bugün

(bkz: ahlakilik)

(bkz: toplumsal ahlak)

(bkz: genel ahlak)

(bkz: ahlaki değerler)

(bkz: değer yargıları)
toplum ahlakı üzerine makaleler yazan aydın yazarların, gönlünde yatan avrupa ahlaksızlığına hayranlıkları.
öncelikle homofobik bir insan asla değilim, her insanın özgürce yaşamasını savunan insanlardan biriyim. ama bugün çok sinirlendim.

öncelikle bugün olan ''lgbti onur yürüşü'' olayından başlayayım, çalıştığım için pek takip edemedin gün içerisinde, eve gelince uludağdan ve ekşiden okudum ''onur yürüşü''nü. 4 tane mesele var :

1-) din.( ramazanda olması )
2-) lgbti 'nin kendi haklarını savunması.
3-) lgbti'ye karşı olanlar.
4-)bugün olan onur yürüşü.

1. konu üzerinde pek fazla durmayacağım, yazarsam konu konuyu açar ,belki sonra editlerim. daha çok 2. ve 3. madde üzerinde duracağım.

ne demiştik? lgbti'nin haklarını savunması.

insan yapısında kendine özgü ola hormonlar var, bunu hepimiz biliyoruz , aslında insan doğası.

şimdi bu insanlar niye haklarını savunuyorlar? kendi tercihlerinden ötürü. bu tercihlerin türkiyede kabullenmesi için, türkiyenin toplum yapısından bunu kaldırmasını bekliyorlar, olabilir mi ? biraz zor görünüyor. sokak ortasında öpüşen iki erkeğe her ne kadar ''homofobik '' olmasakta güzel bakmayız-bakamayız- çünkü bizim toplum ahlakımızdan ötürü, yetişme tarzımızdan ötürü.

konuyu saptırmayalım bu insanlar ne istiyor ? bu insanlar cinsel kimlikleri sorgulanmadan özgürce iş bulmak, toplum tarafından kötü gözle bakılmadan, bir nevi ''özgürce yaşamak istiyorlar.'' detaylı bir liste için : http://listelist.com/lgbti-onur-yuruyusu/

3-) karşı olan taraflara gelirsek, türk toplumunun sanırsam yüzde 90-95 'i gibi bir kısım lgbti li bireylere karşı karşı duruyor. çünkü toplum alt yapısı buna hazır değil, uzun bir süre de hazır olmayacak benim kanaatimce. iki tane lezbiyen çift gördüğümüz zaman bile biz genç insanlar olarak bile şaşırıyoruz. geylere gelince daha da felaket bir durum çıkıyor ortaya, buna hiç alışkın değiliz. ''özgürlükçü olsak bile'' iki tane sakallı adamın sokak ortasında öpüşmesi bence hiç ama hiç etik değil .

düşünelim bir. büyüdüğünüz mahallede bir kaç tane trans, gey, lezbiyen bireyler var. ve siz daha çocuk yaştayken bunlara alışıp cinsel kimliğinizi kaydırabilirsiniz veya böyle insanları kabullenip, normal bir gözle bakıp kendi cinsel kimliğinizle devam edersiniz. dediğim gibi iki tane durum var.

4-) bugün yapılan yürüyüşte.

işin boku çıkmış açıkcası, sokak ortasında çırılçıplak soyunup oral seks yapmak ne demek ulan, ne demek. biri bunu bana açıklasın.
bizim her şeyden önce korumamız gereken toplum ahlakımız var. biz buna alışkın değiliz, hatta hiçbir toplum bence buna alışkın değil. bugün olan onur yürüşünde işin boku iyicene çıkmış, yine bir meselenin bokunu çıkardık ne mutlu. sokak ortasında öpüşmek, yiyişmek insanların gözüne sokmak kesinlikle yanlış. aynı durum kız-erkek ilişkisi için de geçerli.

kendini marjinal sanan davar takımı da oraya gitmiş '' göt kesmek '' için. evet kızlar çırılçıplak soyunup oral seks yaparken adamlar siklerini avuçluyor, bu mu lan sizin desteğiniz? kodumun yavşakları.

düşünün bir, sokak ortasında yürüyen bir aile var. 5 yaşında bir tane çocukları var.

