bugün

kısa ve öz olmak.
(#2028176)
çaylaklıktan kurtulmak için entry girmiş olmak.
direk yoldan sonuca gitmektir.
aslında gerekli noktalama işaretlerini koymadan ve yapılacak her türlü anlatım bozukluğuna razı olup girilebilen, aynı zamanda pek çok yazarın sadece "entry girmiş olmak için entry" girmek değil de o konu hakkında kesin olarak bildiklerini beyan etmek, sözlükle paylaşmak ve ruhunu rahatlatmak için kullandıkları yöntem olmakla birlikte cümleyi bitirmemek adına laf kalabalığı yaparak olayın bokunu çıkarma denemesidir.
son günlerde kendimi alıştırmaya çalıştığım tarz. bir şeyi olabildiğince az kelimeyle, anlamınıdaraltmadan, bozmadan anlatmak.
zaten tdk iyi bir cümlenin niteliklerini sayarken bunu da saymıştı.
bu tür bir eylem olabildiğince boş ve anlatacak hiçbir şeyi olmayanlara özgüdür. olur mu yahu tek cümlelik giri? tek cümleyle çok şey anlatmayı bir andy varhol ve bi de fırsat olursa ben yaparım. ama uzun ve gerçekten kaliteli entrylere imza atmak benim için en uygunu. yine süper yazdım ya, neden bu kadar mükemmel ve üslupluyum, allahım nolursun durdur beni. ya da durdurma tüm cihana meydan okuyayım. jesus christ, baby down. sıradaki sensin, gardını al bebişim. öpücüklere boğarak kan revan, dımdızlak kalacaksın ortalarda ve benim tek yapacağım da gülmek ve derinden acımak olacak sana.
kelimelerin arkasına sığınmadan, herhangi bir yanlış anlaşılma, kendini ifade etme korkusu olmadan yalın ve basit olarak ifade etmektir. *
sözlüklerin kanayan yarasıdır

şöyle ki; herhangi bir başlığa yazılan bu tip entry'ler pek bir nitelik kazanamamaktadır.

örnekle açıklayalım (örnek ama, var olmayan bir entry örneği yazalım ki, kimseyi rencide etmeyelim):

başlık: xxx yapmak

entry: neden yapıldığı bir türlü anlaşılamayan durum.

yorumlarsak bu entry'i; şimdi, normalde hiçbir format dışı yazım, imla hatası, kişisel entry hatası yok. gayet güzelce yazılmış.

ancak benim anlatmak istediğim noktaya gelirsek; sözlükte bir şeyi tanımladıktan sonra, onu öylece bırakmamak daha güzel olurdu. tek cümlelik tek cümlelik entry'lerle bir başlık dolunca, göze hiç de hoş görünmüyor. en az 3 paragraflık entry yazılsa, bu görüntü ortadan kalkabilirdi.

şöyle diyelim; bu entry'e bir tanım cümlesi girdiniz. evet, "neden yapıldığı bir türlü anlaşılamayan durum" dediniz. pek güzel. ama devamını da getirebilirsiniz. kendinizden bir şeyler katın, fikirlerinizi anlatmaktan çekinmeyin. neden öyle düşündüğünüzü, birkaç kelimeyle bile olsa anlatmaya çalışın biraz. eğer gerçekten tıkanıyorsanız, tek cümle yazabiliyorsanız, biraz daha zaman ayrın kendinize, ya da o konu hakkında azıcık araştırma yapın, ekstra 3-5 bilgi edinin ve o entry'nizi zenginleştirin.
yapılmayacak bir şey değil bu...
tek
cümle
entry
gir
ör/ böyle mi?
tek cümlede anlatabiliyorsa istediğini yazar en doğru yoldur .
sözlükte en sık görülen entry şekli.