1. 1.
  Luo Guanzhong tarafından yazılan; günümüzde yüzüklerin efendisi'nden tutun, star wars'a ; binbir kişi tarafından heveslenip taklit edilmiş hikayenin orijinali.

  hikaye (tarih) hun imparatorluğunun dağılması sonucunda çin ve etrafında gelişen olayları konu eder. wu, shu ve wei imparatorluklarının kuruluşu ve devamı söz konusudur.

  bir köşede ilk defa mancınıkı keşfeden cao cao, öbür yanda günümüzde savaş tanrısı olarak kabul edilen guan yu ile yanyana kankardeşi lui bei, öteki yanda da sun tzu'nun ailesinden sun ce ve ailesi. bunların tamamen dışında bulunan da tarihin en büyük savaşçısı lu bu.

  tarih sarı türbanlılar ayaklanmasında doğar. burada hz. isa ile tamamen aynı bir karakter olan Zhang Jiao mevcuttur. tanrısal bir varlıktan izin almıştır, insanları da inandırmıştır. bu dönemde güçsüz olan hun imparatorluğu da; dönemin savaşçılarından yardım ister.

  sarı türbanlılar ayaklanmasını bu savaşçılar (cao cao, lui bei, ve sun ailesi) engeller. ancak sonunda hun imparatorluğunun bu basit isyankarları bile engelleyemediğinden güçsüz olduğunun farkına varanlar imparatorluğun hakimiyetini ele geçirmek için savaşırlar.

  en başlarda cao cao zirveye çıkar, ardından lui bei, sonrasında da sun ailesi.

  zhuge liang (lui bei'nin devamı) bir ara yönetimi ele geçirir ama üç krallığın da kaderi aynıdır.

  hepsi yıkılır.

  birbirleriyle savaş içerisindeyken halklarını sefalet içerisinde yaşatırlar, dönemin üstün savaşçıları olmalarına rağmen kaos topraklarında hüküm sürer.

  günümüzde bile çin'de gücün birden fazla kişiye çıkmaması için bir öğüt haline gelmiştir bu hikaye.

  koei bu hikayeden yola çıkarak romance of three kingdoms ve dynasty warriors oyun serilerini de yaratmıştır; bunun yanı sıra bu dönemi anlatan yığınla film ve dizi çekilmiş; onlardan kat ve kat daha fazla da kitap yazılmıştır.

  kültürümüze uzak olsa da; tarihin en muhteşem hikayesidir.
  3 ... nerval