Çizgi romanlar, destanlar ve hikayeler gibi topluma mal olmuş etkenler dikkate alındığında; aslında hiç yaşamamış ama adına destanlar yazılan kahramanlardır.

Sherlock holmes
batman
hercules gibi.
davulcu vedat.
hz. isa olabilir. yaşayıp yaşamadığı üzerine derin tartışma vardır aslında. bilindiği gibi efsaneleşme, kulaktan kulağa, hele ki ortadoğu toplumumda çok olan bişeydir. isa da ya yaşamamıştır ya da efsaneleştirilmiş biridir. ben demiyorum, diyorlar.
robin hood, kral arthur gibi kişiler de vardır.
(bkz: hazreti muhammed)

çizgi roman kahramanları nasıl etkili olur. yaşamamış ama tarihe etki etmiş kişilerdir.
hayali arkadaşlarım seval ile meydan, çok etkilediler beni. *
sherlock holmes için ayrı bir parantez açmak gerekir. ingiliz hayranları onun için aslında gerçek, dr. watson ve Sir Arthur Conan Doyle ise onun yaşadıklarını yayınlayan kişiler olarak görür. o kadar çok inanmışlardık ki baker caddesi sırf sherloc için yapılmıştır. orada yaşayan bazılar için sherlock yaşıyor. (bkz: hepimiz sherlock uz)
vampirler .
sherlock holmes. dedektif kişiliğinin tanrısıdır. ama gelin görün ki sadece bir karakterdir.
Michael sikkofield.
ulubatlı hasan.
dean winchester.
temel
ulan fıkralarıyla hem güldürüm hem düşündürüyoruz.
öcü. belli bir yaş grubunu ziyadesiyle etkiler.
Amerikalıların hiç kahramanı yoktur ve hayal ürünü olan kahramanlarla gurur duyarlar. Ya biz hangi vatan kahramanımızla gurur duyuyoruz ? sütçü imam, nene hatun, ingiliz kemal , Hasan Tahsin, Kürşad ve arkadaşları, Şahinbey, Kocayusuf ve kim bilir ismi bilinmeyenler... birileri hayalleri ile gurur duyarken bizde gerçeklerden kaçarız
müntekim gıcırbey, ibrahim kurban ve tabi ki nuh tufan'dır.
Solid snake, big boss, super mario, raskolnikov, dracula, freddy.
Son Goku.
hattori hanzo.
dumbledor ve gandalf.

Ama ömer seyfettinin "aleko"su yaşar her türk çocuğunu yüreğinde...
fenasi kerim. özellikle canlı yayın sunucularının korkulu rüyasıdır.
dede korkut.
Hobbitler.
(bkz: oytunkaran) evet.
Shakespeare bazı kaynaklara göre hiç yaşamamış , var olmamıştır iddiaların bir kesinliği tabi ki yok fakat iddialar doğruysa tarihin en etkili var olmayanı kesinlikle odur.