bugün

dünya genelinde sıkıntı varken başarılı sayılabilecek büyüme oranlarıdır.

2011 yılında yüzde 8,5 , 2012 yılında yüzde 2,2 , 2013 yılnda ise yüzde 4 üzeri ( beklenti )'dir.
büyüme oranlarını beyniyle değil götüyle hesaplayan insanların sevineceği oranlardır.
ayrıca kendilerini de %50 sanır bu gerizekalılar.
bu oranlar neye göre hesaplanıyor, ayrıca memlekete çalmadan çırpmadan fazlasını verebilir misin finanscı.
"sayılar yalan söylemez ama yalancılar sayıları söyler" sözünü hatırlatan oranlardır.
senin nüfusun arttığı sürece büyüme oranlarının bu hadde artması çok birşey ifade etmemektedir. yani türkiye'nin büyüme oranının tamamı gelişmeyle ilgili değil bır kısmı da nüfus artışıyla ilgilidir.
Büyüme oranının nasıl hesaplandığını bilmeyen cahil açıklamasıdır.Büyüme oranı dediğin üretimin ve sıcak paranın yarattığı etkiyle ölçülür.AKP döneminde üretim evet 2002 yılına göre artmıştır(11 yılda artması muhtemeldir).ihracat da artmıştır.Fakat ithalatla ihracat doğru orantılı artmamıştır.Yani sen dışarıdan 5 ekmek alırken onlara 1 yumurta satmaktasın.Yani üretim tüketimi karşılamayacağından dışarıdan gelen ürünler doğal olarak daha pahalı hale gelmiş olacaktır.Sen otu samanı dışarıdan ithal edersen sütte pahalılaşır,ette hatta halı kilim fiyatlarıda.Akp , cumhuriyet döneminden beri ürettiğimiz MiLLi SERMAYElerimiz satmış ve sıcak para akışı sağlamıştır.AKP ekonomiyi tamamen sıcak para üzerinden döndürmektedir.Bunun en somut örneği alınan vergilerde görebilirsiniz.Bu yüzden yalandan kriz olmadı demeyin.Evet büyük kriz yaşamadık ama bu tamamen öz sermayelerimizin satılmasında dolayı elimize geçen sıcak para ve vergilerdendir. Yani düşünün çalışmıyorsunuz hazırda olan paralardan ve kira gelirlerinizden geçiniyorsunuz.Kira gelirlerinizi kesmezsiniz(yani vergileri)ama sıcak para elbet bitecektir ve bu durum bize başka krizlerde ikinci bir şans vermeyecektir.Ayrıca sıcak para halk arasında değil devlet ve büyük ihracat ithalat yapan kesimlerin elinde gezmektedir.Halka bir faydası yoktur.Bunu ücretin eğer değişmediyse refah düzeyinden anlayabilirsin.
nüfusu sürekli artan bir ülke için, özellikle son yıllardaki büyüme rakamları iyi değildir. ayrıca tüm cumhuriyet döneminin ortalama büyüme rakamının yıllık yüzde 5 civarında olduğunu 932758943798437. kez yazıyorum, hala bile bazılarının anlayacağını ümit ediyorum. en son chincilla cinsi kedime bunu anlatabilmiştim, bu insanlar neden anlamasın diye düşünüyorum haliyle.

son olarak, yolsuzluk operasyonundan sonra bile halen temcit pilavı gibi büyüme rakamlarını ısıtıp ısıtıp gündeme getiren akpli arkadaşların da azmini kutluyorum. inşallah, g.tünü yaladığınız büyükleriniz ayakkabı kutularının köşesinde sizin için de ufak kemikler ayırmıştır da boşa gitmez bu çabalarınız.

ama kemikle beslenmeyenler için sözüm aynı, görün artık şu yolsuzlukları!
dünyaya göre oldukça yavaş olan büyümedir. hatta türkiyenin geçmişine göre bile yavaştır.

2002-2012 arası 10 yıllık büyüme ortalaması %5,2 iken 1923 den ak partiye kadar olan büyüme ortalaması %5 dir.
yani pek öyle uçup kaçtığımız falan yoktur. 2013 büyümesi 4 neyin havasını atıyoruz anlamadım.

kaynak: http://www.cnnturk.com/ek...l/-dunyada-tarihi-kirilma

son bir kaç yıldır türkiyenin ekonomik verileri dış işleri politikamızda olduğu gibi çok büyük ama içi boş laflardan ibarettir.
yakında dünyada türkler büyük laflar eden ama sonuç üretmeyen adamlar olarak tanınacak ona yanıyorum.
Olmayan orandir. imf borcu dışında hiç bir borç bitmemiş kat ve kat artmıştır. Benzin, gaz vs. Gelen zamlar ayrı bir hikaye siz ancak kendinizi avutursunuz.
suriye ve mısırın bile %2 civarında büyüdüğünü düşünürsek akpnin yaptığı ahım şahım hiçbir şey olmadığını görmemizi yarayan oranlardır.
kriz çıkacak diyenleri yanıltmış rakamlardır.
istediği kadar büyüsün asgari ücret in böyle olması benzinin pahalı olması büyümyi takmayan bir millet doğurur.