Ülke içi göçtür,her yerin kendine göre kuralları vardır sen Ağrıdaki urfadaki adamın izmire ıstanbula yerleşmesine izin verirsen ayak uyduramazlar,oranın yapısınıda bozarlar.
Ülkedeki herkesin uyanık olması.
tek kelimelik cevap; nefs.
kadınlardır.
Sürekli tartışılıyor olmasıdır. Kimse de çıkıp banane deyip kafasını çevirmiyor. Herkes ahlakla namusla kafayı bozmuş. Kimsenin dilinden eksik olmuyor ama ona rağmen ülkenin en büyük eksiği.
(bkz: türk toplumu ahlaksızdır)

10 yıl önce yazdıklarımdan tek adım ilerlemişlik yok. şu fark var, önceden ahlaksız bu toplum dediğimde tepki gösteren, bizi batı bozdu, araplar bozdu, aslında öyle değil vs. karşı çıkanlar bugün hayır demiyorlar.

bugün olsa güncel olaylarla az biraz farklı boyutlarını yazardım ama baktığınızda siyasi liderlerin tutum ve yaşamları, dini yaşama biçimi ve toplumsal kabuller üzerine dönen muhabbetler. tek söylemem gereken, bu toplumun bir ferdi olmaktan yana sorunum yok, hatta gurur duyuyorum bu topraklarda yaşamaktan. ama toplumu doğruya yönlendirmek, yanlışlara sapmamak için kullanılması gereken devlet yapısı çürütüldüğü için sorun yaşıyoruz. toplum dinamiği öyle ve dediğim dedik hale gelen iktidarlar noktasında ülke tarihimiz çözüm üretemeyince zor kullanmış. kendi çıkarına kullanacak tiyniyette tiplere gücü emanet ettiğinde bu toplum kötüye gidiyor yoksa her zorluktan çıkar bu toplum.

son olarak, toplumu üçüncü dünya ülkeleri seviyesinde görenlerin ve türk toplumu lafına takılanların... yanlış yerde olduklarını düşünüyorum. burası uygarlığın beşiğidir ve tüm toplumlardan ileri bir kültürün beşiğidir, yeter ki ahlaksızlık ödüllendiriliyor olmasın. türk toplumu ve türk halkı da türkiye cumhuriyeti ni kuran halkların hepsini kapsar, o yüzden türk sözcüğü karşısına farklı alt küme etnik kimliklerini koymayın.