bugün

hic bir boka yaramamasidir aslinda da, baslikta kufurumsu olmasin dedim. baska bi tanimi yok bu meselenin.

ne yapiyor kardesim bu adamlar? ulan gunde 6 saat calisiyolar. yahu adamlara gidip su an bulundugum ulkede "tc vatandaslarina yonelik vize uygulamasi nedir?" diye sordum. vize lan. sen bu ulkenin turk elciligisin. internetteki bilgilere guvenmeyeyim yeni bir uygulama var mi (cunku oldugunu duymustum) diye sorayim diye geldim. arkadas sen bu kadar temel bi soruyu nasil cevaplayamazsin ya? yabanci ulkedeki turk sirketlerine gelip "burada sizin yaninizdayiz, sizin vatan ozleminizi bir de buradaki sikintilarla ikiye katlamamak icin her zaman yaninizda olacagiz!" diye mangalda kul birakmazsiniz konusurken, daha elcilik yaptiginiz ulkenin turkiye'ye vize uygulamasi hakkinda guvenilir bir bilgi veremiyosunuz. o aradaki cam olmasa atlayacaktim karinin ustune, o da cama guveniyo zaten kaltak. ulan ararsin telefonlara bakmazlar, acarlar yalan yanlis konusup kapatirlar. ancak medyaya yansir acizlikleri o zaman cikip sahin kesilirler.

nerden aklima geldi? turk muhendisi kacirmislar ya amerikalilar afganistan'da, nerde bilinmiyor. aha haberi burda,

http://www.radikal.com.tr...04.2010&CategoryID=77

--spoiler--
Olanları Türk Büyükelçiliği'ne bildiren Mesut Türkan daha sonra Türkiye'ye dönerek Dışişleri Bakanlığı'na başvurdu. Yaptığı başvurulardan hiç bir sonuç alamadığını belirten Mesut Türkan...
--spoiler--

mesut turkan orada kacirilan muhendisin calistigi sirketin genel muduru. genel mudur lan. iscisi kaciriliyor ve ulkesinin elciligine sirketin genel muduru olarak yaptigi basvurulardan "sonuc alamiyor". utanin oglum azcik utanin. aldiginiz paradan utanmiyosaniz, "diplomatim ben" diye gerine gerine gezerken azcik kizarsin suratiniz, kulaklar falan bile kizarsa azcik raziyiz.
israil büyük elçisi her irtibat kurduğu türk e kart atar.
kontakta klamaya çalışır, loby yapar.
bizimkilerin kapısını aşındırırsın, yol gösterirsin zahmet edip kıçını kaldırıp ilgi bile duymaz.
bildikleri en güzel şey baloları takip edip yiyip içmektir.
makam arbası, şöför ve lüküs hayat.
misalen,

kiev büyükelçiliği çarşamba hariç 4 gün 9-12 arası başvuru kabul eder. kışın, dondurucu soğuk ve kar altında kapı önünde bekletilirsiniz. elektronik başvuru için yalandan bir internet sitesi vardır ama yeniden yapılandırılması bir türlü bitmez. bilgi amaçlı telefonları dahi belli saatlerde kabul ederler.

sonuç itibarı ile,

türkiye'de kamu kurumlarının halkına gösterdiği ilgi ve alaka ne ise büyükelçiliklerde de odur. ne bir eksik ne de bir fazla...
hiçbir kelimesinin bitişik yazılması gereğinden başka; tüm eleştiriler için yanlış demek mümkün değil.

bilginize; elçiliklerde pasaport uzatımlarını türkiye'deki fiyatın üçte birine yaptırabilirsiniz. gerekli sabrı gösterirseniz elbette.