bugün

son zamanlarda gıda üzerine faliyet gösteren bir çok mekanda yaygın olarak gözlemlenen davranış şekilleridir.

- garson bey hesabı alabilir miyiz?

- buyrun efendim.

- yalniz makarnaniz hiç pişmemiş yağı da fazla kaçmış ayrıca sosunun salçası çok fazla kavrulmuş.

- efendim ???

- ayrıca pilavınız da lapa olmuş.

- efendim ??? ama siz pilav yemediniz ki ...

- yaaa sahi ne oluyor bize yaaa ...
salak saçma programların salak saçma etkileri olacağı kesindir.
ç: anne bu akşam yemekler olmamış gerçekten. üzülerekde olsa sana puanım, 4

a: gak git bok ye o zaman.
yemek yaparken kafana yapışmış bir kamera var gibi hareket edip , o an yaptığın işle ilgili yorumlar yapıldığını düşünmek , her yediğin yemekten sonra eleştiler yapıp bugün yine hiç doymadım demek , bu kesinlikle domates çorbası değil diyebilmek...
herseyi elestirmek seklinde tezahur eden etkilerdir.
toplumda değil ama evimizde bir hayli etkisini gösteren programdır. her şey annemin sew7 dakika tut bakalım bu akşamki yemeği kaç dakikada yapıcam demesiyle başladı, etkileri ise annemin yemek yaparken kendi kendisiyle konuşmasıyla devam ediyor. * *
anneyi, eşi sürekli olarak eleştirmekle başlar. yemekte kıl görülürse eğer, tercihen bayılabilir kişi. sofra düzeni diye tutturulur. yemeğe illa ki bir kusur bulunur ve yemek yenilmez. işte fark burada başlar programdan. programda yemeği yemediğiniz takdirde pek birşey olmaz. ancak, bu anneye yapıldığında kafaya güdümlü terlik yenilebilir. eşe yapıldığında ise yalnız uyunur yatak dışındaki biryerlerde.
annemin güne gelen arkadaşlarından iki tanesinin sabah kendime yaptığım omletten otlanmaları* ve kendilerince 3 puan verip gerzek gerzek konuştuktan sonra odamdan çıkmalarına sebep olmuştur.
babanın büyük bir yılbaşı yemeği masasında, evdeki tüm misafirlere, üzerinde 10 yazan kartlar dağıtması. yemeğin sonunda herkesin yorum yapıp, aynı anda kartları kaldırması ve annenin mest olması.

hamiş: babam çok merhametli ama yemekler de iyiydi hani.
buny: b
buny'nin annesi: a
buny'nin babası: ba
b: anne sofra düzenini hiç beğenmedim. ayrıca çorbanın tuzu fazla.
a: bugüne kadar nasıl yaptıysam aynı şekilde yaptım. *
b: ben boş tabağı götüreyim, yardım edim sana. *
a: ... *
b: * * * bu ne dağınıklı ne pislik burası. *
a: al oğlum yemeğini.
b: anne tabakta kıl var. *
a: hani oğlum yok bi'şey.
b: vardı üfleyerek uçurdun değil mi?
a: yok oğlum ne diyosun?
b: zaten mutfakta dağınık, kir içinde.
a: oğlum benim ne kadar titiz olduğumu bilmiyor musun?
b: ben daha fazla yiyemicem. kusura bakma anne kalkıyorum.
ba: kalk lan. delirdin mi ne? kaç yıldır aynı şeyi yiyorsun şimdi mi aklın başına geldi. kalk! * * *
21 Ocak'ta Cumhurbaskani A.G.'nin yasama, yurutme ve yarginin as baskanlarina verdigi ozel yemege bile ekilen tuz biberdir.

--spoiler--
görsel
--spoiler--