En güzel aşk zor olanmış dedirten, yönetmeliğini John Ford ustanın yaptığı ve başrolde yine iki usta isim John Wayne ile Maureen O'Hara olduğu güzel bir film!
Temposu bir an olsun düşmeyen bir 2 saat, aralarda küçük ama komik şarkılar, efsane isimlerden keyif veren oyunculuklar ve eğlendiren bir romantik komedi. John Wayne yine alıştığımız rollerinden birinde ve yanlış hatırlamıyorsam Maureen O'Hara ile birlikte bu ilk filmi, bir kaç yıl sonra McLintock da yine birbiriyle didişen ama sırılsıklam aşık karı kocayı canlandıracaklar. Maureen O'Hara demişken ömrümde hem güzel olup hem de bu kadar hareketli bir kadın görmedim, çıt kırıldımlıktan eser yok hopluyor zıplıyor düşüyor kalkıyor bana mısın demiyor dublör gibi; onu izlerken benim kemiklerim ağrıyor. irlandalıların da bu kadar çılgın olduklarını bilmezdim.
Kısa bir özet geçmem gerekirse:
Sean Thornton; Amerikadan dede toprağı irlandaya kesin dönüş yapar ve gelir gelmez bir arazi almaya yönelir alacağı arazi dedesinin yaşadığı topraklardır ama arazinin bir taliplisi daha vardır Will Danaher. Sıkı bir pazarlık ardından Sean araziyi alır ama gezerken gördüğü kızıl saçlı güzel bir hanıma yıldırım aşkıyla tutulur sorun ise onun bir Danaher olmasıdır ve irlanda örfü gereği evlenmek için abisinin izni gereklidir.
Biraz bizim eski yeşilçam filmlerini de andırıyor izlemenizi öneririm.
aklımı sikeyim şu oyuna para verip alan. square enix yaptıysa iyi olur diyip aldım gözüm kapalı ama dünyanın açık ara en kötü bilgisayar oyunu olabilir ya, çok net.

olay şu gençler, oyundaki ana karakterimiz gay bir saç stili ve giyim tarzına sahip birisi ve adam sağır, bir bok duymuyor. oyunda bir sürü cutscene var, adamlar ana karakter sağır diye sen de duyma demişler, cutscenelerde adamlar konuşuyor, sen de duymuyosun. bişiler oluyo ama hikaye hakkında en ufak bir fikrin yok. oynanış zaten rezalet. bu bir şaka değildir de nedir? square enix lütfen daredevil yapma ya, oyun diye siyah ekran kakalarsın millete falan aman diyeyim...
başrollerinde john wayne ve maureen o'hara'nın rol aldığı 1952 yapımı john ford filmi. bize "kadın satılmaz" adıyla gösterilmişti.
http://imdb.com/title/tt0045061