bugün

akrabalık ve hemşericilik bu ülkenin kalkınmasına gelişmesine engel bir durum. insanları kısıtlıyor en basiti. hiç kan bağı tanımadığım insanlar daha iyi. dedikodu, gıybet, hasetlik ne ararsan var.

kendimi paparazilere yakalanacak ünlüler gibi hissediyorum. bir yerde akraba varsa görmezden gelip sıvışıyorum.

saçma salak sorular ya da yalan haber dedikodu çıkarmaları nasihat verirce konuşup kafa ütülemeleri.
ha bir yardımlık işlik bir durum olunca sıvışırlar işleri düştümü oooo senden iyisi yok. sana kötülük yapınca birşey yapamıyorsun şikayetçi olamıyorsun hemen o senin akraban el neder ciddi ele ne oluyorsa haklı değil suçluyu tutuyorlar ve sen haklı iken haksız konuma düşüyorsun.

tamam güzel bir oluşum imece yardımlaşma ve dayanışma şeysi gibi duruyor ama. ama pratikte öyle değil. hele köy çeşmesinde kimlerdensin kimin torunusun ben senin dedenin amcasının yengesinin kuzenin torunuyum akrabayız biz babana selam söyle. her gelen bir soruyor.
bunun bir kanıtıda şöyle gelişir hayatta. gün içinde tanımadığımız insanlarla diyaloğa gireceğimiz zaman hanımefendi yerine yenge, beyefendi yerine dayı, yeğen gibi muhtelif kelimeleri kullanırız halk olarak. belkide millet olarak sıcakkanlı insanlar olmamızdır buna sebep olan.***
bazen akraba kelimesi akbaba kelimesine o kadar yaklaşır ki Türk insanında söz konusu meraktan eser kalmaz.
konuyla ilgili olarak;
(bkz: turklerin birbirlerine seslenme tarzlari)
her türk insanında olmayan meraktır.
(bkz: palta)
(bkz: tüm genellemeler yalandır)
- gözüm sizi bir yerden ısırıyor akrabamıyız acaba
+ değiliz
- yok yok kesin akrabayız
+ sen soyun bakim,eğil birde
- niçin
+ akraba olucaz olm korkma
kirk yilin basi koye gidilmistir mutlaka karsima orta yasli sisman kadin gelir ve sorar
-sen ...nin kizi deel misin?
-eet?
-tanimadin mi beni??
-ee gozum bi yerden isirioo amma...(ne bilem yaaa)
-simdi senin deden var ya dedenin buyuk uvey abisinin sondan 2. oglunun gelininin ablasiyim ben
-hee taam o zmn...
+nerelisin sen?
-istanbulluyum
+gec onu aslen nerelisin?
-sivas tan gocmusuz
+sivas ın neresinden?
-banaz lı aslımız
+pir sultanın nesi olursun sen?
-buyuk amcalarımdan o..
+oovvvv, bizim de akrabalık var o zaman seninle. bizde yozgat tan sivas a gocmusuz. buyuk amcalarım banaz a yerlesmisler.
-ne mutlu turkum diyene o zaman.
Normal şartlar altında herhangi bi sohbette bulunamayacak insanların akrabalık kisvesi altında zorlamayla biraraya getirilip,kaynaştırılması hadisesi.
türkiye sınırları dahilinde küçük yaşta evlendirilmenin bir sonucudur. küçük yaşta evlendirilen çift tek başlarına yaşam savaşı veremeyecekleri için ailenin koruması altında olurlar. aileden kopmamak bu yaşta insanların beynine işlenir, yaşam felsefeleri hep aile çerçevesinde düşünülerek geliştirilmiştir. bu sayede sağlanan birlik ailenin hep birlikte olmasa ve gittikçe büyümesine neden olur. insanların birbirlerine hitap etmek için sıfat ihtiyaçları bu sebepten doğmuştur.
(bkz: baldız)
(bkz: kayınço)
(bkz: kaynana)
(bkz: kayınpeder)
(bkz: kayınbirader)
başka hiçbir millette olmadığı kadar çok akraba sıfatı bulunması ile de anlaşılabileceği üzere, türkler için akraba olmanın tek şartı türk olmaktır.
(bkz: gorumce)
(bkz: elti)
(bkz: bacanak)
(bkz: liste uzar gider)