5 yaşında bir çocuk daha kendi cinsel kimliğini bile kavrayamazken sokak ortasında çırılçıplak insanlar görüyor.bu doğru mu? kesinlikle hayır.

2.madde de dediğim gibi bu insanlara istediği haklar verilmeli, ama her şeyin ölçüsünde.bizim korumamız gereken bir toplum ahlakımız var.

okuyanlara sevgiler.
bu ülkede olmayandır.
türkiyede gün itibariyle bitmiştir.
uzun bir aradan sonra sözlükte %99 katıldığım bir yazı gördüm.

öncelikle arkadaşı tebrik ediyor ve dediklerini aynen onaylıyorum.

yalnız katılmadığım kısımsa sürekli "sokak ortasında öpüşen erkekler" temasına vurgu yapılması.

ne homo ne de hetero olarak bu tarz bir görüntü oluşmasını ben de desteklemiyorum lakin bu adamların aklı başında ve büyük bir kesimini oluşturan grubun da böyle bir beklenti içinde olduklarını sanmıyorum.

aşırılık konusuna gelecek olursak;

ülkemizde faaliyete geçirilmiş her toplumsal hareket gibi bunun da boku çıkarılmış ve haklıyken haksız duruma düşüp aklı başında insanların da hakları gasp edilmiştir.

aynı gezi olaylarında apo posteri açan gerizekalılar gibi.

uzun lafın kısası her aşırılık tepki toplar, her hareket(eğer belli bir oluşumun adı altında yapılıyorsa) bütün kitleye mal edilir.

yazık oldu.
Sanki evvelinde çok varmış gibi tasasına düşülür.
Çocuk yaşta evlenmeler, tecavüzler var.
Bu insanlar bir şeyleri abarttılar bugün evet.
Siz hiç sinirlenip olur olmadık şeylere sövmediniz mi ?
Onların da içinde birikenler var, bu birikimi aşırı şekilde dışa vurdular.
Normal bir şekilde kabul görebilseler bunlara gerek duymayacaklar bile.
hatta empati bile kuracaklar toplumla " insanlar bizi yargılamıyor biz de onların değerlerine biraz saygı gösterelim " diyecekler.
Bir milletin ahlakı dişleri gibidir. Çürüdüğü nisbette acısını hisseder....
Hala ahlaktan bahsedenler var. Kapalı kapılar ardında neler çevriliyor haberiniz yok.
Herkes sözde ahlaklı. içimiz çürük.

Aldatma, rüşvet, dolandırıcılık, tecavüz, pedofili, hepsi çok yaygın. Ve bunların çoğu başkaları tarafından bilindiği halde ses çıkarılmıyor.
dinden bağımsızdır.
Bireysel kaygılar artınca toplumsal kaygılar azalır. Toplumsal kaygılar azalınca toplum yozlaşmaya ayrışmaya ve yok olmaya mahkum olur.
Önemlidir. Her bireyin bu ahlak kurallarına uyması lazım.
Her zaman iyi gibi görünse bile, Bir buz dağından ibarettir.

Bu konuda toplum her zaman yanılır. Ahlak diye tutturan birçok insanın, özelde ahlaksız birçok hareketine veya eylemini görürsünüz.

Bu yüzden, her insanın ahlak anlamında bir kırılma noktası vardır.

Toplumun ahlak yapısı ise, bireylerin toplam ahlak sayısı ile sabittir.

Yani aslında bu kavram, bomboş bir zırvadan başka birşey değildir.
Toplum ahlakı mı? Şey kaldı mı ki öyle bir şey.
görsel