bugün

her türk gencinin ağzındaki laftır.
milli duyguların coşmasıdır.
Askere giderken her türk gencinin aklında olan zihniyet.
(bkz: tek bayrak tek devlet tek millet tek dil)
en olması gerekendir.

ikilikten ayrılık çıkar hep.
sonuna kadar katıldığım tek laftır. sonuna kadar türkiye türklerin'dir. diğer vatandaşlarda (kürt,gürcü,laz,arnavut vs...) hepsi bizim vatandaşımızdır ama herkes türk milleti'nin ne kadar büyük bir millet olduğunu bilecek, haddini bilecek ulan bu kadar.
sonuna "sieg heil" eklenebilecek bir cümle. ulus devlet kavramının çoktan miadını doldurmuş olan bir versiyonunun dile gelimi olan slogandır aynı zamanda. bir benzeri için (bkz: ya sev ya terk et) akla mantığa pek sığar bir yönü yoktur ama zaten dediğim gibi, sorgulamadan harekete geçilen bir dönemden kalma bir sözdür bu. daha sonra ikinci dünya savaşı oldu, hitler gitti mussolini gitti ama bazı kırıntılar kaldı. işte bu da onlardan birisi.
Bu söyleme itiraz edenler, Türklerden başka bu ülkede yaşayanların azınlık olduğunu mu sanıyor? Azınlık demek, adaletsizlik demektir. Çoğunlukta olan ırkla aynı haklara sahip olmamak demektir. Türkiye'de öyle bir şey var mı? Yok. "Ben ana dilimde eğitim alamıyorum, bu adalet mi?" diyecekler için: Sen daha bu ülkenin ana dilini öğrenemeden "ana dilde eğitim haktır." de, sonra kamuda işe girmeye çalış. Ana dilde eğitim özel okullarda verilir. Devletin resmi dili Türkçedir, Anayasa'nın 42. maddesine göre de devlet okullarında okutulacak yabancı diller düzenlenir, belirlenir.

Millet konusuna gelirsek Osmanlıda Milletler, dinlerine göre belirleniyordu. Türkiye de anayasasına göre laik bir ülke. Tek millet söylemine karşı çıkanlar, Anayasa'nın 66. Maddesinin nasıl olmasını istiyorlar? Ülkedeki tüm ırkları tek tek yazıp ülkeyi ayrıştırmak mı istiyor? Türkiyeli tanımıyla gelmeyin, döverim. -lı, - li eki kendi dili olmayan ülkelere gelir. Hukukta -millet olarak- bir Alman'a, ingiliz'e, Fransız'a, Yunan'a Almanyalı, ingiltereli, Fransalı, Yunanistanlı denildiğini gördünüz, duydunuz mu?
ein volk ein reich ein führer.
Tek dil diyenlerin mitinglerde Kürtçe ve Arapça müzik, afiş kullanmaları durumudur.