bugün

türk belediyelerinin dünya şehircilik litaratürüne armağanı olan uygulamalardır.
belediye havuzu,
şehiriçi belediye çöplükleri,
kapatılmamış belediye çukuru,
tepebaşı mahalleri
çimentosundan çalınmış kaldırımlar
kaçak asma kat
dere yatağına mahalle kurmak
şehiriçi taş ocağı
heyalan bölgesini imara açmak
en bilindik örnekleridir.
Bursa daki belediyelerde hiçbir şekilde bulunmayan anlayıştır.*
literatüre giren yaygın uygulamalardan biride belediye hamamıdır.
öyle bi anlayış var mıdır? belediye başkanlarının çoğu şehir yaşamı nedir bilir mi? bence bilmez. çünkü yolları kilit taşı yaptırıp, genişlik 15 metreden fazla olduğu halde kaldırım ve ışıklandırma gibi çevre düzenlemesini atlayan adam şehirli değildir.
her şehire bir bahçelievler mahallesi kurmak da bu gruba dahil edilebilir. ha tamam, bizim orta anadolu'nun bozkırında yeşile özlemin bir yansıması olarak görebilirim ama ormanlık bölgelerdeki belediyelerin maksadı nedir onu çözemedim.
Toplu sünnetler, toplu nikahlar. Aile yaşamına yön istenildiği şekilde yön vermeye çalışılan faaliyetler.
chp'li belediyelerde gözükmeyen, akp'li belediyelerde müthiş örnekler görebileceğimiz anlayıştır.

not: akp'li değilim.
iflas etmiştir. büyük şehirlerin büyüyen trafik sorunu buna en güzel örnektir.
Oy toplamak için seçim zamanı değişiklik yapılan anlayış.
türk hükümetinin yönetim anlayışıyla aynıdır.
üç ayda bir kaldırım yılda bir ise asfalt yenilemesi yoluyla ihale dağıtmak.
önden edit: eksileyenler kayyum galiba.

kısaca açıklaması; çok para harcayıp hiçbir şey yapmamaktır.

bu girdiyi neden mi yazıyorum, şu anda işyerimin bulunduğu caddede -yine- altyapı ve yol çalışması var, ulan iki üç hafta içinde neredeyse 3 kez asfalt dökülüp tekrar söküldü, 5 gün önce dökülen asfalt şimdi gene sökülüyor.

madem daha boru döşeyeceksiniz kablo döşeyecesiniz neden o zaman asfalt döküyorsunuz alımınakoym.

ya ortalıkta çok büyük rant dönüyor, ya da devletimiz parayı önemsemiyor. bence bu konu araştırılmalı, devletin parasının böyle çarçur edilmesi hoşuma gitmiyor, ayrıca bıktık, iş makinası sesinden, çamurdan, tozdan !
Kaldırım söküp takmaktan ibarettir.
adam gibi bir şehircilik düzeni yapamayan anlayıştır. bi bakın avrupa'ya.
Ver betonu ver betonu.
Yurt disinda yasadigim zamanlarda fark etmistim bu anlayisi(!) insan cidden hayret ediyor.
del bırak, kaz bırak, kır bırak, sök bırak.