bugün

uefa'nın kararları veren kuruludur. adı üstünde disiplindir. seyircisiz oynama gibi cezaları keser.
yanılmıyorsam resmi sitede, daha doğrusu ingilizce'de "uefa control and disciplinary body" diye geçen hede.

her haltı yapan yer bu olduğuna göre, disiplin kuruludur herhalde.
ilhan helvacıdan sonra

gs li efsane oyuncu popescunun da dahil olduğu kuruldur..
fenerbahçe hakkında şampiyonlar ligi için son kararları ne olacak merakla beklenilen kurul.
ne zaman toplanacakları merakla sorulan kurul.
toplanması daha çok beklenecek kurul

yüklü bi mebla ve güçlü bir lobi faaliyeti ile dosya kapandı çoktan

hayırlı olsun..
gün gün yolunu gözlediğim kurul.
bir gün daha bekledik, bir gün daha toplanmadılar. ne zaman toplanacak aga bunlar?
fenerbahçe'den bıkmış olan kurul

ne lan bu her hafta her hafta..
gözlerinin yaşına bakmadan Fenerbahçe ve Beşiktaş ı 3 temmuz soruşturması kapsamında karantinaya almış olan kuruldur. listede Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, ilhan Ekşioğlu, Cemil Turan, Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu da mevcut.

müfettiş raporunda Fenerbahçe nin UEFA kupalarından 2 yıl süreyle men edilmesi ve yukarıda bahsedilen yöneticilerinin hak mahrumiyeti isteniyor. Beşiktaş cephesinde ise 1 yıl kupalardan men ve 2 yöneticinin ömür boyu men cezası isteniyor. Fenerbahçe 20 Haziran'a kadar savunmasını verecek, disiplin kurulu 22 Haziran'da dosyayı görüşecek. Beşiktaş'ın duruşması 21 Haziran'da görülecek. nihai kararın ise 24 haziran dan sonra 1 hafta içinde açıklanması bekleniyor.

gerçekten şike yapıldı ise türkiye nin ismini lekelememek adına men kararları doğru olacaktır, 2 hafta sonra herşey su yüzüne çıkar ne de olsa...
fenerle beşikta doğru kabaran birşeyler olduğunu tahmin ettiren kuruldur.
adalet için mi yoksa gösteriş için mi atar yaptığını merak ettiğim kurul.
eğer ki bir ceza çıkarsa fenerbahçe ye zaten bir (1) senesini daha önceden çektikleri için kalan bir sene de ertelenebilir.
eğer serdar adalı ya bir ceza gelirse beşiktaş ın başkanlık seçimleri olayları ne olur bilemem.
komedi gibi.
biri şu an ki kulüp başkanı, öteki kulüp başkan adayı ve dosyalar uefa da. tff ne iş yapar merak etmekteyim.
koyu bir fenerbahçeli olarak, * vereceği karardan birşey çıkacağını sanmıyorum.

kulübüme dokunmasın ancak aziz efendi ve ekibini göndereceklerse kendilerine minnettar kalacağımı buradan belirtirim.
fenerbahçe'ye 2 yıl avrupa kupalarından men cezası vermesi muhtemel kurul. eğer ki, 2 yıl avrupadan bizi men ederlerse cidden memnun olurum. zira aziz ve saz arkadaşlarının kulüpten başka türlü gidecekleri yok.
uefa'nın kurullarından biri.

tahkim kurulu türkiye'de şike teşvik yapmak ve girişimde bulunmaktan dolayı ceza verdi lakin kişilerle kurumları ayırdı. hatta kişlerin bağlı oldukları başkanla bile bağlantısını yok saydı. uefa pek ala yahu ikinci başkan bilmem ne sorumlusu ve bir diğer bilmem ne sorumlusu ceza almışken bu iş nasıl kulubü bağlamaz derse seyreyle gümbürtüyü.
tff'nin muhteşem kurulu olan tff disiplin kurulu'nun aldığı kararlara (!) atıfta bulunularak cacık olmayacağı iddia edilen kurul.

iyi de hacım, tff disiplin kurulunun ve pfdk'nın aldığı kararlarda ne derece taşak geçildiği ortada zaten, günlerce konuşuldu ki, bu kararları savunan mantıklı bir tane bile yorum okumamıştım o dönem.

(bkz: 6 mayıs 2012 pfdk kararları)

kaldı ki kurul o kadar sıçmıştı ki, sokaktaki 5 yaşındaki çocuğun bile idrak edebileceği çelişkilerle doluydu.

yine kaldı ki, pfdk'nın okuyarak karar aldığı etik kurulu raporunda geçen tüm "maç sonucuna etki etmek" fiillerinin tamamı "teşebbüs" olarak nitelendirilerek rapor hiçe sayıldı, nedenleri malum.

yani anlayacağınız; uefa disiplin kurulu ne yargı kararına bakıyor ne de tff'nin aldığı karara bakıyor, incelemeyi tamamen kendisi yapıyor ve bu inceleme neticesinde cezai bir yaptırım uygulayacak ya da uygulamayacak.

benim fikrim hep açıktı...

kaldı ki, 10 gün önce 1-2 fenerbahçeli arkadaşıma "uefa müfettişi raporu verdi ve bu rapor hiç de olumlu bir rapor değil" demiştim, inandıramamıştım.

hoş, 2 sene önce "bugün omuzlara aldığınız aziz yıldırım'ı zamanı geldiğinde lanetle anacaksınız." dediğimde de inandıramamıştım.

edit: takdirim şu; fenerbahçe ceza alır ama tek başına almaz. tff'de ceza alır.
bugün beşiktaş a 1, fenerbahçe ye 2+1 yıl avrupa kupalarından men cezası kesmiş olan kuruldur. yalnız fenerle ilgili durum şöyle ki, avrupa ya hak kazandığı 2. sezon men ve 5 yıl içinde bu suçtan tekrar yargılanırsa 3. sezon yine men cezası gelmiştir. iki takımın da yöneticileri hakkında henüz ceza haberi gelmemiş, ek rapor talep edilmiştir. kulüplerden resmi açıklamalar kendi sitelerinde yayınlandı. şike resmen su yüzüne çıkmış oldu. karara itiraz etme ve cas a kadar taşıma hakları bulunuyor.

ancak bizim takımlara yaptığını steua bükreş başkanının şikeden 3 yıl hapis istemine rağmen bu takıma yapmamış olmaları da çifte standartın bir göstergesidir. bir galatasaraylı olarak türk takımlarının bu noktada haksızlığa uğradığını düşünüyorum. şike yapanın ceza alması gerekir, bu real madrid bile olsa farketmez!
kimlerden oluştuğu merak edilendir. fransız oldukları belli de isimleri nedir acaba?
uefa müfettişinin 2 sene ceza verilmesini istediği fenerbahçeye 3 seneyi yapıştırmıştır..