bugün

tanrı genel bir kavramdır. eğer yazarın bu saçmalığında tanrıdan kasıt bir inek, bir öküz, bir güneş filan ise aciz değil de kanıtlayamaz diyelim, yok bir heykelse tanrıdan kasıt evet acizdir, ama tanrıdan kasıt Allah ise, Allah zaten her günde, her gecede, her mevsimde, güneşte, ayda, hamile kadında, anatomide, renk renk çiçekte varlığını göstermektedir. bunu göremeyen insanoğlu acizdir, ayrıca sen kimsin ki Allah sana varlığını kanıtlasın?
'' de ki:görenle görmeyen bir mi ''enam suresi 50.ayet sanırım açıklayıcı oldu.
dogmatik bir olguya kanıt arayan kişi beyanatıdır. insan isim verme yetisine sahiptir yani seçme de diyebiliriz. tercih edebilmek bizi meleklerden ayıran olgudur. eğer tanrı varlığını kanıtlasaydı tercih edemezdik. meleklerden bir farkımız kalmazdı. kısaca budur ve bu kadar basittir.
ya da kanıtlamaya gerek duymayacak kadar yücedir.

edit: inanmak temel ihtiyaçtır.*
acizlik demeyelim de kurnazlik diyelim biz ona herkes inanirsa cehenneme kim gitcek amk.
Kanıtlasaydı, korkudan(abartmıyorum.) Kimse kimseye kötülük edemezdi.
Böyle olunca da irade diye birşey kalmazdı.
işin en önemli kısmı; elçiler gönderip davette bulunmuş.
ateistlerin kendileri çalıp kendileri oynadığı saçma söylemlerden biridir. Allah sizi ıslah etsin deyip çekip gidilir...
tanrının kendisine bir şey ispatlamak zorunda olduğunu düşünen ergen zırvasıdır. oldu olacak bilek güreşi yapsın senle.
Sıra sıraat köprüsüne gelince böyle söyleyebilecek mi diye kendimi düşünmekten alamadığım õnermedir.
doğru önerme.

tanrı, varlığını kanıtlayamayacak kadar acizdir; ama allah değildir.

ben allah'ın varlığının kanıtıyım; ama beni görmediğiniz için bana da inanmayacaksınız!
Tanrı varlığını yarattığı her şey ile kanıtlamakta fakat bunu inananlar görebilmektedir.
(bkz: gözleri var görmezler kulakları var işitmezler)
ateistlerin zekası yok. hadi bunu bana gösterin.

soyut kavram
iddiayı ortaya atanın bu başlığa yazılanları okumadığı ve tek amacının ortalığı bulandırmak olduğu gün gibi aşikar.

Eğer mesele aklını kurcalayan ya da cevap aradığı bir sorun olsaydı, pekala yazılan onca entry de aradığını fazlasıyla bulurdu.

yazar kendi de biliyor ki allah ı isteyen herkes görebilseydi, imtihan edilmenin de bir anlamı kalmazdı.

Burda aciz olan tanrı değil her haliyle insandır ve yaratıcıya daima muhtaçtır.

Ne derler bilirsiniz; "Sinek küçük ama mide bulandırır". Aynen öyle
yanlış bir önermedir. sen hala o aciz gözlerinle Allah'ı görebileceğine inanıyorsun. bilmiyorsunki görebilmenin ötesinde O heryerdedir.
Tanrı kendi varlığını kanitlamakla uğraşmaz. senin benim gibi bi adam mi lan bu. hatta adam mi lan.
gercek su ki; onun varlığını kanıtlayacak onu hissedecek onun farkına varacak olan biziz.
Onu bazıları camide bazıları kilisede ya da sinagog gibi ibadet alanlarında ararlar. Lakin o kadar uzaklara gitmeye gerek yoktur.
çünkü
"Tanrı ellerimizdir,
tanrı yüreğimiz
aklımız"
Demiş şair.
Her yerde varolan tanrının kendisini kanıtlamaya ihtiyaci yoktur. Her yerdedir o. Görebilen bir göze ihtiyaç vardır bir tek.
ne güzel anlatmış halil cibran. ama anlayana, anlamak isteyene:
her gun doğan güneş, her mevsim tekrar açan ağaçlar, dünyaya gözlerini açmış bir bebek...bunlar kafidir
(bkz: tanrının büyüklüğü) bu şekilde başlık açan yazarı hala at sineğine dönüştürmemesiyle doğru orantılıdır.
rab ın tanrı dıye sıfatı yoktur. muslumanlıga gore tanrı yok rab vardır. insanın varlığından tut galaksiye kadarda rab ın varlıgına kanıttır.

edit: kendini kanıtlamaya da ihtiyacı yoktur.
tanrı somut bir varlık değildir, soyuttur ve bir fikirden bir düşünceden ortaya çıkmıştır. çıkma nedeni de bilinmezliktir.
insanın sosyal bir canlı olmasında tanrı fikrine yardımcı olmuştur. sonuçta insan inanmalıdır, çünkü toplu halde yaşar ve bilgi alış verişinde bulunur ve bu şekilde aktif bir hayat sürer.

bu alış verişin olumsuz etkilerinden biride tanrıdır. adamın biri bir gün çıkar ve ben peygamberim, geçen arşa çıktım bana melekler ayet getirdi der ! bilgi alış verişinde bulunan toplum bu durumda ikiye ayrılır bunu kabul edenler inanlar, kabul etmeyenlerde ateistler yada farklı dinlere mensup insanlar olarak bölünürler.

dolayısıyla tanrı varsa olaya müdahale etmeliydi. ben tanrı olsam ederdim. din savaşlarını bir düşünsenize o kadar çok bebek, kadın, yaşlı ve genç hayatını kaybetti, insanlar yurtlarından oldu en önemlisi insanlık dinin hegemonyası yüzünden ilerleyemedi, ilerleyemiyor ve bu kafa ile de ilerleyemeyecektir.
-Kur’an, bir yaratıcının varlığının şüphe edilmeyecek kadar açık olduğunu şöyle ifade etmektedir: “Gökleri ve yeri yaratan Allah hakkında şüphe mi var?” (ibrahim suresi, 10)
eğri bir önermedir.
kıyamet gününü bekliyor yersen.
belkide insanlar anlayamayacak kadar acizdir.
eğer varsa zaten kanıtlamaz ki inanmanın bir manası olsun ama bu olduğu anlamına gelmez.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar