bugün

allah kelimesi tekliği ifade eder fakat tanrı kelimesi eskiden güneş tanrısı bilmem ne tanrısı olarak kullanıldığı için artık teklik ifade etmekten çıkmıştır, o yüzden allah kelimesini kullanmak daha uygundur, hem allahın 99 ismi varken niye bir tane daha ekleyelim ki? ama biz türküz neden arapçasını kullanayım ki diyen zihniyetin kullandığı kelimelerin hepsi türkçe mi? kulladığımız kelimelerin bir çoğu arapça ve farsçadır.
allahın 99 tane ismi varken, 100. yü kendisi koyma durumudur.
çok uzatılan ve değişik versiyonları ile bir sürü başlık bulmak mümkün olan, gına getiren sorudur.

(bkz: #4303406)
bana göre önemli olanın söylerken neler düşünüldüğüdür. eğer bir insan tanrı dediğinde

aklına sadece allah geliyorsa herhangi bir sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum. sonuçta

insanlar niyetlerine göre sevap ya da günah kazanırlar.
boş polemik konusu.
Önemli olan niyettir. Tanrı kelimesini samanizm diniyle alakalandirarak söylemiyor kimse.Yada tanrı derken, 83 tane tanrı var manasında söylemiyor. Önemli olan kelime değil, kelimeyi söylediğimizde neyi vurguladigimiz.Ben yukardakine hede de derim bikbikbik de derim, önemli olan kast. Bir müslüman allah yerine tanrı deyince dini, imanı zedeleniyorsa bırakalım herşeyi ölelim lan.
söylenmesi hangisi kolaysa onu kullanan, insan olmak en iyisidir.
tanrılar seni korusun.
allahlar seni korusun.
1. cümlede insanın içine korku salmayan, gayet doğal bir söyleyiş göze carparken.
2. cümlede insana garip bi ürperme, yanarız lan demeler, ve mide bulantısı, de get hangisi hosuna gidiyorsa onu söyle.
eğer tanrı ve allah kelimelerini inanarak söylüyorsanız fark etmeyeceği için gereksiz sorudur.
insan bir türdür; kamil onun ismidir. kamil bir insandır.
tanrı bir türdür; allah onun ismidir. allah bir tanrıdır.
tanrı ya da allah farketmez,ikiside zaman tarafından tarihin kirli çöplüğüne atılma potansiyelini fazlasıyla üzerlerinde taşımaktalar.zaman peşlerinde...eklemedende geçemeyeceğim;tanrının entelektüel bir solcu olduğu yolunda ciddi şüphelerim bulunmakta.

(bkz: ya tanrı ya da allah dayatması)
(bkz: seç lan birini çabuk)
(bkz: tanrı insandır diyen insan)
(bkz: keramet insandadır diyen insan)
(bkz: ve şimdi ayarlar) kalp ne diyorsa o denir gök tanrısıda bir tanedir. allahta bir tanedir.
gönülden geldikten sora hangi isimle seslenirsen seslen o duyacaktır. illa esma-ül hüsna arasından bir isimle olması gerekmez diyerek son verilecek polemik sorusudur.
Olmadı lakap takın ahmet deyin hasan deyin. Sırf farklı olmak için tanrı demek nekadar doğrudur. hristiyanlar allah diyorlarmı tanrılarına peki ya yahudiler ve diğer dinlere inananlar allah diyorlarmı inançlarına sahip çıkıyorlar ama biz Allah demeyiz Tanrı deriz tabikide özentiyiz. yaradanın 99 tane ismi var zaten bu sana yetmiyormu allah demiyorsun. dedirticek durumdur.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
olmayan sorudur.

herkes yaratıcıya istediği gibi hitap etmekte özgürdür.
helal lan. sen o kadar ateist, agnostik fikriyat arasindan siyril gel bir yaraticinin olmasi gerektigi gibi alemin en ozlu hulasasina ulas, sonra da gel tanri mi allah mi da cakil kal. yuh. futbolda rakip takimin butun oyuncularini kaleci de dahil calima dizdikten sonra bos kaleye gol atamayip, topu out'a bile degil rakip takimin lehine olmak uzere taca atmaktan daha acidir su sorunun esin kaynagi olan dusunce.
birine yok, diğerine mevcut değil şeklinde yanıt verilmesi muhtemel bir soru.
(bkz: tanrim/#4370858)
burada önemli olan inanılana ne şekilde hitap edildiğinden ziyade, kafalarda ki Allah veya tanrı kavramlarıdır. tanrı kavramından kasıt insanların gökyüzünde veya şiron yıldızında mı diyelim Tapınılacak, yanına varılıp konuşulacak yada oğlunu yanından yeryüzüne yollayan bir yaratıcının varlığı düşüncesinde olmaktır. gerçek te böyle bir tanrı ve tanrılık kavramı yoktur. Yalnızca Allah ismiyle işaret edilen vardır. Allah, tapınılacak dışımızdaki bir tanrı değil, kulluk edilen özümüzdeki Rabbimizdir.
bugüne kadar kendime hiç sormadığım soru. yeri geliyor tanrı diyorum yeri geliyor allah diyorum. ama ikisini de söylerken aklımda aynı imaj var, kalbimde aynı inanç var. o zaman bu iki kelimenin birbirinden ne farkı var?
bu sorunun en doğru cevabı Kuran ı kerimdedir. orada da hiç tanrı yazdığını görmedim ben şahsen.
(bkz: ikisi de belanı versin)
herşeyden evvel akılda tutulması gereken ilke ameller niyetlere göredir ilkesidir. muhakkak allah tercih edilmesi güzel olanıdır. fakat tanrı kelimesini kullananı dinden aforoz etmeye de kimse kalkışmamalıdır. zira mehter marşında da geçen ve allah yerine kullanılan yezdan kelimesi de mecusilerin hayır tanrısıdır.
şeytan mı iblis mi sorusunun başka versiyonudur. gereksiz polemik için birebirdir.

(bkz: aynı bokun laciverti)
-tanrının belası seni defol
+ne diyorsun ayten
-defol git allah seni kahretsin
+ayten kendine gel
-tanrı seni korusun
+lan?!?
-allahım sen aklıma mukayet ol.
+kaç kişiyiz lan biz?