bugün

aamir khan'ın yine eğitim sistemine ve ailelere giydirdiği, olağanüstü bir bollywood filmi.

uzun olması sizi yanıltmasın, diğer aamir khan filmleri gibi bunda da 1 dakika bile sıkılmıyor, ne zaman bitecek diye kontrol etmiyorsunuz.
aamir khan gibi hem sosyal yaralara parmak basan, ülkesinin sorunlarını dile getiren ve bu kadar akıcı ve izlenebilir filmler yapmayı başaran başka bir insan daha olabileceğini sanmıyorum. filmin sonunda hüngür hüngür ağladım. herkese tavsiye ediyorum. 3 idiots tan sonra diğer filmleri bu kadar güzel değildir gibi bir düşünceye kapılmıştım fakat bütün filmlerini izlemek için sabırsızlanıyorum.
3idiots dan sonra izlediğimden midir bilinmez pek samimi bulmadığım film. Ne olursa olsun anlatmaya çatıştığı şey sayesinde gözümde aptal amerikan filmlerinin yerinden çok daha iyi bir yere sahiptir.
her aamir khan filminde olduğu gibi sonunda bir çok şey kazanmış oluyor insan filmin sonunda. izleyen pişman olmaz öyle bir film.
muhteşem bir aamir khanlı film. dolu dolu mesaj, dolu dolu duygu.
izlerken gözünüzün dolmaması,boğazınızın düğümlenmemesi mümkün değil. hatta benim gibi çok sıkmazsanız, kasmazsanız rahatlıkla salya sümük ağlarsınız.
gerçekten çok güzel bir film. uzun olmasına bakmayın hiç sıkmıyor.
filmin başında o gülen, herşeyle eğlenebilen çocuğu boynu hep öne düşük, suratı beş karış, mutsuz,tatsız, tuzsuz bir moda soktular ya, son 10 dakikaya kadar güldürmediler ya, içim parçalandı. neyse ki ishaan'ın koca koca dişlerini gördüm de mutlu oldum sonunda.

bir de engellilerle ilgili kısım var ya hani, orda ağladım ben abi. bir engelli yakını olarak(kız kardeşim engelli) ne zaman böyle şeyler görsem, hele hele de onlara ağır ithamlarda bulunulduğunu görsem fena oluyorum ben. dünyada ne kadar çok çeşit insan var, bu kadar çeşidin içinde de ne kadar çok çeşit engelli var, bu engelliler ne kadar farklı farklı seviyelerde. kimisi kafasını çevirebilmekten aciz, kimisinin ise sorununu anlayamıyoruz bile.

insanlar olarak karşımızdaki insandan götümüzden uydurduğumuz standartlara uymalarını bekliyoruz. bu standrtlara uy(a)mayan insanlarıysa çok çabuk hayatımızdan dışlayabiliyoruz. hiç bir şekilde yardımcı olmadan, becerip beceremeyeceğinden emin olmadan kesin hedeflere yönlendiriyoruz çocuklarımızı.
morallerinin içine sıçtıktan sonra da neden moralin bozuk olur diye yine fırçalayabiliyoruz. onlara etmediğimizi bırakmıyoruz.

çocuklarımız bizim için en değerli parçamız olmaktan ziyade yarış atlarımız olmuş resmen. hep onlardan birşey bekliyoruz onlara birşeyler vermeden. parasal desteğimizin onlar için herşey olduğunu düşünüyoruz hep.

bu filmin yetişkin versiyonunu hababam sınıfının selma hocalı olan filminde tüm öğrencilerin atılmasının ardından mahmut hocanın velilere verdiği müthiş ayarda görmek mümkün.

