bugün

starbucks bir şeyin sembolü olmuş gidiyor ama neyin sembolü olduğunu anlayabilmiş, çözebilmiş değilim. gerginim.

abi starbucks'A GiT bi gör ilk önce allah aşkına. bak allah'ın adını verdim. ders çalışan liseli ergeninden tut da yusuf güney tipli post-modern kıraathane kültürüne angaje olmuş her türlü kolpa insanına kadar hebiciğini görebiliyon. yani öyle ahım şahım bir şey, bir yer değil gibi gelooor bana. haa kahve pahalıymış... bana ne, ben çay içiyorum. insanları kazıklıyorlarmış... sana ne? yolunacak kazın derdi seni mi sardı allasen! adam orta-alt sınıf çocuğu haliyle kazık yemek istiyor belki, burda şişirdin şişirdin bi bok var sandı amelesi de gitti, ustabaşısı da "hele şurda bi çay içek, tavla atak la gençler" dedi de geldi belki. kime ne?

abartıldığı gibi bir mekan değil son kertede. kapitalizme burdan yüklenmek beyhude çaba. demem o ki sistem analizini starbucks'ın üzerine oturtmak kahveci rüstem'in "yarım tost+ayran 1,5 lira" promosyonlu kahvehanesinin üzerine oturtmaktan pek de farklı değil benim indimde.

yani adı geçen mekan atfedildiği kadar ehemmiyetli, taşaklı bir yer olmadığından buradaki birtakım ritüelleri(örneğin kahvelerin adını yalan yanlış telaffuz etmek, kahve içmeyip çay içmek, türk kahvesi içmek, oturup oturup hiçbi bok içmeden kalkmak gibi) eksik ya da yanlış yapmak da öyle ahım şahım, geri dönülmez hatalar olmuyor. ne var lan çay içiyorsam! içiyorsam kendime zararı!(kansızlık yapar çay, siz bilmezsiniz. kansızlık illettir ha. manitalı ortamda denize giremen. girsen bile sıtmalı it gibi titren. bu yüzden kaçırdığım hatunun haddi hududu hesabı yok.)
çay icmek bahane faceye foto koymak şahane.**
Ne var. Allaaah allaaah. Çay içilir tabi. Pet bardağın üzerine isminizi yazsak içerdiniz ama. Şekilciler sizi. En son şu sözlerle veda ediyorum ;
Çay erdal baggalda içilir.
Olum anlamadigim insanlarin harcadigi para niye bu kadar bozuyor sizi. Mc donalds da da var kahve ister oradan icer ister bambi de. Size ne amk?