bugün

* bülent ecevit'in toprak işleyenin su kullananın sloganından yola çıkarak gerçekleştirmeye çalıştığı köykent projeleri birbirinden ayrı ve dağınık yaşayan köylerin bir araya getirilmesi ve sosyal refah ve gelişmişlik içinde yaşatılmasını esas almaktaydı. bu proje ile gerçekleştirilmeye çalışılan iki projeden birisi bolu taşkesti köykent projesi diğeri ise ordu mesudiye köykent projesidir.

bu projenin amacı dağınık haldeyken sosyal hizmetlerden faydalanabilme fırsatı düşen köylerin bir araya getirilerek eşit sosyal refah düzeyinde yaşamasını sağlayabilmek, onlara elektirik, su, yol, okul gibi sosyal hizmetlerin daha rahat verilmeini sağlayabilmek, üretim merkezleri kurabilmekti.

bu çerçevede taşkesti köykent projesi kapsamında köykentte bir kereste fabrikası kurulmuş ve eski makineler tekrar işletilerek bölge insanına kaznç sağlamıştır. bu fabrika da bir kooperatife bağlanarak sürekli çalışması sağlanmıştır. iyi değerlendirilebilse anadolunun her yanına eğitim, kültür, üretim ışığını yayabilecek bu proje ne yazık ki diğer iktidarlar döneminde önemsenmemiştir.