bugün

Evet gerek tarım sektörü gerekse lojistik sektörünün ilgilendiği bütün malzemelerin ana sebebi benzin ve mazotun pahalılığından dolayıdır. Dikkat ederseniz tekstil, tarım, gıda hep akaryakıt ile alakalıdır. Bunlar taşınmazsa ya da pahalı taşınırsa hayat durur.
Ek olarak döviz ve dışardan alınan üretimde kullanılan ham maddedir.
Yöneticiler ülkeyi yönetmiyor anasını belliyor haberiniz yok.

2 ay sonra izleyin gümbürtüyü.
bir maliyet unsurunun fiyatının artması nihai ürünün fiyatını artıramaz. nihai ürünün fiyatı enflasyon nedeniyle arttığı için, maliyet girdisinin de fiyatı artıyordur. çünkü enflasyon girdi olsun çıktı olsun bütün mal ve hizmet fiyatlarının artması demektir.

meraklısına: enflasyon da olsa piyasanın dışında fiyat tutturulamaz. maliyet ile talep enflasyonu birbirinden ayırmaya kalkmak, makasının hangi parçasının (alt?üst?) kestiğini açıklamaya benzer, çünkü benim maliyet için ödediğim para bana mal satanın satış geliridir.
Hayır türk lirasının değerinin düşmesi yüzündendir.

Avrupa'da yüz on artan şey bizde yüzde 200 niye artıyor?

Suçu enerjiye atıp kaçamazsın. Eğer para birimin değerli olsaydı üç katına mazot almazdıın sende.
Enflasyonun nedeni şahsımın kendini ekonomist sanmasıdır.gerisi boş laf.
kılışdar da var...
ama sen bütün sırrı bozdun ya.
O kadar uzun değil ama ilk iki harfi tutuyor.pahalilik demek AKP demek.
O bir etken asil sebep serbest piyasadir.
Aaa inanamıyorum Türkiye'de pahalılık mı varmış, herkesayfonbkljfdssfhjkk.
bu lojistik taşıma vs. tüm bu araçlar su ile gitmiyor sonuçta...tek sebep akaryakıt olmasa da bir sebebi akaryakıt.
ve akaryakıtın pahalı olmasının nedeni de dolar kurunun yüksek olmasıdır. Dolar kurunun yüksek olmasının nedeni de yıllarca alınan yüksek faizli kredinin gelir getirmeyen ancak götürme konusunda birilerine imkan veren betona yatırım yapılmasıdır. Betona yatırımın nedeni de milli geliri arttırmada kısa vadeli çözüm olması ancak uzun vadede işte böyle milleti kan ağlatmasıdır.