bugün

Sadece sözlükte değil ülkemizdeki bütün sosyal medya mecralarında durum bu. Akademik seviyemizi ve bilinçaltımızı gösteren bir durum. Ne kadar birikimsiz olduğumuzun belgesi. Çoğu insanımız hayatı bir şeyden ibaret görüyor. Bu bir şeyde bu üç şeyden biri oluyor genellikle. Entelektüel takılan universite çevreleri, dernek ve vakıflarda da durum aynı. Bir doktrine kör kütük bağlanmayı felsefe yapmak zannediyorlar. Aziz Yardımlı ülkede bilim ve felsefe konuşacak kimse yok deyince de adama kibirli diyorlar. Ama adam haklı. En çok takip edilen sözde aydınlar Caner Taslaman, Emre Dorman, Mustafa Armağan, Hayati inanç vesaire ağzı çalışan kişiler. Bilgi uzaklardan bir yerlerden bize küfrediyordur kesin.
Evet fitbal de var;)
bu görünen yüzü.

mesajlaşmalarda sadece seks var.
bilgi içerikli entry girince sol frame'den hızla akıp gitmesi ve kaale alınmaması nedeniyle maalesef normal olan bir durum. üstelik o mevzular tartışılırken de internette yayılan klişeler, bol bol şehir efsanesi, geyik muhabbetleri vs vs dışında pek fazla bir şey dendiğine pek şahit olamıyoruz.
cinsellik dışındaki başlıklara pek bakmadığım için benim açımdan sadece cinsellik ile ilgili başlıklar mevcut. durumdan memnunum. (olaya aynı açıdan yaklaşan kızlara bir mesaj uzaklıktayım * )
görsel
Dünyanın dönme nedenleri olduğu için normal.
çünkü bunlar hem gavur, hem ibne, hem de gominist...

not: cimbom sker
Ülkede hobisi, farklı ilgi alanları olan insan kalmadığı için oluşan durum. Milletin başka şeylerle ilgilenecek parası, düşünecek hevesi ve niyeti kalmadığındandır.
Öncelikle cinsellik konuşulması ayıp bir şey değildir, yeri geldiğinde pekala konuşulur.

Ama sabah akşam muhabbeti cinsellikle döndüren insan seviyesiz insandır.
Ve bu durum sözlüğümüzde seviyesiz insanların olduğunu gösterir.

Din ve siyasette ise "dediğim dedik" bir üslup ile "diğer fikirlere saygısızca" tabiri caizse "saldıran" ve çoğunlukla bir altyapısı olmayan insanlar da "seviyesiz birer faşizandır" ki burada faşizm kelimesini faşistlik=milliyetçilik anlamında kullanmadım. Örnek vermek gerekirse: Sözlükte her şeyi özgürlük ile isimlendiren çoğu insanın tutumu da birebir faşizm ile örtüşmektedir.

Gelelim diğer savların da olumlu yanlarını dile getirebilen, tartışma kültürüne sahip ve altyapısı, bilgi birikimi olan insanların siyaset veya din konuşmasında bence bir mahzur yoktur.
ister Türkçü, sosyalist, liberal; ister müslüman, deist, hristiyan olsun.
E o zaman ben portakallı ördek tarifi vereyim :

Lezzetli bir et olan ördek eti, birçok farklı yemek tarifine malzeme olabilir. Ancak bunlar arasında portakallı ördek oldukça ünlü olan bir tariftir. Portakallı ördek tarifini başarıyla pişirmek, bazı püf noktalarına bağlıdır. işte ördek eti nasıl pişirilir ve portakallı ördek nasıl yapılır sorusuna ait cevaplar.
Ördek ve eti nasıl pişirilir? Portakallı ördek nasıl yapılır?

Portakallı ördeği pişirmeye başlamadan önce ördek etini iyi tanımak gerekli. Çünkü tarifin sırrı, etin gereken şekilde pişirmeye hazırlanmasından geçiyor.

Ördek ve Ördek Eti Nasıl Pişirilir?

