bugün

dünyada ilk 500 e bile girebilen tek bir türk markası yok.
ne google bizim ne mercedes ne de bosh ama tüketime gelince kredi kartlarının amk.yoruz.
neden? türkleri tembelliğe iten etkenler neler?
çabalama hırsının olmaması.
(bkz: türk gibi başla alman gibi bitir)
(bkz: erken bosalma)
(bkz: istikrarsizlik)
(bkz: disiplinsizlik)
(bkz: procrastination)
uzun uzuna anlatırdım ama çok üşeniyorum.
yan gelip yatmak varken kim calışır ekmek elden su gölden böyle hayatı kim istemez

şimdi bana eğitim şart demeyin hangi eğitim ;)
AKDENiZLi OLMAMIZ. GENETiK OLMASI KUVVETLE MUHTEMELDiR. eğlence, vur patlasın çal oynasın, yan gel yat, bunlar tam bize göre. ha birde adaletsiz bir ülkede yaşamakta sebep olur. çünki istediğin kadar çalış, çabala sonunda kaymağını yiyenler başkaları olur. karşılığını alamazsın. ya da dürüstlükten ödün vermek gerekir.
akdeniz insanı olmanın getirdikleri ve kadercilik anlayışının inanılmaz karışımı.
dünyadaki en iyi coğrafyada devlet kurmuş olmak*.
ben yapmasam da başkası illaki yapar düşüncesi.
(bkz: internet)
(bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
atalarımızında dediği gibi beleş sirke baldan tatlıdır ve yan gelip yatmak varken kim çalışır ki.
1.5 milyar müslümanın bile global markası yok . yobazlar hala medeniyetler çatışması diyor.batıyı biliyoruzda gerisi hangi medeniyet nerede görülmemiştir.
KanalD dizilerinin yeni nesil tarafından amaçsızca izlenmesi.
Tamamen çoğrafidir. Sadece bizde değil akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde de görülür. Ayrıca türk, slav, yunan ve kafkasya ırklarının iliklerine kadar işlemiştir.
disiplinsizlik. kolaya kaçma. üşengeçlik. çaba harcamadan başarıya gitme isteği. malzemeden çalmak. eğitimsizlik. siyasi hava. umutsuzluk. ülke gündemi. spor yapmama. akdeniz iklimi.
sebepler çoğaltılabilir hepsi de geçerli olabilir ama gözlemlerime göre en önemli sebep parasızlıktan doğan umutsuzluk. insanların geleceğe dair umutları kalmadı. artık bir insan koskoca bir hayatı bir ev ve bir araba kazanmak için geçirmemeli.
edit:
cevap yukardaki uzay muhtarina:
"ne alaka sen ata binmeyi yorucu olmayan bir eylem mi sanıyorsun, ayrıca orta asya şartları fazlasıyla yorucu ve çalışmayı gerektirici şartlar."
iyi olarak Herhangi bir gelecek vadedilmemesi.