bugün

Cumhuriyet tarihimizin önemli oyun ve roman yazarlarımızdan birisiydi. bunun yanında çok iyi bir avukattı.

Kendisi vatansever, sağlam atatürkçülerden birisiydi.Eserlerinde duygusunu bolca yansıtır ve eserleri tarihimize kaynak olur.

"Duvarların Ötesi", "Sarıpınar 1914" en önemli oyunlarıdır diyebiliriz.Hatırladığım kadarıyla çocukken okullarda bazı eserleri oynatılıyordu.Bende ilkokulda izlemiştim sanki.

"Şu Çılgın Türkler" gibi kült eseri bize kazandıran kişidir.kendisi bu eseri 50 yıllık bir araştırma sonucu olarak yazdığını belirtir.Her bir bireyin okuması gerektiğini düşünüyorum.Bunun yanında "Diriliş Çanakkale" eserini de öneririm.Bu eserini yazarken evinden doğru düzgün çıkmayıp sadece esere odaklandığını söylemiştir.

Daha dün öldüğünü haberlerden öğrenmiştim sanki.Zaman çok acımasız.3 yıl geçmiş.Bugün ölüm yıl dönümü.

Rahat uyu çılgın türk.Toprağın bol olsun.

görsel
Hala okumayan kaldıysa okumalıdır:

görsel
görsel
yazar.

korkma insancık korkma adlı kitabıyla başlayan bağımlılığım bu günlere kadar aynı hevesle geldi.
yazdıklarını okurun gözlerinin önüne seren değerli bir yazarımız.
83 yaşında hayata gözlerini yuman türk yazar. şu çılgın türkler, diriliş gibi eserleri türk gençliğine birer mirastır. seni unutmayacağız çılgın türk.
yazar.

1930'da Ankara'da dogdu. Ankara Universitesi Hukuk Fakultesi'ni bitirdi. Bir sure avukatlık yaptı. Koln Universitesi Tiyatro Bilimi Enstitusu'ne devam ettikten sonra Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi. TRT'de Merkez Program Daire Başkanlıgı, Genel Mudur Yardımcılıgı, Devlet Tiyatrolarında Genel Mudur Basyardımcılıgı ve 1983 - 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu'nda üyelik ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 28 Eylül 1998'de, 'üstün hizmetleri dolayısıyla' Anadolu Üniversitesi'nce 'fahri doktor' unvanı verilen Özakman, sayısız esere imza attı. Nisan 2002'de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya 'Turgut Özakman Sahnesi' adını verdi.

Turgut Özakman evli ve üç çocuğu, üç torunu var.

Kitaplari

* Şu Çılgın Türkler
* Korma insancık Korkma
* Vahidettin, M. Kemal ve Milli Mücadele Yalanlar
* Romantika
* Toplu Oyunları 1 - Ah Şu Gençler, Töre, Ocak
* Dr. Rıza Nur Dosyası
* 19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da -1
* Vahidettin, M. Kemal ve Milli Mücadele (Ciltli)
* Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği
* 1881-1938 Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi
* Toplu Oyunları

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/
şu sıra etrafında dönen sikindirik bi tartışma var. 7 kasımda tüyap kitap fuarında, öncesinde sözünü verdiği imza gününe katıldı; ancak katılma şekli eleştiriliyor.

bahsedilen şekil şu; bir banka veznesi tarzında kabin içerisinde ellerinde steril eldivenler ve yüzünde ameliyat maskesiyle. burdan ulaşılan sonuç da şu imiş: "halka yukarıdan bakıp onlara siz mikropsunuz demek".

turgut özakman seven bir insan değilim ancak henüz insanlıktan da çıkmadım, en azından buna eminim. bahsedilen kişi 79 yaşında ve geçtiğimiz aylarda bir akciğer ameliyatı geçirmiş. haliyle enfeksiyon riskine karşı kendisini koruması gerekli, yok derseniz ki hani çılgın türktük? e size siktir git demekten başka çaresi kalmaz adamcağızın. yani bir insanı eleştirmek için insanlıktan çıkmak ne derece güzel bilmiyorum ama ilgi çekici olduğu kesin, sonra sizin hakkınızda güzel sözler ediliyor ya işte o kısmına doyum olmuyor sanırım.
görsel
türkiye'nin en iyi yazarlarından biri.
ömer seyfettin'inki gibi, her türk gencinin muhakkak ucundan kıyısından bilmesi yazılarını gereken adam.

bir kitap kurdu olarak: sadece seçkin ve benim için çok anlamlı ve değerli kitaplarımın olduğu kütüphanemde: bu adamın kitaplarını bulundurmaktan gurur duyuyorum.
ankara atatürk lisesi mezunu olan güçlü kalem..
çılgın türkler ölmez...

allah rahmet eylesin turgut amca. mekanın uçmağ olsun...
şu çılgın türkü de kaybettik ya giderek azalıyoruz.
allah rahmet eylesin..
Büyük kalem. Türkiye'de atatürk ve cumhuriyet tarihi üzerine çalışmalarda en deneyimli isim.
"her sağlıklı birey kendi yaşadığı ülkesinin ve devletinin kuruluşu ile iftihar eder ya da etmesi gerekir. normal olan budur. ama şu sıralar "cumhuriyet bize ne kazandırdı ki, bir çivi bile çakmadı" diyen, diyebilen tarihi bilmeyen gençlerin sözlerini internetten okuyorum. bunu diyen ya bu şekilde cehaletle eğitilmiş, yönlendirilmiştir kanımca, ya da o kişinin akıl ve ruh sağlığından şüphe ederim" diyerek takdirimi kazanmış, hislerime tercüman olmuş ve teşhisi 12'den vurarak koymuş yazardır.
bir şehnaz oyun'un da yazarı olan tecrübeli tiyatro yazarı.