bugün

Egzersiz fizyoloğu Tom Holland, soğuk havada koşmanın neden iyi olduğuna dair üç sebep sıraladı.

Havalar soğudukça kapalı alanlarda spor yapmanın pek çok kişiye daha cazip geldiğini söyleyen Holland, buna rağmen dışarı çıkıp spor yapmayı tavsiye etti.

Daha iyi performans
Holland’a göre soğukta koşmanın en iyi yanlarından biri, insanların sıcak havaya göre daha iyi performans göstermesi ve daha iyi hissetmesi.

Ruh haline iyi geliyor
Holland, soğukta koşmanın insanlara zihinsel olarak daha iyi hissetmesini sağlayacağını vurguladı. Koşu gibi egzersizler endorfin, dopamin ve serotonin gibi ruh haline iyi gelen kimyasalların salınmasını sağlıyor.

Bağışıklığa faydalı
Kışın hareketsiz kalmak insanları hastalığa daha yatkın hale getiriyor. Bunu hatırlatan fizyolog, kışın yapılacak fiziksel aktivitelerin bağışıklığı güçlendireceğini söyledi. Soğuk gibi zorlu fiziksel koşullara maruz kalmanın vücudu güçlendirdiği de yapılan çalışmalarla ortaya konmuştu.

Kalbiniz daha az zorlanır
Aberdeen Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre; kalbin, yaz sıcaklarında vücudu soğutmak için cilde fazladan kan pompalaması gerekirken, kışın bunu yapması gerekmez. Dolayısıyla daha düşük bir kalp ritmi ile temponuzu düşürmeden koşabilirsiniz.

Nadiren terlersiniz
Koşu temponuzu artırmak ve daha uzun mesafe koşmak soğuk havalarda nispeten daha kolaydır, çünkü vücudunuz, vücut ısınızı düşürmek için terlemek zorunda kalmaz.

Daha az susuzluk yaşarsınız
Terlemenin azalmasının bir sonucu olarak, su kaybınız azalacağı için yaz mevsiminde olduğu gibi sık sık su içme ihtiyacı hissetmezsiniz.

Kas ağrılarınız hafifler
Koşarken kaslarınızda oluşan o ağrıyı soğuk havada koşarken daha az hissedersiniz. Çünkü soğuk sebebiyle damarlarınız cilt yüzeyinden içeri doğru daralır, bu da az da olsa bir uyuşma ve hissizlik ile sonuçlanır. Bu nedenle vücudun fazla ısındığı noktalarda beliren ağrı ve acılar soğuk havalarda ortaya çıkmaz ve koşarken sizi rahatsız etmez.

Daha fazla kalori harcarsınız
Soğuk havada, özellikle de kışın koşmak, normalden daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

(bkz: https://www.uplifers.com/...arda-kosmanin-10-faydasi/)
otobüse yetişmek olabilir.
soğuk hava...
Önümde koşan güzel bir kız olması.
Sabaha kadar dışarda kalmak zorunda iseniz donmamak olabilir. Ben orta 2deyken anneme kızmış sokağa çıkmıştım. Sabaha kadar eve gitmemiştim. Beni donmaktan koşmak kurtardı. Tabi annem bunu hala bilmiyor. Bilse yüreği dayanmaz. Çünkü benden 10 dakika sonra o da beni aramaya çıkmış, sabaha kadar eve gitmemiş.
Bizim zamanımızda orta 2de cep telefonu yoktu.
Hala arkadaşta kaldım sanıyor.
görsel

kapkaç mağduru olmuşsunuzdur.