bugün

tanrı inanılmaya, tapılmaya, sevilmeye muhtaç mı sorunsalı?
yok öyle bir derdim de insan bozuluyor bazen. ayıp lan. yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmiyor hesabı.

insan mı dedim ben?
Onu bunu bilmem de ben sevilmeye muhtacım.
tanrının değil. onu uyduranlar inanılmaya muhtaç. zira kimsenin kabuk etmeyeceği istek ve arzularını 'tanrı istiyor' diyerek sunuyorlar.
mesela savaşmak, savaşan herkesin din ile savaşmaya ikna olduğunu 'kafirlere karşı allah/tanrı için savaşıyoruz' demelerinden görülebilir.
ayrıca din zihniyeti adı altında milyonları tek zihniyetten yönetmek, insanları tek tek yönetmekten daha kolay. işte ahmak yöneticilerin basit projesi bu. lanet olsun ki bu komik projeye milyarlarca insan kandı.
en çok bana tapacaksınız diyen ibrani dinlerin tanrı anlayışında sapkın bir öğreti var. tanrıyı bencil, sürekli ilgiye muhtaç, ilgi orospusu olarak gösteriyorlar. bu da bir gerçek. bu sapkın tanrı anlayışı değişmeli.
Hayır. Ne ben ona ne de o bana muhtaç.
evrene hiçbir yararı olmayan insanı yarattığına göre evet. özgür iradeli ve akıllı yaratıklar tarafından tapınılmaya muhtaç.
hicbir şeye muhtaç olmayan tanrı, elbette inanilmaya da muhtaç değildir.
ancak,
peygamberlerin öğretileri ve kutsal kitaplarda, tanrıya inanmak olmazsa olmazdır. ilk şarttır. bu da bir çelişkidir.
ve, kendi suretinden yarattığı insan, elbette ki kendisi gibi mükemmel olmalıydı. mükemmel olan bir varlığa, yol gösterici peygamber veya kitap göndermeye gerek var mıydı? mükemmel yaratilmadik mı, yoksa tanrı mı yaratirken hata yaptı? eğer kendi suretinde olsaydı insanoğlu, asla bozulmaz ve yoldan çıkmazdı. ama, yarattığı ilk insan, daha ilk emrine karşı gelip elmayı yedi ve cennetten kovuldu. bu olmamış deyip yeni bir sürüm denemek yarine (bkz: ademv0 2), onun soyundan gelen herkesi lanetler gibi, cennetten kovup bu çöplüğe attı. tek bir elma için, tek bir itaatsizlik için, insanoğlundan, mukemmel olarak kendi suretinden yarattığı varlıktan intikam mı alıyordu yoksa?
Hiçbir şeye muhtaç değildir ve her şey ona muhtaçtır. Kendisine inanmasını istemesinin sebebi bize yardım etmektir.Gerçekten Allah'a inan bir kişi asla umutsuzluğa düşmez , hayatı , insanları ve diğer şeyleri daha iyi anlamaya başlar.
Ben inanılmaya ne kadar muhtaçsam,tanrı da o kadar muhtaç. Yani bana inanmanız umrumda değil.