bugün

tayyip erdoğan'ın mitingde dile getirdiği laftır.
bizim dısımızda baskalarıda silksin. kimin silktiği belli olmasın der gibi.
ceo'su da ben olayım. istediğimi şirketten kovayım, tek ben karar vereyim diye devam eden temennidir.
insanları mal yerine koyduğunu veyahut koymak istediğini alenen beyan eden gaftır. böyle bir isteğin ve arzunun olduğunu daha önce de biliyoduk ama bu akdar aleni değildi. teşekkürler Türk halkı ...
parayı veren düdüğü çalar tadında bir yaklaşım.
Aslinda direkt şahıs şirketi gibi yönetilsin, kafamız daha rahat olur.
misal sucuk imalatçısı bir şirket düşünelim. onun gibi yönetilsin. ama o şirkette bile muhasebeci bir gün ceo olamaz. sorun burada işte...
Biliyorsunuz yeni Türk Ticaret kanunuyla getirilen yeniliklerden biri anonim şirketlerin yönetim kurullarının tek kişi olmasına izin verilmesiydi. Yani adı yönetim kurulu ama tek üyesi var, nasıl işse amına koyayım.

Neyse. işte RTE'nin bu sözünün sırrı burada yatıyor. Verin bana tüm yetkileri. ülkeyi tek kişilik yönetim kuruluna sahip a.ş. gibi keyfimce yöneteyim, kafamın estiğince, kendi ihtiraslarıma, zaaflarıma, objektiflikten uzak intikam duygularıma, bir yönetici olarak tüm vasıfsızlıklarıma uygun şekilde istediğim gibi at koşturayım.

Sakın kanmayınız.
geçmişi anonimler tarafından arzulanan yönetim şeklidir.
(bkz: türkiye çok uluslu şirket gibi yönetilsin)
Reis in mitingte dillendirdiği yönetim şekli. Nitekim iktidara geldikleri günden beri öyle yönetiyorlar.

Işsizleri borçlandırma politikaları da böyle a.ş kafasıydı zaten.

Vatandaş değilsin türkiye a.ş ye işçisin. işsiz olman beni ilgilendirmiyor bu benim problemim değil. Prim ödeyeceksin bana öyle veya böyle. Kazancının sıfır olması birşeyi değiştirmiyor.
Şu söz üzerine kitap yazılır! Ama kimsenin umurunda bile değil söylenenler. Şahsen başkanlığa pozitif bakan akp ye oy veren bir vatandaş olsaydım herşeyi boşver şu lafa takılır biraz düşünürdüm. Nedir bu ne anlama geliyor falan diye konuşurdum kendimle.

Gerçi düşünürdüm dedim düşünsem oy vermezdim ohal de daha fazla yazmaya gerek yok.
(bkz: çalıştığınız şirket için ölür müsünüz)

Vatan a.ş
adam markalaşalım diyor. üretelim, satalım, türkiye'ye döviz kazandıralım ve halk vergi yükünden kurtulsun, kurtulsun ki daha çok alış veriş yapabilsin ve ürettiğimiz yerli mallardan halkımıza satarak ithalat bağımlılığımızı iyiden iyiye azaltalım diyor. kötü mü?
Ahahha... Üretelim diyorlarmiş ürettiğimizi satalım diyorlarmış! O yüzden mi memelketin elindeki üretim alanları satıldı? O yüzden mi halk vergi yükünden kurtuldu veya hafifledi? Hayır...

Türkiye a.ş olsun patronu abc beyaz yakalısı xyz mavi yakalısı k.ö.l.e...

Patron kazanıyor xyz sus payı alıyor mavi ne alıyor bu a.ş de? Nolur 100 lira zam ağam!
Vatandaslarin ise asgari ucretli kole gibi gorulmesine neden olur.
(bkz: ösym nin en büyük 250 şirket arasına yer alması)
hatta yönetim kurulu başkanının recep tayyip erdoğan olduğu bir anım şirket olarak yönetilsin.
Yiğit bulut şirketin tuvalet pompacısı olsun.
aile şirketi gibi yönetiliyor sanki.
Biatçı Evetçilerin ideali!

Patrona sınırsız yetki vermek için elinden geleni yapıyor hepsi! Bu memleket kimsenin babasının malı değil elbet birgün öğrenecekler lakin tecrübe çok acı olacak.
Buna bile razıyız.
Anonim şirketlerde denetim fena.
Gördüğümüz kadarıyla hükümeti şeffaf denetleyecek bir kurum dahi yok.
Varsa da ben bilmiyorum...
Yeni ticaret kanunuyla anonim şirket yönetimi değişti arkadaşlar. Artık a.ş ler tek adamların elinde.
"türkiye başta kim varsa onun babasının malı gibi yönetilsin" demenin diğer bir yoludur.

yahu zaten öyle yönetiliyor! bak, hayırsız varis "varlık fonu" kurup, devletin elinde avucunda kalan tüm malları rehne koyuyor.
Bir beyan... Nereye çekersen oraya çek. Veya hiç düşünme boşver. Gerek yok değil mi?