bugün

Aslı saklanan tarihi olgu ve olayları açıklayan sırlar dolu ünlü günlükleridir.
Tanımımızı girdik, başlayalım. Yaratıcı olun.

"sevgili günlük, kraliçe emir verdi, a.k. kıtaları dar geliyormuş gidip yeni yerler bulacakmışım.
Aslında kızına asılıyorum yosmanın da beni kovmak için bahane arıyor zilli karı.
Neyse kim bilecek zaten karı bokuna Büyük Britanya adasından çıkartıldığımı. Bunlar aramızda kalacak günlük.
Yarın gemileri kontrol edeceğim, sonra görüşürüz."
(1491 sonu - Kolomb)
"Herkes ardımdan oyun çeviriyor. Konsesyumlar, konsiller, azalar daimi bir koşuşturmaca içindeyim. yoğunum ve yorgunum.
iç savaş çıktı çıkacak, bir tek var ya bir tek brütüs' e güveniyorum günlük."
(MÖ 40 - Sezar)
içerik bulunamadı.
"Bir adaya düştüm, kimsecikler yok. Bir hafta oldu, hayatta kalmaya çalışıyorum. Aç kalmamak için çırpındığım doğrudur. Yalnız geçen burda birine rastladım köle gibi, adını Cuma koydum, çünkü Cuma günü denk geldim ona. Burdan kurtulursam onu da yanımda götürür müyüm, yok ya boşver ne götüreyim, söz verip oyalarım."
(Robinson Crusoe)
"Kral John' a karşı ayaklandık, hayır aslında boku başkası yedi, benim üzerime kaldı, yiğitliğe de bok süremiyoruz. Eyvallah isyancı benim diyorum. Şimdi yol kesip haraç alıyoruz, şarap karı-kız takılıyoruz ama yaşı küçük olduğu için bu kadın olaylarını kavrayamadığından yardımcım küçük john tutmuş aldıklarımızı fakirlerle bölüşelim diyor.
Lan oğlum sus, milleti galeyana getirip durma, ne güzel geçiniyoruz işte diyorum zırlamaya, ağlamaya başladı.
Neyse dediğini yaptık şimdi de adımız çıktı fukara babasına iyi mi? Kimse de fakire yardım fikrinin yardımcımın fikri olduğunu bilmiyor günlük çaktırma bir sen biliyorsun, suus"
(Robin hood - Sherwood Ormanlarından)
"okuldan attılar, s.ki tuttuk a.k. Peder duyarsa s.ker beni.
Oğlum hoca ileride bir teori bulacağım geleceğim, göreceksin yavşak.
Çok değil 3-4 makale yazcam ebeninkini görcen."
(1903 - Einstein)
"babamın ölümünü şaibeli buluyorum. Ama ona değil, validem hiç üzülmüyor ona bozuluyorum. Benim içimde bir Naro etkisi varmış, doktorum söyledi. tıptaki adı buymuş halk arasında nuri alço debresyonu olarak biliniyormuş, Doktorum dua et de Emrahofobik hastalığına yakalanma vallah bütün sülalen ipe dizilir diyor ne demekse o anlamadım. Neyse benim bu rahatsızlığımı fırsat bilen Amcam Kral Claudius tahta oturdu. sık sık babamın ziyaretine gidiyorum. Ben bu hinliği çözerim."
(1600 danimarka - Hamlet)
"tufan kopacak, kimse inanmıyor. Oğluma gel diyorum, gelmiyor, bir dağın tepesinde ona yağmur işlemezmiş. Bulutlar toplanmaya başladı, rüzgar şiddetini arttırdı, kuzeyde bize doğru geliyor. Hayvanların sayımını yaptım, hepsi tamam. Yola çıkabiliriz, sonra görüşürüz sevgili kardeşlerim"
(Nuh - Ortadoğu Tufanı)
avrupada kızlar teklif ediyomuş.
(bkz: ms 375 kavimler göçü)
"ordunun kuzey tarafı çöktü, karmaşa ve kargaşa içindeyiz. haberleşme eksikliği şimdiden hissediliyor.
sanıyorum savaşı kaybedeceğiz. Persler çok çetin geliyorlar.

Hayır, ben savaştayım mağlup olacağız diye düşünürken Araplar siz yeneceksiniz diyor, nasıl bu kadar emin oluklarını sorduğumuzda Rum suresinde bu durum nazil oldu diyorlar. 8 yıl önce bir sure ve bizim persleri yeneceğimizi söylüyor hem de savaşın yapıldığı yeri de önceden biliyorlar, eğer gerçekten yenersek ben Hz. Muhammed' e iman etmeye gideceğim. elini öpeceğim."
(627 Ninova Savaşı - Doğu Roma imparatoru Herakleios)

"Hazarlar destek vermediği halde Hüsrev (Kisras da diyorlar nedense) komutasındaki Persleri yendik, Hz. Muhammed haklı çıktı"
(627 sonuna doğru - Doğu Roma imparatoru Herakleios) *