bugün

Evet böyle bir durum vardır. Örneğin trigonometride çocukların kafasını yakacak sorular çözdürmek yerine, trigonometrinin felsefesini aşılasalar daha yararlı olur.
koklu sayilar diye bi konu var ki boyle gereksiz olur.
Gereksiz zor değil de gereksiz ezber var. Her şeyin mantığını kavratsalar çok daha faydalı. Formül ezberleyip geçmeye dayalı türkiye'de sistem.
Çünkü konunun nerden nasıl çıktığını temelden örnekler vericek şekilde anlatmak yerine hadi bakalım habala hubala bunlar terimler bunlarda formüller şu soruluyorsa bunu kullanıcaksın.farklı bir şey mi soruluyor!!?? o çıkmaz zaten bunu öğrenmeniz için çok erken siz şu formülleri ezberlemeye yoğunlaşın. Konunun ne olduğunu ders kitaplarınız başında yazan ünitelerden öğreten bir sistemle matematik öğretilmez.
kısmen doğru ifadedir.

Türkiye'de derslerde öğretilen şeyler hap gibi çocuklara veriliyor. aynı şekilde o hap nereden geldi, ne işe yarar, yutmak lazım mıdır diye çocuklar sorgulamaz. öğretmen de zaten sorgulamalarını beklemez. alın, yutun. en doğrusu budur der. aslına bakarsan öğretmenlerin bu davranışı benimsemelerinin nedeni başka yöntem bilmiyor olmalarıdır. çünkü onlar da aynı evrelerden geçtiler ve bunun doğru olduğunu düşündüler. bu nedenle öğretmenler de komple tembelliğine alıştı, sorgulamaz oldu. bu şekilde matematik öğretmek de mantıksız, matematikten bağımsız başka bir şeyi de. bu ülkeye bol bol var olan sistemin yerine kaliteli bir eğitim sistemi getirebilecek öğretmen diliyorum.
türkiyede eğitim sistemi en entellektüelinden en cahiline kadar eleştiriliyorsa birşeyler ya da çokşeyler aksıyor demektir. sen çocuğuna disiplinli bir şekilde bilimsel gerçekliği ön plana çıkaran analitik düşünceyi destekleyen bir müfredat vermelisin. gidin bakın japonyada çocuklar nasıl eğitiliyor. bu memlekette üniversite seviyesine gelmiş hatta mezun olmuş insanlar türkçe bilmiyor ve yazık oluyor bu ülkeye. her problemini önüne koyar çözer bu ülke ama bu eğitim-öğretim problemini çözemezse ve çözmek için gayret göstermezse geleceği karanlık olur. kayıp nesillerin önüne geçmenin ve tam bağımsız olmanın yolu buradan geçer bence.