bugün

Abd para ve itibar.

Türkiye ise nüfusuna 3,5 milyon Suriyeli ekleyerek iç savaşın kerizi oldu.

Bunun bir bedeli olacaktır mutlaka. Tayyip koltuğa tutunayım derken herşeyi bombok etti.

Ypg nin şu anki durumu nötr.
insanlık.
Uzun uzun yazmayacağım Şüphesiz Türkiye'dir. Şu an muhalifleri destekleyen bir tek biz kaldık.
kazananlar rusya-iran-ırak-suriye rejimi-lübnan kaybedenler amerika-türkiye-öso.
O deyilde şimdide abd nusrayla flört ediyor,onuda üstümüze saldırtır.türkiyenin yapacağı sınır hattına çekilip güvenli bölgeyi oluşturmak. içerde kim ne yapıyorsa yapsın.güvenli bölgeye gelende orda Yaşar.
(bkz: biz)
iran ve türkiye'dir.

Olayların başlama sebebi:
sünni boru hattının içinde türkiye, katar ve suudi arabistan ve suriye vardı. Sonra bir anda devreye iran girdir ve iran, lübnan suriye petrol boru hattı yani şii boru hattı projesi gündeme geldi. Biz suriye ile beraber bakanlar kurulu toplantısı yapıyorduk.

Şii boru hattı 3 ülkenin çıkarlarına inanılmaz darbe vururdu: türkiye, suudi arabistan ve abd. Türkiye malum dış ticaret acığını bu projeyle kapatabilirdi. Sa ve abd ise bölgede iran'ın güçleneceğini biliyordu.

Ve bir anda suriye'deki muhalifler silahlandı(nasıl buldularsa). Tr-abd-sa koalisyonu esad'ı devirmeye çalıştı. Ahmet davutoğlu(stratejik fiyasko) emevi camisinde namaz kılacağız dedi(abd'yi arkasında zannetti).

Ve görüldü ki abd muhalifler yerine pkk'yı eğitmeye başladı. derken işid(abd ürünü) ortaya çıktı ve her yeri dağıttı. Sonra o yenilmez örgütü ne hikmetse pyd(pkk) yenmeye başladı ve bir anda abd tarafından kahraman ve kara gücü ilan edildi.

Türkiye bu saatten sonra sa ve abd ile girdiği koalisyona rusya ve iran ile devam etti(astana, soçi).

Olaylar kısaca böyle oldu. Şu an inanılmaz bir satranç tahtası var. Ne olursa olsun Tsk'ye güveniyoruz. Buradan en az kayıpla çıkacağız inş. Ne kadar milyonlarca suriyeli göcmen bizim ülkemize gelmişse ve çok büyül hatalar yapılsa da.
suriye'den geri çekilirsek türkiye ve suriye muhalefetidir.
suriye muhalefetinin türkiye'nin pek de umrunda olduğunu düşünmüyorum. önemli olan çıkarlardır.

azez, afrin, cerablus, el bab, resulayn, tel abyad ve hatta idlib.
tüm buraların kktc gibi bir bize bağlı de facto bir uydu devlet olacağını düşünüyorum.

savaşlarla toprak almak geçmiş yüzyılda kaldı desek de, doğu felsefesine sahip devletlerde öyle olmadığını düşünüyorum.
misal rusya-kırım meselesi.

doğu felsefesinde devletler için toprak kazancı önemli bir yer tutmakta ve ele geçen fırsatlar değerlendirilmek zorundadır.

ben ilerleyen süreçte gerekirse bazı büyük devletlere bazı tavizler verilerek halep, rakka gibi yerlerin de gündeme geleceğini düşünüyorum.

libya'da yapılmak istenen de orayı tam olarak bize bağlı bir devlet haline getirmektir.
bir nevi uydu-karakol devlet ama de facto olmayanı, meşru olanı.

devletin çıkarına mı?
evet.
Garibanlardır.
çocuklar maalesef ve onların gelecekleri.
haticeye değil neticeye bak.

5 milyon suriyeli kimin götüne girdiyse, odur.

abd-israil-kürdistan ( bop ) açısından büyük kazanım.
Tüm Türk milleti ve ölen suriyeli halk.
türkiye hariç herkes bir şeyler kazandı amk.
avrupa da yasamak isteyen beyaz yakali türkler. hepsine suriyeli gözüyle bakiliyor avrupada. tip olarak o sarisin mavi gözlü avrupalinin yaninda benziyorlarda. avrupa ya 1 milyon suriyeli akin ettikten sonra avrupaya göc eden tük doktora, mühendise suriyeli mülteci yaninda kiralik daire veriliyor. ne kiralik daire, ne oturabilecegi cafe, ne istirahat edebilecegi yesil alan kalmadi.
güncel Önemli Başlıklar