bugün

o ne masum, o ne kedi yavrusu niteliğinde bir andır.
Tabiri caizse...
(bkz: içe doğru sıçmak)
romantik anlardan birisidir.
Tavanın da sıvası dökülmüş haa..
durum çakılmasın diye hocaya az bir süre daha bakılır, hafif gülümsenir.. sonra tavana bakaraktan ağız oynatılır, düşünüyormuş gibi yapılır..

o andan sonra hoca yavaş yavaş size doğru yaklaşıyorsa eğer sıçtınız..
ilk hamle olarak düşünüyormuş gibi yapmaktır. Sonrasında ise yavaş bir şekilde gözün yerini değiştirmekle sonuçlanır.
çok afedersiniz enayice davrananların karşılaşacağı durumdur. çok kolay yollar var hoca ile göz göze gelmemek için.
kopya çekmese bile göz teması ile kopya çektiğine ihtimal verilir öğrencinin.
ve ardından düşünürmüş gibi yapmak.ne oyuncuyuz be!
devamında düşünürmüş gibi yapmayı getiren eylemdir. ama bir gün ağzımı açıp hafif yana kaydırıp sorun ne gardaş tarzı mimikler yapıcam ahdım olsun.
hocanın kopya çeken adamı gözünden tanımasını sağlayan eylemdir.

öğretmen masasından ayan beyan görünüyorsunuz gençlik. hallerinize içimden çok güldüm. bir de düşünüyormuş gibi yapmıyor musunuz? şakacılar.*
kopya çekerken, hocanın gözlerini sürekli takip etmek ve buna göre hareket etmek bir sanattır. bir anlık göz kayması sonucu hoca tarafından enselenmek, disipline gitme gibi kötü sonuçlar doğurabilir.
insanın gözünü saliseler içinde önündeki kağıda çevirten andır. Kağıda epey bakıldıktan sonra bir el alna konur, göz hareketlerinin dışarıdan görünmesi engellenir ve tekrardan kopya arayışına girilir.
bir emir cümlesi.
(bkz: sweating bullets)*
insana hayatta önündeki sınav kağıdından daha zor şeyler de olduğunu hatırlatan andır. Böyle durumlarda genel de göz göze gelindikten 3 saniye sonra başka taraflara bakmak sureti ile hocayla göz teması kesilse de yakalanma korkusu, sınav süresince öğrencinin yakasını bırakmaz.
kopya çekme uğraşında değilseniz bile şüpheci bakışlarla suçluluk duygusu yaratan andır. düşünüyormuş gibi yapmak bir reflekstir.
ufaktan bir ateş onun vermiş olduğu bir ter basması ve dünyanın durduğu an ..uzun süre takılı kalırsan dikkat çekmenin ana nedeni.
canım üniversitemde devamı 'kağıdını ver' ile sürerse 6 ay uzaklaştırma alınan eylemdir.
genel olarak hocanın "önüne bak" uyarısı sonrasında gerçekleşen hadisedir. kopya çekenler boş bulunup, acaba bana mı dedi diye hocaya baktıkları anda yakayı ele vermişlerdir. geçmiş olsundur.
Kalbinin en hızlı attığı, korkudan ne yapacağını şaşırdığın, ellerinin titrediği, kalemle oynamaya başladığın andır.
biraz offlanıp pufflanılır ve tekrar cevap kağıdına dönülür. hoca da içinden 'hadi neyse amk malı bu seferlik ses etmiyorum' der ve gözetlemeyi sürdürür.
o an gözler kaçırılır ise her şey bitmiştir. Olaya profesyonelce yaklaşıp bu durumu lehine çevirenler, işte onlar gerçek birer üstat sayılabilir.
La hoca çalışamadık bırak ta çekek diyesim var la .
Kim milyoner olmak ister yarışmasında 125.000 lik soruya cevap verdikten sonra çalınan o müzik ve cevap açıklanana kadar sürede yaşanan o korku dolu anlarla eşdeğer bir durum.