bugün

eğer kişinin çevresindeki herkes kişiden beş-altı yaş büyük erkekse hiç de garipsenmeyecek durumdur.
bir de bunu belli sözcük öbekleriyle birleştirip ' Yaa abii o değil deee' ciler vardır ki, bunlar onlardan binkat iyidir vesselam.
peter pan sendromu yaşayan biri de olabilir pekala.
nur cemaati üyesi olması muhtemel olan kişidir.
(bkz: abiler)
nedense kızların bu hitap şeklini kullanmasına alışamadığım ve yakıştıramadığım durumdur.
Kendinden büyük bir ismini unutmaktan kaynaklanan sözlü eylem.
abinizle konuşurken kullandığınızda biraz tuhaf gelen durumdur.
müdürüm demesinden iyidir.
sürekli "baba" diyenden iyidir.

boğva nağver yağ?
versiyonları da vardır.hocam, ortak, kardeş, arkadaş ve benzeri gibi.
(bkz: popstar mehtap)
eğer yurtdışındaysanız ve adam çat pat biliyorsa türkçeyi duyacağınız ender kelimelerden birisidir. yapyaşlı amca abi diyordu bana şaşırdım kaldım? ulan nerden öğrenmiş bu diye.
hacı, moruk, oğlum demeye göre daha sempatiktir. ama bunları her önünüze gelene de söylemeyin yeter artık. kızlar boğazı sıkılmış gibi konuşup, boynu tutulmuş gibi hareket ederken bu hitap şeklini tercih etmeyin, herkes her sölediğiyle özdeşleşmiş olacak diye bir şey yok ki, ve erkekler dikat edin muhtemelen asker arkadaşlarınızla konuşmuyorsunuz. varsa yaşta bir farklılık abi diye hitap etmekten normali yoktur ki artık babasına ismiyle seslenenler de var nerede kaldı abilik ama istisna bu öyle değil mi(?)neyse diyeceğim o ki anlamına göre kullanın ''abi'' şu hitap şekillerini.
(bkz: küçük emrah)
amcam diye hitap etmesinden iyidir. karşıdaki kişi müşteriyse eğer iletişimi daha samimi hale getirmek maksadıyla abi denebilir. her zaman doğru sonuçlar doğurmayabilir, bazen ters teper.