bugün

Şöyle piyasadaki telefonlara göz gezdireyim dedim, neredeyse hepsi 2bin TL ve 3bin TL arasında. Bi anda insanın morali bozuluyor.
(bkz: ötv)

5000 liraya telefon olur mu yahu?
1200 liram olmadığı için taksitle aldığım telefona bir yılın sonunda 2400 vermiş olacağım.
Gözlerimin önünde babalar kızlarına telefon alıyor, ben niye taksit yüzünden tribe giriyorum her ay.
Kimisinin lügatında pahalı diye bir şey yok, sorun bizde galiba.
Hayata dair ic burkan detaylardan biridir. Malesef ulkemizde gercekten Telefon fiyatlari el yakmakta.
sadece telefon olsa yine iyi. araba, benzin, mazot bunların hepsi bizde pahalı. mesela görmüşsünüzdür yurt dışında ailelerin çocuklarına hediye olarak lise de araba aldıklarını. ben üniversite ogrencisiyim tam araba alma hayali kuruyorum benzin fiyatı KDV si vergisi sigortası derken vazgeciyorum direk. Ülkemiz iyice boka sarıyor arkadaşlar. dikkat ediniz.
Yanlis onerme. telefonlar pahali degil, siz fakirsiniz.

Amerika'da doktora yapan asistan maasi 1500 ile 3000 dolar arasi degisiyor eyalete ve universiteye gore.

Bu ogrenci Iphone X alabilir her ay, ustune de parasi artar. 999$ dan basliyor fiyati.

Turkiye'de her ay maasi ile IphoneX alabilecek kisi iyi maas aldigini saniyor.
türk lirasının alım gücünün düşük olması olarak düşünülürse daha mantıklı bir sonuç elde edilebilecek çıkarımdır.
Mevcut durum üzerinden değerlendirecek olursak:

Xiaomi alırsanız çok pahalı değil aslında, iPhone alırsanız pahalı tabi ki.

Niteliğe değil de markaya para veren, kullanmayacağı özelliğe para veren, pratikte çok çok ufak performans farkları için bir dünya fazladan para veren insanlar pahalı diye sızlanmamalı bence.

Geliriniz iyidir size pahalı gelmiyordur o zaman sorun yok.

Mevcut durumu değerlendirecek olursak:

Döviz kurunun yüksekliği, ülkede dürüstçe para kazanan insanların alım güçlerinin düşüklüğü, vergilerin abes yüksekliği gibi etmenler telefon alımını oldukça zorlaştırmaktadır.
Çok saygısızca bir durum. Daha çok vicdansızlık bu abi.
adet olarak bırakıp kaçıyorum
(bkz: ben hep 50 liralık aldığımdan)
Pahalı ama daha önemlisi paramız değersiz ve devasa vergi alınıyor..
Artık eskisinden daah fazla para kazanıyorsak daha fazla para harcamanın bir mahzuru olmasa gerek.