bugün

empati.

insan ilişkilerinin olmazsa olmazı. yapabilenler her zaman kazanıyor yapamayanlar ise kaybediyor. hayatta en sevmediğim şey ya şöyle olsaydı n' yapardın? öyle olmasaydı da böyle olsaydı n' yapardın gibi varsayımlar yürütmektir. ama empatinin özünde bu var iyi biliyoruz. düşünelim ki cumhuriyetin kurulma aşamasında ya da daha öncesinde bir türk katliamı yaşansaydı ya da buna gerek kalmadan türk nufusu kürt nufusuyla hemen hemen aynı olsaydı. türkiye'nin başına ağırlıklı olarak kürtler geçseydi ve şu an bizler türkiye'nin batısında sıkışıp kalsaydık?

dilimizi rahatça konuşamasaydık ki kürt milliyetçiliği türk milliyetçiliğinin yanında küçücük kalır yani böyle bir dil mevzusu olsa acaba türkiye toprakları karışmaz mıydı? pratikte olmasa bile zihnen ve psikolojik olarak 2. sınıf vatandaş muamelesi görseydi türkler sizce bu topraklar karışmaz mıydı? pratikte görmeyi saymıyorum daha. bir türk olarak toplum içerisinde dışlandığınızı düşünün, ''türk ama iyi çocuktur'' dendiğini düşünün sadece bir saniye.

kürtler de türkler kadar bu ülkede söz sahibidir. empati sadece empati..
yapılmadıgı sanılarak hayıflanılması.

farkındasızlık.

edit: neyse.
(bkz: kürtlerin türk konusunda empati yapmaması)
ırkçılığın kanunlarca yasak olmamasından kaynaklanmaktadır. dünyadaki her hangi bir milleti aşağılayan, hakaret eden, küçük düşürücü konuşanlar 1 ila 3 yıl arası hapis cezası ile cezalandırılır diye bir kanun yap, bak nasıl herkes empati yapıyor.
doğal durumdur. ne türkler kürtleri tanıyor ne de kürtler türkleri. hatta kürtler kendilerini de tanımıyor. ev arkadaşım kürt, ona bakarsam roma'yı kürtler kurdu diyecek neredeyse.

uzun lafın kısası, bin yıla yakın yan yana durmuşuz, kürt kültüründen, kürtlerin nasıl yaşadığından, nasıl düşündüğünden hiç haberimiz yok. aynı durum kürtler içinde fazlasıyla geçerli.
hatırı sayılır sayıda kekademisyen ve filim adamı tarafından sebepleri arasında; birçoğunun, kiracı veya ev sahibi oldukları ikametgahlarının üst katında, her yıl artan dört ve üzeri sayıda çocuk sahibi ailenin oturuyor olmasından kaynaklandığı ifade edilmektedir...

(bkz: üst katta oturan 4 5 çocuklu güneydoğulu komşu)...
(bkz: ırkçılığın kanunlarca yasaklanmış olması).
(bkz: atakurt)
(bkz: üst katta oturan 4 5 çocuklu güneydoğulu komşu)...
(bkz: allahım bir an kendimi terörist olarak gördüm)
inasanlar (!) insanlar (!) üzerinden empati yapabilir.
konu kürt türk sorunumu pkk türk sorunumu ?

kürt türk sorunu ise empati ye gerek yok gerçekler zaten ortada olmakla beraber ezik duruma kimse kimseyi sokmuyor. ama tamam empati yapalım. karadeniz insanı kuzeye sıkışmış dag başlarına ev kurmuş hayvancılık yada tarım ile birşeyler yapmaya çalışıyor yaşlı kadını çoluk çocugu ile, üretmek adına geçinmek adına. dogu insanı dogu ya sıkışmış tarım ve hayvancılıkla geçinmeye çalışıyor yaşlısı ile genci ile. iç anadolu insanı iç kısımlara sıkışmış ucsuz bucaksız ovalarında sanayileşme yok ama hayvancılık ve tarım ile (bitik halde) yaşlısı ile genci ile yaşam kıyısında çabalıyor. türkiye kurulumunda her birinin ferdi var. karadeniz insanı kuzeye sıkışmış, anadolu insanı iç kısımlara sıkışmış ama hiç birisi eşek gibi anırıp ben daga çıkıyorum demedi. (burda anıran kimdir biliniyor). empati yapıyorum, şu anlarda bile ezilmiş bir çok yurdum insanı var. paraları az gelse sitemleri dillerinde ama yine vatan diyorlar, evlerine ekmek götüremeseler bile yönetime diliyle isyan edip yine vatan diyor. empati yaptım. bunlar insan daga çıkan insan. dogunun oksijenin de bir bokluk mu var acaba ?