bugün

bilumum çocuk kavgalarında sarf edilen söz öbeğidir. çocuklardan birisi küfür eder: ''babası belli olmayan! kardeşleri üvey mi öz mü belli olmayan! yavşak seni! anasını otobanda gördüğümünün gişe evladı!..'' gibisinden birşeyler söyler. diğer ezik karakterli çocuk ise: ''sözünü geyi al! bak seni anneme söyleyim. sözünü geyi alsana!..'' gibisinden birşeyler söyler. ağır karakterli çocuk, ezik karakterliyi bir güzel döver. dayaktan sonra ezik karakterli: ''ınga...sözünü geyi alsana lan'' gibi birşeyler söylemeye devam eder. daha sonra ezik karakterlinin annesi olaya müdahil olur ve ortalık yatışır. eve giden çocuk annesine: ''ben gişe çocuğumuyum. sen otobanda mı fink atıyoysun'' gibisinden birşeyler söyler. anne ise çocuğuna: ''yok evladım. olurmu öyle şey. ben şehir içinde iş tutuyorum. bu aralar otobanda piyasa kötü'' gibisinden birşeyler söyler. çocuk ise diğer gün gördüğü arkadaşına: ''olum benim annem şehiyiçinde iş tutuyoy. otobanın piyasası kötüymüş ya...'' der. ağır karakterli çocuk ise: ''haha şehir içiymiş. benim anam evlere servis oğlum!'' der.*
+ sözünü geri al.
- almazsam ne olur ulan?
+ bak necati ağzını burnunu kırarım...

benzeri bir diyalogda geçer.
(bkz: sözüm geri)
-sözünü geri al kamil.
+almassam nolur lan?
-sende orospu çocuğusun ozman!
+tamam hadi aynı anda alalım.
"artık bende kalmasına gerek yok , kullandım kullanacağım kadar . biraz da başkalarına ver. " anlamında bir sözdür .
+ sözünü geri al kamil.
- almazsam ne olur ulan?
+ tamam canım kızma bir şey demedim.
-sözünü geri al.
*burası iyi mi?
-tamam şimdi topla, topla, topla ağzını.
*tamamdır.
(bkz: sözlerimi geri alamam) *
+sözünü geri al
-ctrl + z
+heh oldu. lafını yaz oraya. daha iyi oluyo bak
-''sonra françesko lafını söyledi'' oldu mu?
+oldu gibi
lafı yiyen tarafın ayna tutmasıyla hiç yaşanmayacak olan olası dialogun en can alıcı sözü.
sozlukte girilen diyaloglardandir. aslinda hic gerek yoktur yapilmasi gereken zaten bellidir.
+sözünü geri alırmısın lütfen..
-nediyon lan götoş.
+bi şanşımı deneyim dedim!
-hadi siktirol.
+tamam abi.
(bkz: annen hariç de)
-olum bak küfürlü konuşma.
+konuşursam ne olur lan o.ç
+bana mı dedin lan?
+he sana dedim mına koduğum.
-olum bak düzgün konuş.
+konuşmadım diyelim napacan hırt.
-o eli indir önce.
+bu eli götüne sokarım senin.
-olum bela mısın lan?
+belayım amk ne yapacan lan hadi bok çuvalı.
-aaa yeter lan artık! al lan sözünü geri.
+bu kadar yeter rahatladım zaten bea. aldım sözümü geri ama arada yapalım bunu!
küçükken söylenen saçma sözlerden biridir.
sözüm geri demekte bi acayip.