bugün

telefon numarasını telefona takma isimle kaydetme alışkanlığı:
cep telefonuna bir telefon numarası kaydederken, o numarayı bir lakapla telefona kaydetme işidir. genellikle ebeveynlerinden ve sevgilisinden korkan kişilerin yaptığı bir eylem olup, birçok kişi tarafından başarıyla uygulanır.
kaydedilen kişinin kim olduğu unutulabilecek durum
kişinin telefonunu kaybettiğinde onu bulan kişileri zora sokabşlecek olan durumdur.
düşünsenize iki kişi telefon buluyor ve sahibine ulaşmak için yoğun çabalar gösteriyor:
a: ya abi ne yapsak acaba, gidip zabıtaya mı versek?
b: manyak mısın abi sen, zabıtaya kalırsa iş, ohoooo.. en iyisi biz telefonu karıştıralım arayalım şu adamın tanıdıklarını, buluruz heralde arayacak birilerini.
a: tamam abi haklısın şimdi ben bakıyorum.

b: noldu süleyman?
a: hmmm.. *küçük kurbağa, minik kuşum, yawrum, böceğim, pıtırcığım..
b: evet! çok güzel! mmm...ee arayalım bir tanesini işte.
a: nasıl yani abi arayıp ne diyecez ki? merhaba pıtırcık ben süleyman mı diyecem.
b: evet haklısın!
a: napalım durumu açıklarız artık.
( aramakta karar kılarlar)
a: aloo. merhaba pıtırcık ben süleyman bu telefonuu biz şeyd..
c: neee? sen kimsin kardeşim yaa?
a: ya ben şimdi yolda bu telefonu buldum sora baktım işte yawrum, kuşum, pıtırcık falan derke..
c: ya ohaa! *aynur nerde ya? noldu naptınız ona?
a: biz bişi yapmadık ya sadece pıtırcığı görünce yani..
c: yaa bu bir şaka mı ben aynuru istiyorum.
a: ya tamam biz de istiyoruz
c: ohaaa. imdaaaatttt!
a: yeter beee! s.kcem aynuru da seni de.
c: hööö? anneeeeee koşşş
a: ananı da al defol gitttt!!!
kaydedilen kişi aradığı zaman bir süre tanınamamasına yol açan olaydır.*
genelde hatun kişilerin yaptığı eylemdir. takma isimden ziyade, erkekleri kız ismiyle kaydederler. zira, bir gün kankamdan,
gelen: ne olsun işte ya, uğraşıp duruyorum, yaz okulunda fena kastırdılar... ya o staja başladı, bir iki hafta içinde bitecek ve bursa ya seni görmeye geleceğini söylüyordu ben de görüşemiyorum üç dört gündür, numarası xxx....
şeklinde bir mesaj gelmiştir... e haliyle mesajda kendi numarasını gören insan;
giden: sapıttın mı kızım sen? kime gönderecektin bakalım o msjı..
gelen: ya xx seni kız ismiyle kaydetmiş xy farketmesin diye... sonra da unutmuş ben de senin adını görünce onun attığı mesajda sana göndermişim yanlışlıkla...
giden: söyle, sakın aramasın o ... ve bursa ya da gitmeyeceğimi tahmin eder herhalde...

(bkz: sevgilisi olan kıza yazmak)
neden lakapla kaydeder insan adı dururken.aslında etrafta sapık ve salça olan çoksa bir de müşterekse telefon rehberi illa ki lakapla kaydedetmek gerekiyor ve muhteşem bir şifreleme yöntemi oluyor bu sorun kalmıyor.en azından muhabbet ederken kızlardan birisi ''bana bi sapık dadandı numaramı kimden aldı''sorusu köşeye sıkıştırmıyor.
aynı isimlerin karışmaması için de yapılması muhtemel durum. eşeği sağlam kazığa bağlamak lazım.
aylar sonra rehber karıştırıldıgında "hulan kimdi bu yaaaa" diye derin düsüncelere gark eder adamı. yapmayın canlar, ahmet'in ömer'in berk'in tonguç'un duygu'nun gizem'in suyu mu çıktı ki; cocain cowboy,papercut, jedi, overkiller, concon, vay efendim manyak balık, wampirebe neyin yazıyosunuz..

wampirebe ne mınakoyim wampirebe ne.. yani diyorum ki osman abi, gelin benim ağzımın ta orta yerine sıçın. çok aramışım bu takma adları. bi de sahibini hatırlasam içim yanmaz.