1. 1.
  sadece ve sadece askerde söylenen bir laftır. ha tabi bi de askerden sonra ağzına dolanıp söyleyenler vardır, onları saymıyoruz. örnekle açıklarsak daha iyi kavranabileceğini düşünüyorum,

  - şafak doğan güneş, zoruna gidenin borusuna gitsin

  kelime kelime ne anlama geldiğini bil(e)miyorum ama zoruna gidenin borusuna gitsin demek oluyo. bak yine açıklayamadım. neyse..
  9 -2 ... redwinemania
 2. 2.
  aslında zoruna gidene boru girsin olan ancak bunun askerler arasındaki huzuru tehdit edeceğini düşünen üst düzey yetkililerin değiştirdiği özdeyiş.
  -1 ... arabaciarabayatasget
 3. 3.
  zora giden şey, zoruna giden kişinin borusuna girsin manası taşıyan, son seçimler dolayısıyla bazen insanın içinden demeyi geçirdiği ayıp taşlamadır.
  1 ... basroldeki figuran
 4. 4.
  askerlik jargonuna ait bir cümle. teskere sonrası unutulur fakat bir yerde duyunca sinsi bir gülümseme tutar insanı.
  1 ... xargn
 5. 5.
  "zoruna gidenin hoşuna gitsin" de denilirdi.
  ... tirnak icinde
 6. 6.
  askeri jargonda yer alan laf sokma* cümlesi.
  şöyleki söyleyen kişinin bi konuda bariz üstünlüğü olduğunda etrafındaki kişi yada kişilere söylediği cümledir. bir benzeri olarakda taşak bastı kullanılır. her ikisi de birlikte yada ayrı ayrı kullanılabilir. lakin birlikte kullanıldığında sarf edilen kişiyi başka diyarlara götürmesi* muhtemeldir.
  ... whereismywings
 7. 7.
  borudan kasıt insan vücudunda anüsle başlayıp bağırsaklara kadar uzanan bölümdür. kaba tabirle boru denir. affınıza sığınarak bir açıklama getirmek istiyorum, kullanacağım sözcükler için bağışlayın :

  " eğer bu laftan sana ağır geldiyse (girdiyse, zoruna gittiyse) daha bişey demiyorum (g.tünede girsin, boruna gitsin) "

  cümlenin çevirisi budur.
  -2 ... onurkul
 8. 7.
  asker de şafak söylendiğinde hemen ardından kullanılan kelime;

  "ben bu günlere kolay gelmedim kimsenin zoruna gitmesin" anlamındadır.
  ... ebaturab
 9. 8.
  günlük hayatta pek sık rastlanmayan söz.

  bu söz insanda "kötü bir şey dedi galiba" izlenimini bırakıyor; ama aynı zamanda saçma. zoruna gidenin dötüne girsin mi denilmek isteniyor? çözemedim. hayır eğer öyleyse niye boru kelimesi kullanılmış hem argo konuşayım hem kibar olayım çabası mı?

  --spoiler--
  "ben bu günlere kolay gelmedim kimsenin zoruna gitmesin" anlamındadır.
  --spoiler--

  böyle bir açılımı da yapılmış. bu açılımdan yola çıkarak da sittin sene(60 sene demektir) gibi milletçe argo anlaşılan; fakat aslında argo olmayan bir şey olduğu sonucuna varabiliriz. neticede kişisel merakımı sözlüğe aktarmış oldum, yoksa üzerinde bu kadar uzun yazılacak bir konu değil.
  1 ... trink
 10. 9.
  nezaket dolu bir sözdür aslen. küçük görmekten, haddini bildirmekten ziyade kusura bakma ama daha yolun başındasın anlamını da kapsayan ince bir nükte de vardır. lakin bu küçük dağları ben yarattım edası asla değildir. bu bağlamda askerliğin öğrettiği en iyi şeylerden biridir, anlamak isteyene tabi.
  ... bostorgay