bugün

Tabi büyüyor lan kabaran şeyler var bize.
ben büyümedim. hatta küçüldüm.

üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. birkaç yıl öncesine kadar markete gittiğimde 2-3 kilo kiraz alabilirdim. şimdi yarım kilo anca alıyorum.

önceden elmayı kiloyla alırdım. artık tane ile alıyorum.

ben büyümedim. küçüldüm. ben ve benim gibi milyonlar küçülmüşse birileri bizim de hakkımızı çalarak büyümüş demektir. bunların kimin yandaşı olduğunu siz iyi biliyorsunuz.
Sürekli tüketen bir toplum olarak büyüdüğümüz gerçek fakat bunun sonu yok. Üretim olmadan geçici bunlar hep
görsel
at yalanı si.... inananı ironisi.
dirty bulk yapıp hacimlenen body building sporcusu gibidir.
bu adamlar enflasyonu doğru hesaplıyor mu?
büyümeyi niye doğru hesaplasın?
cumhuriyet tarihi kadar borç alınmış,fabrikalar satılmış,önemli şirketlerin hisseleri yabancıların eline geçmiş
memleketin yaylaları satılmış.,ormanlar kesilmiş yok edilmiş,insanların çoğu asgari ücretle çalışır hale gelmiş
ki o da iş bulabilenler...
böyle büyüme olmaz olsun...
bizi fakirleştiren bir süreç bu...
sürdürülemez büyüme ...
bu zenginleşen bir kaç zenginde paraları yurtdışına transfer ederler anında ,zaten etmedilerse şimdiye kadar-
her şey elimizden giderken nasıl olupta zenginleşmiş ,büyümüş oluyoruz
malum kesimin zoruna giden gerçek realitedir. evet...
Oldukca normal. Calisan kazanıyor. Tembeller yok oluyor. Fakir fakir, zengin zengin.
Açlık sınırının altında yaşamı reva gören, sözde devlet yöneticilerinin söylemi.
büyüme, pozitif bir terim gibi lanse ediliyor.

burada olan, mazlumun, akıllı ve vicdanlı vatandaşın götüne giren kantite büyümesidir.

sair çomara da giren büyüyor, fakat o ya farkında değil, ya da zevk alıyor. ya da daha efsanevi; "bu baştaki eğer bir yanlış yapıyorsa, gerektiği için yapıyordur, dava mava kutlu mutlu yürüyüş; hüloğ," diyor. buna da inanıyor.

türkiye, acilen üretmeli. dün çok değerli bir dostumun söylediği gibi;

"ya ürettiğimiz kadar tüketmeyi, ya da tükettiğimiz kadar üretmeyi öğreneceğiz. çok acılı olacak, ama öğreneceğiz. "..ben senin kadar iyimser değilim kardeşim. ama umarım sen haklısındır.

on yılları devirdiğim şu hayatımda, hiçbir dönem, ülkenin, geleceğimizin, cumhuriyetin, istiklalin salahiyeti için bu kadar kaygı, yeis, ümitsizlik duymamıştım.

allah, kerimdir. umarım hayırlısı olur.
benzin zamlarını, kur fiyatlarını, enflasyonu, işsizliği vs. görmüyor mu Türkiye yüzde 7 büyüdü diyenler ? madem büyüdük neden alım gücümüz sürekli düşüyor ? ben 70 liraya yarım depo mazot doldurduğumu biliyorum arabaya şimdi aynı fiyata 1 kolon anca doluyor örneğin. biz bu şekilde mi büyüyoruz yoksa büyümek kavramını mı biz bilmiyoruz?
ülkede açlık sınırının altında yaşayan kişi oranı %0,0016 sanırım açlık sınırınızı nusrete hesaplattınız (!)
Şu medya kadar lanet bi şey görmedim. Her türlü silahtan daha tehlikeli. Sabahtan akşama dek büyüdük de büyüdük. Nereye büyüdük aq. Söyleyinde o tarafa göçelim.
Nominal anlamda %7 büyümedir. Yani şöyle oluyor; önceden 100 tl ye sattığın bir ürün şuan 107 tl. Kasanda daha fazla para var ve büyüdüğünü sanıyorsun. Ama piyasa yekten arttığı için 107 tl den fazlasını harcıyorsun. Bu da cari açık oluyor. Ancak cahil halka sadece 107 tl yi gösterirsen halk büyüdüğünü sanıyor. Reel şartlara maaşının aldığı ürüne bakan yok.
Kaymak tabakaya yüzde 7 büyüdü.Makas gittikçe açılıyor yokuş aşağı yuvarlanıyoruz farkında değiliz açıkçası.
Başlık 2018 de açılmış. O zaman da yüzde 7 büyümüşüz.

Sonra seçim falan oldu.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar