bugün

bir mustafa kemal atatürk sözüdür.

madem bu başlığa geldin, o halde şu bilgiyi bilmeden de olmaz: mustafa kemal, ülkenin zorlu savaşlardan çıktığı bir dönemde kısa bir şekilde söyleyecek olursak ülkedeki paranın bilime yatırılması gerektiğini söyler. bunu duyan ismet paşa "aman paşam, bu nasıl olur" der. zira ismet inönü o savaş zamanlarını, dolayısıyla anadolu'nun halini ve kıtlığı görmüş biri olarak daha temkinli ve tutumludur. ancak o atatürk'tü ve zaten o zamanlar kendisine "delinin teki" sıfatını yakıştırmayanlar çok az sayıdaydı. şu da bir gerçek ki o deli adamın söyledikleri tamamen doğruydu. gerçek anlamda vizyon sahibi biri oluşu ve aldığı riskler doğrultusunda başarıya çok ufak da olsa şansının yardımıyla ulaşması onun halihazırdaki zekasına gölge düşüremezdi. evet atatürk riskler alıyordu, ancak bu riskleri alırken üzerinde önemle durduğu bilim konusunda olduğu gibi bilimsel metodlarla ilerliyordu. bu çok önemli bir şeydi. bir risk alıp, onun olası olumsuz senaryolarını da düşünüp, ikinci bir planı her daim orada bir yerde tutması onun en önemli özelliklerinden biriydi. buna en güzel örnek, bu ülkenin cumhuriyete geçişidir. zira atatürk, eğer bu planında başarısız olsaydı ikinci bir planı da bir köşede her zaman tutuyordu ve üstüne üstlük var olan sorunlara da analitik bir düşünce yapısıyla yaklaşıp onları bu şekilde çözmeye uğraşıyordu. yani halka söyledikleri gibi o an da söylemediği ve zamanı gelince söylemesi gerektiği bir çok şeyi de cebinde bekletiyordu. kısacası atatürk siyasetin içerisinde bilimi harmanlıyordu. bu çok önemli. son olarak şunu da unutmamak gerekir ki, tüm bunları safi bir şekilde halkının iyiliği için yapıyordu.
katılmadığım söylemdir.

bilim bugün ak dediğine yarın kara der.

bugün falanca filanca sağlığa zararlı diye yırtınır,

iki gün sonra "pardon ya biz yanılmışız" der.

yani düşünceleriniz bilimle ter düşerse bile düşüncelerinizi savunun.

sadece bu şekilde "bilim" dediğiniz şeyi geliştirebilirsiniz.

hem bilim dediğiniz nedir ki,

koskoca isviçreli bilim adamları işi gücü bırakmış,

yıllardır norveçli balıkçılara el kremi üretmeye çalışıyor.
geometri kitabı yazmış adama tutup da kaç tane bilimsel sözü var diyen harbiden nickini yansıtan yazarları göstermiştir.

ne bekliyorsun adam e=mc2 yi mi bulsun ?

adam diyor ki ''ben size yol gösterici sözler söylüyorum da gün olur devran döner ben öngörülerimde yanılırım (ki yanılmadı henüz) , benim sözlerim benim öğütlerim size ne katıyorsa bilimsel olarak daha fazlasını katacak bir yol bulursunuz o zaman benim sözümü değil bilimi takip edersiniz''.

tabi size bu düşünce garip geliyor doğal olarak , size göre bilim milim hikaye vereceksin cübbeliye 100 bin doları o sana söyleyecek uzayda ne olduğunu , yiyeceksin çörekotu yağını ölümden hariç her şeye iyi gelecek.ha bunu diyen adam içindeki her cihaz o beğenmediğiniz bilim ile üretilen hastanelerde yattı tedavi oldu ama bilim kötü , çörekotu yağı iyidir.

aynen devam , cahil sürüsü sizi.

şu trump reis ortadoğuyu daha da karıştırsın da amına koyim doğal seleksiyonla yok olun gidin hepiniz.
Dedi,Ateist.
ne nutukta ne başka bir kaynakta atatürk tarafından söylendiği ispat edilememiş bir söz. bu söze yakın anlamda bir sit söylem dalai lama’ya ait ve 2005 yılında söylenmiş.
zaten bu sözün atatürke ait olduğunu söyleyenler ve savunanlar atatürkü hiç tanımamış. benim sözümü sonuna kadar ta ki bilimle çelişene dek dinleyeceksiniz gibi bir sözü ancak bir megaloman söyleyebilir. adam kimsenin sözünü dinlemeyin, kendi sesinizi çıkarın diye rejim değiştirip cumhuriyeti getirmiş. ben her şeyi biliyorum en iyisi benim gibi bir iddiası olmamış adamdan nasıl çıkar.
https://teyit.org/eger-bi...e-ait-oldugu-iddiasi/amp/
Bu söz hakkında günlerce kafa patlattım. Burada gazi paşa mustafa kemal atatürk bilim olarak recep tayyip erdoğan dan bahsetmiş olabilir. Zaten reis çok bilgilidir.
söz mustafa kemal atatürk'e ait sanılıyor ama 2005 yılında Dalai Lama tarafından söylenmiş.
Ebedi başkomutanımız gazi mustafa kemal atatürk'ün tarih sahnelerinde yüce türk milletine söylediği efsanevi sözdür.
Eee? Şimdi? Bunu dersimli Kemal mı demiş? Demediyse bundan bana ne. Bana hangi aday ne demiş, onu söyleyin.
Atatürkün böyle bi sözü yoktur pek çok cahil bilmez bunu balıklama atlar şüphesiz.. Üstelik bilim dogma değildir dün x der yarın başka bilimsel araştırmalar x değilmiş y imiş der gelecek araştırmalarda y değil z der.. Bilimin anlamı budur din gibi sabit kalmaz nas değildir o..