merkezi yönetimi temsil eden valiliğin türkiye cumhuriyetine bağlı olduğunu anlatan iki harfin gözüne battığı kişi söylemi. ben böyle karın ağrısı, böyle sıvama görmedim. kimse kusura bakmasın ama o iki harf kalkınca rusya değil yalnız ve yalnızca bunu yapan kişilerin riyakarlığı geliyor akla. sanki paşam bana köşe başındaki bakkalın tablasından bahsediyor. hani başbakan demişti ya "zihniyle dili arasındaki kayış koptu" diye, bu konuyu da ele alırsak serbest çağrışımda akıllara getirdiği şey kişi kendinden bilir işi.
aslında bir yönden itiraftır da. bu ülkenin kurumlarından ve dahi firmalarından türk ibaresini çıkartınca buraların türkiyelilerin olmayacağının kendi ağzından itirafıdır. avrupalılar anadoluya yaklaşık 800 yıldır türkiye diyor. ancak resmi olarak sadece 80 yıllık bir ad. yani demek istediğim sorun ibareler, adlar değil. bilen neyin ne olduğunu biliyor. yarın öbür gün aklınıza gelen her türlü kurumlardan ve dahi devletin resmi adından bile türk adı çıkartılabilir ancak bu , bu toprakların sahiplerinin türkler olduğu gerçeğini değiştirmez.
ne kadar ergence bir tespit olduğunu gözler önüne seriyor.
burası türkiye cumhuriyeti ise, tc olmak zorunda.
bu bir oluş, bir varoluştur.
tc' ibaresinden kurtulmak isteyen badem vali ve bürokratlara cesaret verici çıkış, zavallı bir söylem.
dönemin başbakanının açıklaması. Bakın ben halen çözemedim olayı. Bir delikanlı da çıkıp "Tc yi şu şu sebepten dolayı bu bu kurumlardan kaldırıyoruz" demedi şu güne kadar. Benim oy verdiğim insanlar bana bunu açıklamak yerine konuya "ne olcak yaa" şeklinde bakıyor. Belki takdir edilecek bi sebepten ötürü bu kararı aldınız ama siz bu şekilde açıklamalar yapınca herkes bi olay var sanıyor. Lafın kısası kimse neden kalktığını açıklayamıyor. (bkz: çabuk kalktı dikkat edersen).
kahvehane muhabbetiyle ülke yöneten başbakann yeni sözüdür. bu adam daha 30 sene seçilir aga. mantık hep böyle mahalle muhtarı reloaded.
"valla onu sana sorak isteriz tayyib, kafanda ne dönüyorsa o dur". cevabı verilmesi gerekir.