bugün

bir kaç gündür dinlediğim müzik tarzı.ama anlayanlara bişey soruyorum arkadaşlar bunlar neyi paylaşamıyor(sagopa,ender,ceza,fuat vs) hadi amerika da isyancı başkaldıran bir sokak tarzıdır rap.hatta yüzyıllardır aşağılandıkları için daha çok zencilerin elindedir bu piyasa.ama bizim ülkedekiler neyi paylaşamıyor,bakıyorum herşeyleri aynı gibi,ama sözlere bakıyorsun sürekli birbirlerine giydirmeler fala.kim bunlara ne yapmış bilen varmı? sözlerde sürekli bitmeyen bir nefret var ama neden olduğu belli değil.mümkünse bir rap de neden sinirlendiklerine dair yazsınlar.hadi ırk mevzuu falan diycem yok arkadaş,karı kız mevzuu diycem o da yok ama böyle sürekli bir gözü kısıp böyle yumruk mumruk,cehennemin olacam,öcümü almazsam haram yaşamak tarzı arabesklikler,nooluyo arkadaşlar.
amerikadaki west coast, east coast savaşından yenilen ekmekleri gören bizim köylüler rap yaptıklarını sanıp zenci abilerine özenerek kendilerince kamplaşmış yukarı dudullu, aşşağı dudullu şeklinde ikiye ayrılmışlardır.
Günahım kadar sevmediğim amerika'da bile bir isyanın simgesi olarak anlam açısından güzel mesajlar veren, şimdilerde ise kim ne derse desin siyahi sanatçıların bile "yerim lan isyanını, bayağı bayağı para kazandırıyor la bu" diyerekten köpürttükçe köpürttüğü, dışarıdan bakıldığında hakkını vererek yapanların tek tük görüldüğü bir müzik. Müthiş bir süreç yaşamış, dejenere olurken de hakkını vermiş bir tarz. Pekiii, Türkiye rap? Boşlukta kalmışın "aa burada bi boşluk var, girivereyim" denilen bir müzik gibi... Hakkıyla yapmaya çalışan var ama kimse alınmasın neden hakkıyla yapmaya çalışmak adına bu türü seçiyorlar onu da anlamış değilim. BAzı üniversitelerimizin Amerikan futboluna yatırım yapması ve bunu övdükçe övmesi gibi bir şey. "Fazıl Say'ınki de müzik mi, ağzını yamulta yamulta müzik yapıyor" minvalinde konuşan Sagopa'sından, hızlı konuşarak rap yapılır'dan öteye gidemeyen şarkıcılarıyla şahsımca bizim ülkeye pek yakışmayan, eğreti duran bir müzik türü. Hele maalesef hanımlarımız hepten kötü yapıyor. Erkeğiyle, kızıyla yok yok yok, bizde olmuyor. Kasmamızın da anlamı yok. Çok isteniyorsa başka tarzda bir şarkının arasına serpiştirmekten öteye gitmemeli. Manasızca da bir prim yapıyor Türk rap'i. Ha diyeceksiniz ki, "pop müziğimiz çok mu iyi?". Kimse de zaten pop müziğimiz de eşsiz, çok iyi demiyor ama en azından orası zaten yoz; yoz yoz da devam ediyor. GEl gör ki türk rap'ine anlam yüklenmeye çalışılıyor. O biraz komik duruyor. Hani bu Erzurum'da universiade'de gördük buz hokeyi takımımızın halini, iyi niyetle mücadele ediyorlar ama yarı sahaya yaklaştıklarında pak'ı hemen vuruyorlar karşıya, en ufak bir yaratıcılık isteği yok, tamam niyetleri iyi ama daha kırk fırın ekmek yememiz lazım. Tüm bunlara rağmen televizyonda buz üstünde yapılan başka bir spor-etkinlikle alakalı buzda dans jürimiz var ve dünya sonuncusu olmamıza ramak kalmasına rağmen artist artist yorum yapacak gücü kendilerinde bulabiliyorlar. işte türk rap'i de bunun aynısı neredeyse... Bi de ben ekstra gıcık oluyorum, çok kaale almayın beni aslında.
Almancılardan öğrenilip günümüze kadar hala formatını değiştiremeyen, ülkemizde ''rap'' denildiğinde akla ilk melankolik melodilerin geldiği tarzdır. Bunun dışında imkan kısıtlılığından piyasaya çıkamayan çok iyi west coast ve dirty south yapan rapçilerimiz mevcuttur.