına koduğum.

Fotoğraf ile resim farklıdır!
anan zaaaa mesela. doğrusu annen zaaaaa.
üzüme yüzüm demek.
-sanane değil -sana ne'dir.
afilli değildir o efendim afilidir. (bkz: afili)
yazar seçimiyle başlar.
sokakda, dolapda, kapakda, aşcı gibi ünsüz benzeşmesi hataları.

işte bütün bunlar hep iPhone nesli...
Ek olarak:

"-ki" eki "iyi ki, öyle ki, böyle ki, tut ki, kaldı ki, ne var ki, vb." kullanımlarda ayrı yazılır. Belli başlı birleşik yazıldığı kalıplar vardır: Oysaki, hâlbuki, madem ki.

Rakamların yazılışı, matematiksel bir şey yazılmadığı sürece yazıyla yazılır. On sayısı gerek sayıyla gerekse yazıyla yazılabilir. Örnek:
"Bugün 5 tane kalem aldım." cümlesi yanlıştır. "Bugün beş tane kalem aldım." cümlesi doğrudur.

Yardımcı eylemle yapılan birleşik eylemler "etmek, eylemek, olmak, kılmak" sözcüklerinin ad soylu sözcüklerle kullanılmasıyla oluşur. Ayrı yazılır.(u: namaz kılmak, nazar etmek, vb.) Ama oluşan birleşik eylemde bir türeme veya düşme durumu varsa, birleşik yazılır.(u: hissetmek, seyretmek, vb.)

Kurallı birleşik eylemler ise "yeterlilik, sürerlilik(u: süreklilik diye de geçer.), tezlik, yaklaşma" olmak üzere dört gurupta incelenir. Birleşik yazılır. Örnek:
Düşeyazmak, bakakalmak, öleyazmak, yapabilmek, geledurmak, donakalmak, gidebilmek, vb.

Ayrı yazılmayan, birleşik yazılan sözcükler için "bileşik" yazılan sözcükler diyenler oluyor. Bileşik, kimyaya ait bir terimdir. Türkçe dil bilgisinde "birleşik" sözcüğü kullanılır. Saygılar.
lys sınavı yazmak.

akp partisi.
Direkt yazmak yerine direk yazmak.
hiçbir yerine hiç bir yazmak.
itibarıyla yerine itibariyle yazmak.
küçük bir dil anlatım konu anlatımı gibi.
benim en fazla dikkatimi çeken şey ipin ucunu kaçıran kesme işaretleri. özel anlam olmadığı halde eklerinden kesme işareti ile ayrılan sözcükler.

mesela bir kaç entry üstte de gördüm; "sözlük'te" ne amk. hemde bir cümle öncesinde kesme işaretleriyle alakalı manifesto vermiş. hee adam ingilizce düşünmüş, the sözlük'te.
baslik yanlis. onu ayiriyorsan direkt yazacaksin sertlestirmeden. dogrusu ; (bkz: uludağ sözlük de sıkça yapılan dil yanlışlar)
veya hic ayirmadan sert halini yaz ama hem ayri hem sert olmaz.
ah be koçum keske manifesto cekecegine once bi basligi kontrol etseydin.
iki ya da daha çok sözcüğün yeni bir kavramı karşılamak üzere birleşip kalıplaşmasıyla oluşan sözcüklere birleşik sözcük denir .
Birleşik sözcüklerden bazıları bitişik yazılırken bazıları da ayrı yazılır. Bir birleşik sözcüğün bitişik yazılması için şu özellikleri taşıması gerekir:
Hanımeli , Kabakulak , Suçiçeği , Kuşpalazı , Sütlaç , Kaynana , Cumartesi , Nasıl , Niçin , Zannetmek , Hissetmek , Emretmek , Sabretmek , Kaybolmak , Kahrolmak , reddetmek , Gecekondu , Biçerdöver , Bilirkişi , Dedikodu , Ateşkes

*Yapıverdi , Alıverdi , Öpüver, Koşuver

*Yapabildi , Yürüyebiliyor , Çalışabilmiş

*Bakakaldı , Süregelmiştir , Koşadursun

*Düşeyazdı , Öleyazdı
Not:
Etmek , olmak yardımcı eylemleri önündeki isimle birleşirken önündeki isimde bir ünlü düşmesi ya da bir ünsüz türemesi varsa bitişik, yoksa ayrı yazılır:
*Hissetmek , Reddetmek , Emretmek , Terk etmek , Hasta olmak , Ayırt etmek...
"dinozor" kelimesi dinazor diye yazılmamalıdır.
Yanlış ve yanlızın karıştırılması.
(bkz: umarsız)
çoğu yazarın umrunda olmayan yanlışlardır. ne yani resmi belgemi yazıyoruz? ben bu oramda rahat olamayacaksam nerede olacam ? bak bu cümlede de hata var. bul bakalım.
yeterlik ekinin ayrı yazılması. bu da yetmezmiş gibi soru ekinin bitişik yazılması.

''yapa bilirmiyiz?'' gibi.

dır/dir'i bile ayrı yazan var ayrıca.

yapmayın etmeyin. biraz araştırın okuyun. ortaokul terk misiniz nesiniz anlamadım ki.
örnek vermek gerekirse: (#1651838)
http://galeri.uludagsozlu...a-yapılan-dil-yanlışları/

an itibariyle yukarıda verilen resim formatındaki örnekte başlık ve girilen ilk üç entry de yazım yanlışı içerir.

edit: başlık ve ilk entry düzeltilmiştir. yanlışı ve doğruyu görmek açısından resim ve entry adresi incelenebilir.

(bkz: özel isimlerden sonraki ekler ayrı yazılır)
(bkz: noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır)
bu kurallar dilimize gereken önemi göstermemizi amaçlıyor o yüzden burayı seviyorum hem öğreniyor hemde eğleniyoruz.
herkes yerine herkez gibi. ha bide yalnıza yanlız diyip yanlışa yalnış diyenlerde var.