bugün

efendim...her zaman kızarım da sanıyorum ki son günlerde daha çok karşılaşır olduğumdan yazma ihtiyacı hissettim.

şüphesiz bu hakaret unsuru içermemektedir. lakin bizim insanımız adam olmaz.

neden mi?

1) bir işi "düzgün" yapmak yerine "çabuk" ve "kaytararak" yapmak arzusunda olduğu için.

- dönem ödevini yazdın mı çocuğum?
- yazdım.
- getir bakalım.
- çocuğum nerede kaynak. bakmış wikipedia'dan yazmışsın.
- interneti kullanmak lazım bla bla bla...

2) kurallar yerine "genelde" dediği için.

örnek verelim basitçe:

birini uyarırsın, arkadaşım dersin "bir şey" ayrı yazılır. cevap hemen gelir " ya tamam öyle yazılıyor olabilir ama genelde herkes böyle yazıyor."

3) hep meçhul yerlerde duyup okuduğu için.

- abi x'e y iyi geliyormuş

- hadi ya nereden biliyorsun?

- bir yerde okumuştum.

4) iş yapabilmek, para kazanabilmek uğruna bilmediği konuda kıçtan salladığı için

- e usta hani klozet kırıktı?
- ya değilmiş alttaki borudan akıtıyormuş.
- usta madem kırık değildi klozet sen bana 300 kağıt neden harcattın?
- e işte klozet yenilenmiş oldu. hem çatlaklar vardı. kırılırdı ilerde bla bla bla....

5) her okuduğunu, özellikle de "internet" ve "televizyonu" doğru bilgi kaynağı sandığı için.
çünkü adam olmanın kat sayısı yoktur. daha önceden adamlıkları vardır.
(bkz: sen türk olduğun için) demesini beklerdim birinin.
(bkz: hbbia ve türevleri)
(bkz: evet efendim)
(bkz: efendim)
adam olmanın kökenle alakası olmadığını bilmekle adam olmaya başlanır.
din sömürüsüne çok çabuk düşüp seçtikleri adamlar tarafından rezil edilmeleri.
- varlığından ve özünden utanandıkları, türkçe bir metin içinde bile vb. , vs. varken bla bla kalıbını kullanacak kadar basiretsiz, yabancı hayranı ve taklitçi oldukları için olabilir.
evet aramızda bu yavşaklardan bolca var.

(bkz: aziz nesin)
(bkz: biz adam olmayız)
türkler zaten adamdır. sadece türkleri aşağılamayı kendine borç bilenler vardır.

türkleri aşağılamaya çalışanlar ise kaç tane yabancı tanımışlar, kaç yabancı ülkeye gitmişler bilinmez.

yabancıları antalyadaki ruslar, alanyadaki almanlardan ibaret görenler, ağızlarının salyalarını akıta akıta onlara bakanlar bilmezler tabii. yada işlerine gelmez o hayranı oldukları amerikan halkının yüzde 98 inin gerizekalı olduğunu.
bize kapasite azlığı olan insanları gösterir.

ha listeme bir ek daha..

6) eleştiriye tahammülleri olmadıkları için.....

misal mi:

bakınız: bu entryden önceki entryler.
(bkz: çünkü kardeş değiliz)
tarihine, tarihi eserlerine sahip çıkmadığı için.

olabilecek en zor şartlarda savaşmış ve binlerce şehit verdiğimiz topraklara geziye gidip, "havanın çok soğuk olması" gerekçesiyle arabadan inmediği için.
ipekgorgun olayına şöyle bir bakıldığında görülen cevaptır.

bir şey anlatmayacağım/açıklamayacağım bu entry'de. 5-10 saniye beyninizi kullanmayı deneyin yeter.
Ne derseniz deyin ama kusura bakmayın kendi kendine adam olmaz bizden diyen bir millet adam olmaz. iyi taraflarınıda görün. Şu aşağılık kompleksinden kurtulun bunları hep başka devletler empoze ediyor. Ama diyosanız adam olmayız o zaman yapacak birşey yok.