bugün

(bkz: ebrar karakurt)

Aynı o da böyle işte parçalıyor atlıyor zıplıyor.
Tazmanya Canavarı ya da Taz, Warner Bros.'un Looney Tunes serisinde yer alan çizgi film karakteriydi. Çok hızlı ve sınır tanımaz iştahıyla istediği her şeyi yiyordu. 1990'lı yıllarda çok popüler olmuştu.
2005'te avustralya hükümeti danimarka veliaht prensi frederick ile eşi mary'nin ilk çocuklarının doğumunun ardından dört tazmanya canavarını danimarka'ya göndermiştir. bu dört canavardan başka avustralya dışında türün hiçbir örneği yoktur. çünkü soyları tükenme tehlikesi altında olduğundan normalde ülke dışına çıkarılmaları yasaktır.
dişileri tek seferde her biri pirinç tanesi büyüklüğünde 30 kadar yavru dünyaya getirebilir. buna karşın annenin yalnızca 4 yavruya yetecek kadar sütü olur.
benzinliklerde bulunan araba yıkama fırçaları gibi dönüp duran bir canavar.
(bkz: pala remzi kermes) gibi ses çıkarır
(bkz: taz sudan nefret eder).
Yıl 1994.henüz ortaokul öğrencisiyim ve sabahçıyım.sabah 7 de yaptığım kahvaltıların vazgeçilmeziydi bu çizgi film.
derdi ne, neden bu kadar macera yaşıyor ve neden ısrarla izlediğimizi bir türlü anlayamadığım yaratık.
jenerik müziği efsanedir.

http://www.youtube.com/watch?v=3r2HGlNYo3c
kaynak nerde, kaynağı siktret. kesin doğru ama. çünkü internette yazıyor.
Avustralyalı bilim insanları, Tazmanya canavarı sütünün antibiyotiklere direnç gösteren süper bakterilere karşı etkili bir silah olabileceğini ileri sürdü.
--spoiler--
Sydney Üniversitesi’nden araştırmacılar, keseli hayvanların sütünde bulunan özel peptitlerin, Metisilin-Dirençli Staphylococcus Aureus (MRSA) virüsü dahil birçok enfeksiyonu etkisiz hale getirdiğini ortaya koydu.
BBC’de yer alana habere göre, Peptitleri taklit eden yeni tedavi yöntemleri arayışına giren araştırmacılar, enfeksiyonla savaşan “cathelicidin” adı verilen içerikleri bulmak için Tazmanya canavarının genetik kodunu taradı.
Sonuçları Scientific Reports dergisinde yayımlanan araştırma sırasında Tazmanya canavarının sütünde bulunan altı önemli peptit yeniden oluşturuldu ve bu peptitler, 25 bakteri ve 6 mantar çeşidi üzerinde denendi. Araştırmada, Saha CATH5 peptitinin, özellikle MRSA virüsünü öldürmede etkili olduğu gözlendi.
Saha CATH5’in, Vancomycin’e dirençli enterokok olan bir diğer süper bakteriyi ve “Candida” mantarını da öldürebildiği görüldü.
Uzmanlar, Tazmanya canavarının sütünde bulunan bu karışımın, yavrularının büyüme çağında daha güçlü ve sağlıklı bir gelişim göstermesine yardımcı olduğunu belirtiyor.
Acil önlem alınmazsa süper bakterilerin, 2050 yılına kadar dünyada her üç saniyede bir kişinin ölümüne yol açabileceğinden endişe ediliyor.
--spoiler--
içinde ön koltuğuna bu tazmanya canavarı oyuncağının kocamanından oturtulmuş ve kemerinin de bağlanmış olduğu araba görmüştüm. hüzünlendirmişti. o da onu arkadaş edinmiş demek ki , belki de yanına oturacak kimseler yok.
en sempatik canavarlardan biridir.
Kıçı çok sağlamdır. Yani gerçek anlamda. Sertlık ve dayanılılık bakımından.
aylardır abime vantuzlu peluşunu aradığım ama bir türlü kaliteli bir ürün bulamadığım çizgi film karakteri. *
sinsi ve zeki bir şeytan değildir.
kendi etrafında 21463295 km hızla dönen, izlerken ekranın karşısındakini de zorlayan looney tunes karakteridir. dönemin çocukları tarafından sevilir.
Gelmiş geçmiş en büyük semazendir kendileri.
ebeleağağghghgh* diye ses çıkaran çizgi film karakteridir.
en asil duyguların hayvanıdır.
bugün alpay erdem in köşesi vesilesiyle merak edip neye benziyormuş diye google dan search ettiğim hayvan.

ben onu hep böyle zannederdim:

görsel

meğersem böyleymiş:

görsel

ne kadar da cahil olduğumu anladım.sağol alpay erdem.
oldukça yaramaz küçük çocuklara sıkça söylenen söz. ayrıca o nasıl bir yaratık hala çözemedim, çok değişik bir şey. ama severim kendisini yalan yok.
çok sevimli bir canavar. aynı eski sevgilim.