ve ve ve... bu filmle birebir örtüşen bir şarkı var ki o da barış manço - günaydın çocuklar.
izleyince daha iyi bir baba, ebeveyn olma sözü verdiren bir filmdir.
yer yer benim de ishaan gibi bir evlâdım olsun hissi görülür izleyenlerde.
çok uzun kesin sıkıcıdır önyargısı ile yaklaşılabilecek ama tek bir saniyesinde bile sıkmayan filmdir. konusu,işleyişi,görsellik,kullanılan bütün şarkılar o kadar güzel ki neden daha önce izlemedim diye üzülmek de mümkün.
Film hakkında güzel bir inceleme için: http://biliyoruzdakonusuy...r-film-her-cocuk-ozeldir/
insanı ağlatan film. izleyipte ağlamayan duygusuz bir odundur.
izlenilmesi ve izletilmesi gerekir.
aamir khan yine yapmıştır yapacagını, cocuk ancak bu kadar güzel islenebilirdi. Mutlaka izlenmesi gereken bir film.
on tane holywood çöpüne eşdeğer filmdir.
aamir khan'a aşık bırakan filmdir.
poposunu ısırdığımın.
zavallı çocuğun(ishaan) ağlayışındaki güzellik, burnunu içli içli çekmesi vs. sırf bunlar için bile izlenilecek bir film.
her eğitimci mutlaka izlemeli..

"dünya ne anlam veriyorsanız odur
bakan kişinin gözlerindedir anlamı"

filmin bir yerinde kendinizi bulursunuz: aamir, ishaan'ın resim kağıdına hiçbir şey çizmediğini görünce şöyle söyler: "ilham mı bekliyorsun?..sorun değil acelemiz yok." ben de olsaydım aynısı derdim herhalde..

insanın gözleri de doluyor. askerdeyken sembolik olarak yemin töreni yapacak zihinsel engelli erler gelmişti. bizler onların yanında duracaktık, yardım etmek için. duyguların ağırlığından daha tören başladığında dizlerimin bağı çözülmek üzereydi, töreni mahvedeyazdım. son anda komutandan izin alıp terketmiştim. bu filmin birçok yeri bana o anı hatırlattı.

(bkz: every child is special)

filmden güzel bir anekdot:
"Solomon Adalarında, yerli halk ormanın bir bölümünü tarımda kullanmak istediklerinde..
ağaçları kesmezlermiş..onun yerine ağaçların etrafını sarıp bağırarak sövüp sayarlar..
lanet okurlarmış. Bir kaç güne kalmadan..ağacın yaprakları solar, kuruyup büzülür...ve kendi kendine ölüp gidermiş."
aamir khan ağlarken ağlatan, ishaan ağlarken daha çok ağlatan film. favori karakterim dilbilim hocasıdır. resim yarışmasında kendisine çizilen portre kadar şirindir.
Hakkında yazılanları okuduktan sonra bir Rezerved atılması gereken film. Hadi bakalım.
Tavsiye etiğim nadir filmlerden.
Ne zaman nerede izledim bilmiyorum ama izlediğimden beridir aklımdan çıkmayan film. Hele çocuğun o başıboş sokaklarda gezişi ve o sırada arka planda mera jahan şarkısı. Ne zaman sıkılsam, bunalsam, aklıma uzaklara gitmek düşse o çocuğun ilk hali gibi olmak istiyorum ama olmuyor, kendimi her defasında çocuğun o disiplinli hayatı içinde buluyorum.

güzel film, harika film. Hatta başkalarının da bu filmi izlemiş olmasını kıskanıyorum.
hindistan sinemasına ait üzel filmdir.
gözünüzden yaş dökülebilecek,aynı zamanda çocuk eğitiminde bir şeyler öğrenebileceğiniz harika bir filmdir.
Aamir khan filmlerinin en guzellerindendir. Bi ara tum ogretmenlerin izlemesi zorunlulugu vardi galiba. Cidden guzel bir film. Hem eglenceli hem de cok dramatik.
özellikle öğretmen olacak arkadaşların daha bir dikkat ile izlemesi gereken film.
muhteşem bir aamir khan eseri. Sana bu yakışırdı üstad. Hem ağladık, hem güldük o 2 saat 40 dakika nasıl geçti anlamadık. Emeği geçen herkesin yüreğine, elline sağlık.
beğendiğim tek amir khan filmidir.
--spoiler--
çocuğun babasına çince midir nedir o yazıyı gösterdiği sahne efsanedir.
--spoiler--
Önce çocuğa sinir olmuştum sonra nedense çok sevmiştim. Güzel filmdi.
güncel Önemli Başlıklar