bugün

Sosyal güvenlik kurumumu 4B borç bilgilerinde 18.214,94 TL borcum gozukuyor ve cezayla birlikte 21.129,17 TL. Bu konulardan anlayan bir yazar arkadaş mesaj atarsa sevinirim, bir kaç sorum var.
ak parti iktidarının yapılandırarak omuzlarımızdan ağır bir yükü almıştır. faizi silindi, kalan ana borcu da taksitlerle ödüyorum. allah razı olsun.
iktidarın çıkan yasalarla faizlerini sildiği borçlardır.. ulan faizi siliyor, ana borcun da taksitle ödenmesini sağlıyor bu iktidar. e bi zahmet borcunu da ödesin vatandaş. her şeyi de ak parti iktidarından beklememek lazım. onlar onlar konuşur ak parti yapar. bakarsınız bunu da yapar.
ak parti vatandaşına kolaylık sağlamak adına çıkardığı yasalar ile faizleri silmiş, ana borcunda da taksitle ödenmesini sağlamıştır.
vatandaşı için en iyisini düşünen ak parti iktidarı yapılandırılmasını sağlamış, faizleri silmiş ve ana borcu taksitle ödeme imkanı sağlamıştır.
durup dururken sizi borç batağına sürükleyen yeni bir devlet uygulaması.

--spoiler--
sgk priminiz ödense dahi borç yazılmaya başlandıktan sonra sgk ya gidip bildirim yapmazsanız zamlı olarak borçlanmanız devam ediyor. gün geçtikçe artıyor, artıyor kocaman oluyor.

aynı devlet, aynı sgk. siz bildirim yapmayınca priminiz ödense dahi onu algılayamıyor.

bunu yapanlar da düpedüz soyguncu. bunu sorgusuz sualsiz ödeyenler de bir o kadar sığırdır efendim.
--spoiler--
hic bir boktan haberin olmadan sirtina yuklenen borc. pesini birakmayin. 5 kurusunuzu kaptirmayin.
zannediyorum kimsenin iplemediği; nasılsa öleceğiz borç da ne imiş denilen gss borcu.
genel sağlık sigortası(GSS) pirim borcu, hemen hemen 18 yaş ve üstü yazarları ilgilendiren, devletin oturduğumuz yerden bize borç yazma durumudur. Sorgulamadan geçmeyin;

her insanın kontrol etmesi gerekmektedir. 10 insandan 8'inin borcu çıkıyor sakın ama sakın benim borcum yoktur diye sorgulama yapmamazlık yapmayın. zira benim, 3254 tl. borcum çıktı öğrenci olduğumu kanıtlayarak borcu 120 tl'ye indirebildim..

peki bu nasıl sorgulanıyor?
https://onlinetahsilat.sg....tr/WebTahsilat/index.jsf

adresinden;
Sorgu Türü: Diğer Ödemeler
Sorgu Tipi: GSS Prim
T.C. kimlik numarasıyla borcunu sorgulayabilmektedir.

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren bazı istisnai kişiler hariç, genel sağlık sigortası herkes için zorunlu hale geldi, hatta yeşilkart kapsamındakiler bile GSS kapsamına alındı. Ayrıca bu zorunlulukla birlikte gelir testi uygulaması da hayatımıza girdi.

Belirtilen hususlarla ilgili olarak uygulamanın ne şekilde ve nasıl yürütüleceği Bakanlar Kurulu Kararıyla çıkarılan ve 28/12/2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve izleme Sürecine ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile belirlendi. Ayrıca konuyla ilgili olarak SGK tarafından 2011/69 ve 2012/2 Sayılı Genelge yayımlandı.

Öte yandan genel sağlık sigortasının herkes için zorunlu hale gelmesiyle birlikte, birçok kişi kendi başvurusu ve bilgisi dışında, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen genel sağlık sigortalısı olarak tescil edildiği, prim borcu olduğu, gelir testine başvurması gerektiği yönünde Kurumdan tebligat ve ödeme emri almaya başladı.

peki prim borcu çıkan kişi ne yapmalıdır?

Borcu olan kişi eğer 18 yaşını doldurmuş ama ve hala okumaya devam ediyorsa yapması gereken, öğrenci belgesini alıp bağlı olduğu ssk binasına giderek borç silme işlemi gerçekleştirmektedir ve bundan sonrasının kimin üstünten sigoratalı olmasını istiyorsa (anne veya baba üzerinden 25 yaşına kadar yararlana biliyorsunuz) onu belirtecektir.

25 yaşını geçtim, borcum var ne yapmam gerekiyor?

eğer o borcunuz 25 yaş öncesi eğitim zamanınızdan kalmaysa yine o döneme ait öğrenci belgesiyle sskya bildirim yapabilirsiniz.

ancak, sadece normal şekilde bir borçsa yapılması gereken o borcu ödemektir. ama hepsini ödemek yerine kaymakamlığa gidip gelir beyanı testi yaptırıp borcun aile içi kişi başı gelir 280 tl ise (bildiğim kadarıyla) bu borçtan muaf olabilir ya da daha azını ödeyebilirsiniz. yani fakirseniz bu borçtan yırta biliyorsunuz.