bugün

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Dekanı ve Uluslararası ilişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ensar Nişancı'nın önerisi.

"nişancı, nüfusun şehirlere orantılı bir şekilde dağıtılmasının artık bir zorunluluk olduğunu belirterek, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa ve istanbul'daki yoğunluğa karşın, kuzey illerinde sığınmacı nüfusunun yok denecek kadar az" olduğunu söyledi.

http://www.hurriyet.com.t...ilde-dagitilmali-40050584

bence güzel bir öneri, karadenizli arkadaşların da suriyeli din kardeşlerine misafirperverlikte kusur etmeyeceklerini düşünüyorum şahsen.
gitmeye niyetleri yok bari düzgün yerleşsinler mantığıdır. gitsinler ülkelerine ya da avrupa'ya daha kolay.
Sıcak iklimde Doğan'lar Karadeniz'de yaşayamaz. Ayrıca göç veren bir bölgede ne yiyecek adamlar taş mı yiyecek. Ölene kadar devlet bakacak değil herhalde suriyelilere.
akın akın britanya, norveç, isveç ve diğer kuzey ülkelerine kapağı atmaya çalışan suriyeliler, karadeniz iklimine mi adapte olamayacaklar? geçiniz efendim.

bir an önce yapılması gereken eylem.
ordan da belki rusya ya yüzerek geçerler dimi. hala bi yerleştirme çabaları. kimse savaş bitsin istemiyor galiba.
korkak arapların karadenıze yerleşmesidir. karadenizde surıyelileri vururlar . bizim milletimize surıyeliler pek kardeş olarak gelmedi.

edit: fikrin sahibinin vardır bır kuyruk acısı.
izmir'deki 200.000 Suriyeli Rize'ye gönderilsin.

Erdoğan'a siz %80 oy veriyorsunuz, ceremesini izmirliler çekiyor. Ne ala memleket!
Norveç denmiş eyvallah da hani Karadeniz insanı tarlada bağda bahçede çalışıyor Norveç zengin ülke . Oraya göçen tarımda (sokakta) istihdam edilmez gibi geliyor. Bir de alakasız ama extansif tarım intansif tarım var.
la bu karadenizliller vuracak birini bulamzsa birbirilerini vurur
gönderelim hepsini karadenize ne de olsa din kardeşi, hürmette eksiklik yapmazlar herhalde.

https://s.instela.com/s/c...0ae0c9c6a5e465ac5ba307f2a
gayet de suriyeliler karadenizde istihdam edilebilir efendim. fındık bahçeleri başta olmak üzere tarım işçilerinin çok büyük bir kısmının güneydoğuda yaşayan mevsimlik işçiler olduğunu biliyoruz. güneydoğulular yaşayabilirse, suriyeliler de gayet yaşayabilir karadenizde.
Karadenizliler daha kürtleri kabul etmiyor. Doğudan üniversite okumak için rize-trabzona gidip bakkaldan ekmek bile alamayan kürtler var. Suriyelileri hiç yaşatmazlar.
aynen öyle göndersinler rizeye trabzona giresuna gümüşhaneye sinopa bir de onlar görsünler suriyeli kardeşlerini ama bacılarını filan skerlerse ağlamasınlar nasıl olsan din kardeşiniz siz karadenizliler paylaşmayı bilirsiniz.
milli iradeye %70'in üzerinde oy vermiş rize ve trabzon gibi şehirlerdeki dini bütün kardeşlerimizin karşı çıkmayacaklarını düşündüğüm öneri.
Güzel bir öneridir. Ordan artistlik yapmak kolay. Biz şöyle iyiyiz böyle iyiyiz. Birazda siz bakın.
iklim boyutunu hallettik diyelim ama mevsimlik göç ile toplanan çay olduğunu bilmiyordum. Madem öyle orada da bir rant kavgası olacak. Sonuçta nüfus fazla ekonomik faaliyet az diye öğrendik biz.

Kültürel dokuya adaptasyonu hiç söylemiyorum. Nüfus yoğunluğu en az nerdeyse orayı düşünmekte fayda var. Hem coğrafi olarak hem kültürel olarak hem de iklim ve bitki örtüsü olarak Suriye'ye en yakın yerlere yerleştirilsin. Devlet de kürt sorununu çözüp doğuya yatırım yapsın.
din deyip maglada kül bırakmıyorlar da neden din kardeşlerine sahip çıkmıyorlar ?

yapılan istatistiklere göre 1 tane bile suriyelinin olmadığı il rize ardından trabzon.

neden acaba ? insan merak ediyor.
Karadeniz'de suriyeli olmadigini sanan yazar beyani.
Valla Ayder yaylasına konmuşlar.karadeniz turunda yer satın aldıklarını duydum.bunun yanında satıcıların çoğu ilgilenmedi bile Arap'lar fazla para verdiği için.sultan Murat Yaylası'nda bir neneden süt istedik vermedi.arap biri geldi kilosu 20 liradan sattı.
geldikleri gibi geri gitsinler, ne işleri var güzelim ülkenin topraklarında? kendi toprakları için savaşmayı ve ülkelerine sahip çıkmaları gerekirken, boş beleşten bir ülke sunmak ne akla hizmet?
Suriyeli kardeşlerimiz karadenize yerleştirilsin erkeklere karı verilsin. Evlendirilsin. Kadınlara da erkek versinler.
çare uludağ. tebrikler !..
suriyeliler g.doğuya yerleştirilsin. erkeklere erkek verilsin.