Ördek, kümes hayvanları arasında değerlendirilir. Bilindiği üzere kümes hayvanları beyaz bir ete sahiptir. Fakat ördek, bu bakımdan diğer kümes hayvanlarından ayrılır. Ördek eti, kırmızı bir ettir. Tat bakımından ise, hindi etini andırmaktadır.

Bu eti pişirmeye başlamadan önce, pişirme süresi hakkında bilgi edinilmelidir. Zira ördek biraz daha uzun sürede pişen bir ete sahiptir. Dolayısıyla tavuk etinden daha uzun bir pişirme süresine ihtiyaç duyabilir. Bu etin en iyi fırında pişirildiği bilinmektedir. Hatta güveçte de ördek eti pişirmek, oldukça lezzetli bir sonuç verecektir.

Ördek etini pişirmeden önce çeşitli soslarla marine etmek lezzetini arttırır. Özellikle portakallı ördek için, eti portakal sosuyla marine etmek, lezzetin sırrıdır.

Portakallı Ördek Nasıl Yapılır?

Portakallı ördeği pişirmeye başlarken, öncelikle portakal sosunu hazırlamak ve etleri bunda bir süre bekletmek gerekir. Portakal sosu için birkaç adet portakal ve bir çorba kaşığı kadar bala ihtiyaç duyulur. Ayrıca mısır nişastası ve su, sosun gerektirdiği malzemelerdir.

Portakal sosu için portakalların suyu sıkılır. Ve kabukları ince şekilde rendelenir. Portakal suyuna eklenir. Bu karışımın içerisine mısır nişastası, bal ve su karıştırılır. Ördek etleri bu sosta bir süre bekletilir. Hatta lezzetin artması adına bir adet tavuk bulyon eritilebilir. Veya saf tavuk suyu karışıma eklenir.

Ördek eti bu karışımda yaklaşık 2 saat kadar bekletilir. Sonrasında ördek tuzlanıp, istenilen baharatlar üzerine serpilir. Pişirme tepsisine alınır. Ördeğin üzerine marine edilen sosun kalan kısmı dökülür.

Bu şekilde hazırlanan ördek eti, 200 derecelik fırında yaklaşık kırk veya elli dakika pişmelidir. Portakallı ördek, yanında pilav ve salata ile servis yapılabilir. Ördeğin sıcakken servis edilmesi, daha lezzetli olmasına yardım eden bir unsur olacaktır.
Gerçekten bıktırmıştır.
Şöyle entrika dolu ateşli bir başlık olsa da okusak.
sözlüğün amacına uygun olarak kullanıldığını gösteren başlık. helal sözlük.
insanların ilgi alanlarının bu dar üçgenle sınırlı kalmasıyla alakalı olan gerçeklik.

din, cinsellik, siyaset üzerine yararlı şeyler de paylaşılmıyor. yani bilimsel bir değeri olan veya felsefi bir derinliği olan yazılar da değil bunlar. öyle boş beleş tartışmalar veya ilgi çekmek masadıyla girilmiş olan entryler veya başlıklar.

hal böyleyken son derece sığ bir ortam içinde ve yazarlar topluluğu arasında buluyorsunuz kendinizi.

sözlüğün bana faydası yoksa bile benim insanlara bir faydam dokunsun gayesiyle bir şeyler söylemek lazım gerektiğine inanan az sayıda yazar var. şükür ki ben onların bir kaçını tanıyorum. ve genellikle onların yazdıklarını okuyarak bir şeyler öğreniyorum.
bunun haricinde, evet ben de saçma sapan entryler giriyorum doğrudur. ama bu böyle sürüp gidemez.
değişmek gerek. örnek olmak gerek. her yerde ve her şartta.
ki bu kaçınılmaz bir şekilde olacak. bu temelli böyle sürüp gidemez. insanlar değişimin esas olduğunu er geç anlarlar.

değişim için hepimize düşen sorumluluklar var.
Ülkenin ve toplumun gelişmediğinin kanıtıdır.
O da aptalca, bayağı bir şekilde var. Cahil toplum n'apacaksın...
beğenmeyen hesabını silip gidebilir ağlamayın.